Rok sysle žili v ohrade, aby si zvykli. V týchto dňoch ochranári ohradu odstránia, osídlenie novej lokality sysľami bolo úspešné.
SPIŠSKÝ HRAD. Nováčikovia z diaľnice nie sú jediní, čo majú svoj domov blízko hradu. Už dlhé roky na dolnom nádvorí Spišského hradu prebývajú sysle. Návštevníci ich považujú za atrakciu. O ich výskyte na Spišskom hrade informujú osadené panely.
„Pri Jablonove sa stavia diaľničný úsek, museli sme preto pre sysle, ktoré sú chráneným druhom, nájsť náhradnú lokalitu. Premiestnili sme 55 jedincov,“ vysvetlil zoológ zo Správy Národného parku Slovenský raj Jozef Kormančík.
Najprv im postavili ohradu, aby sa sysle udomácnili, v týchto dňoch by ju mali odstrániť.
Ako nám povedal riaditeľ Správy Národného parku Slovenský raj Bedřich Hájek, skôr ako sysle presťahovali, sondami zisťovali, či je pôda pre ne vhodná.
„Toto miesto im vyhovuje, pretože ide o južne orientovaný svah s trvalým trávnym porastom, v blízkosti prístupového chodníka na hrad. Takže aj predátori, dravé vtáky a malé šelmy sú permanentne návštevníkmi hradu odplašované,“ vysvetlil B. Hájek.
Asi päťsto metrov od novej lokality sysľov je dolné nádvorie Spišského hradu. Aj tu sa pred rokmi udomácnili tieto chránené živočíchy. Hájek predpokladá, že vzájomné stretnutie nebude možné, pretože ich delia hradby.
Návštevníci sysle kŕmia
Sysle na Spišskom hrade sú známe už široko ďaleko. Na začiatku si ich však návštevníci plietli s potkanmi či inými živočíšnymi druhmi. Dnes ich o sysľoch už informujú osadené panely.
„Ľudia ich vnímajú ako atrakciu, vypytujú sa nás, žiadajú podrobnejšie informácie, každý reaguje pozitívne. Bohužiaľ, mali sme v minulosti aj menšiu nehodu, jeden zo sysľov uhryzol malé dievčatko do prsta. Nešlo však o nič vážne,“ vysvetlila nám Dominika Bašistová, ktorá na Spišskom hrade pracuje.
Zoológ J. Kormančík tvrdí, že sysle sú plaché a pri stretnutí s ľuďmi sa dajú na útek. „Tieto na Spišskom hrade sú však už na ľudí zvyknuté, pretože dostávajú od nich potravu,“ vysvetlil.
Odborníci zo Správy Národného parku Slovenský raj v rámci celého Slovenska zisťujú u sysľov ich genetickú rôznorodosť. Odoberú im napríklad kúsok srsti a skúmajú ich DNA.
Dolné nádvorie Spišského hradu si sysle vybrali za svoj domov zrejme kvôli stále udupanej tráve.
Na hrade je ich približne sto, v Hornádskej kotline sa nachádzajú v Spišskej Novej Vsi na letisku alebo aj v Spišských Tomášovciach.
Je ich menej ako v minulosti, pretože ľudia im poľnohospodárskou činnosťou uberajú z ich územia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš