Jedna z ciest vedie na frekventovanú komunikáciu I/18. V obci preto chystajú radikálne zmeny, tie však budú stáť nemalé peniaze. Starosta sa nádeja, že finančne pomôžu aj susedné obce.
SPIŠSKÝ ŠTVRTOK. Na nebezpečnú situáciu upozornil obec prevádzkovateľ autobusovej dopravy. Preto sa aj v Spišskom Štvrtku konalo mimoriadne obecné zastupiteľstvo. Obec už má projekt, celá zmena by ju vyšla na približne 40-tisíc eur.
„Je tu vysoká migrácia. Ľudia cez našu obec prechádzajú, napríklad cestou do zamestnania,“ opísal starosta Ján Greš (nez.).
Spišský Štvrtok sa nachádza na hranici Košického a Prešovského kraja. Autobusy tu premávajú štyrmi smermi, a to do Spišskej Novej Vsi, Levoče, Popradu a Hrabušíc.
Keďže autobusové zastávky sú priamo v križovatke, je nutné posunúť ich. Okrem toho je potrebné vybudovať nástupné ostrovčeky a iné dôležité súčasti.
„Obec sme upozornili na nebezpečnosť situácie. Ohrození sú samotní cestujúci pri nastupovaní a vystupovaní z autobusu. Okrem toho naše vozidlá tvoria na autobusových zastávkach prekážku v doprave. Podľa zákona práve obec je povinná tento problém riešiť,“ povedal nám Peter Koreň z dopravnej spoločnosti Eurobus v Spišskej Novej Vsi.
Susedné obce majú svoje starosti
Starosta Spišského Štvrtka plánuje o finančnú pomoc požiadať okolité obce. „Autobusové zastávky nevyužívajú len obyvatelia našej obce. Nachádza sa tu takzvaný prestupový dopravný bod. Cez našu obec migrujú ľudia z okolitých dedín,“ vysvetlil J. Greš.
Korzár oslovil starostky troch susedných obcí, tie zatiaľ neuvažujú nad tým, že by svojim susedom pomohli.
„Sme oveľa menšia obec ako Spišský Štvrtok, preto máme aj nižší rozpočet. Dlhé roky sme financovali nocľaháreň pre vodičov autobusov a nikto nám neprispel ani eurom,“ povedala nám starostka Betlanoviec Beáta Kopčáková (SDKÚ).
Starostka Draviec Elena Bašistová (Smer) zase uviedla: „Je to prekvapujúca požiadavka. Každá obec si má predsa sama zveľaďovať svoje vlastníctvo. Podľa zákona my nemôžeme investovať do cudzieho majetku.
Podobný názor má aj starostka Hrabušíc Jana Skokanová (KDH): „Nemôžeme zveľaďovať za obecné peniaze cudzí majetok. V našom katastri v Slovenskom raji máme technické zariadenie, údržba nás stojí peniaze. Využívajú ich turisti z celého sveta a od žiadnych samospráv peniaze nepýtame.“
Župa chce len spolupracovať
Časť pozemkov, na ktorých sú autobusové zastávky, patrí Prešovskému samosprávnemu kraju (PSK) .
Hovorkyňa PSK Veronika Fitzeková na otázku, či neplánuje župa finančne pomôcť obci, reagovala: „Ak je časť zastávky na našich pozemkoch, ako správca cesty sme povinní strpieť zriadenie zastávky a umiestnenie jej označníka a umožniť ich údržbu a opravy. Neznamená to však, že sa finančne podieľame na ich údržbe. Samosprávny kraj má iné povinnosti – zabezpečiť zjazdnosť cestnej siete – konkrétne regionálnych komunikácií. Naše prostriedky preto používame na obnovu povrchov vozoviek a rekonštrukciu ciest II. a III. triedy.“
V Spišskom Štvrtku zatiaľ posunuli autobusovú zastávku smerom na Spišskú Novú Ves.
Každý deň do školy odtiaľ cestuje aj Richard Lačný. „Zvykol som si už, strach preto nemám, ale denne sú tu kolóny áut. Je tu naozaj poriadne frekventovaný úsek. Posunutie zastávky, myslím si, je dobrým riešením,“ povedal nám tento cestujúci.
Križovatku v Spišskom Štvrtku odbremení od áut aj diaľnica, ktorú tu momentálne budujú.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš