Korzár logo Korzár Spiš
Štvrtok, 21. január, 2021 | Meniny má VincentKrížovkyKrížovky

Pribúda detí, ktoré kradnú a lúpia

Na Spiši z roka na rok pribúda detských zločincov, ktorí majú menej ako štrnásť rokov.

Takzvaná polepšovňa. Priemerný čas pobytu je tu pol roka.Takzvaná polepšovňa. Priemerný čas pobytu je tu pol roka. (Zdroj: Erika Karasová)

Policajné štatistiky evidujú v roku 2010 v okrese Spišská Nová Ves a Gelnica 133 prípadov, kedy deti porušili zákony. Vlani to bolo už 153 školákov. Išlo prevažne o chlapcov, dievčatá sa dopustili trestnej činnosti v 26 prípadoch. Medzi týmito deťmi figuruje školák, ktorý napriek tomu, že ešte nemá ani 14 rokov, až osemkrát porušil zákon. V Nálepkove zase šokovali deti, ktoré sa oddávali sexuálnym radovánkam v parku, skrytí za tujami.


SPIŠ. Najviac detí v tomto prípade kradlo, či už peniaze alebo rôzne veci. Nechýbajú ani krádeže vlámaním. Zarážajúce je, že šesť školákov pytliačilo a jedno dieťa si neoprávnene zaobstaralo platobnú kartu.

Zákony porušujú hlavne deti z chudobného prostredia z osád na Spiši. Sú však medzi nimi aj školáci z rozvrátených rodín.

„Medzi najčastejšie pohnútky maloletých páchateľov patrí zisk vecí, pretože mnoho z nich od svojich rodičov nedostáva vreckové, nemajú zdroj príjmu a tak si veci zadovažujú krádežou. Dá sa tu zaradiť aj zvedavosť detí a tiež nízke právne vedomie. Nevedia ani poriadne, čo vlastne trestný čin je,“ vysvetlil okresný policajný riaditeľ zo Spišskej Novej Vsi Peter Bednár.

Kradnú, pytliačia aj súložia

Rekordérom je v tomto prípade školák z Krompách. Ten už osemkrát porušil zákon. Poväčšine kradol. „Išlo okrem iného aj o krádeže vlámaním do rôznych objektov,“ upresnil P. Bednár.

Ostatné deti tiež zväčša kradli. Je to až 111 prípadov. „ Z toho 68 je krádeží z pozemkov,“ vysvetlil okresný policajný riaditeľ zo Spiša. V praxi to znamená, že deti kradli to, čo videli voľne položené v záhradách či dvoroch svojich susedov.

Deti majú na svojom konte aj krádeže vlámaním do reštaurácií, obchodov, domov a bytov. Je to spolu 34 prípadov. Zarážajúci je aj prípad z vlaňajšieho leta v Nálepkove. V júli v čase prázdnin v miestnom parku za bieleho dňa súložili 12-ročné dievča a 14-ročný chlapec. Na dôvažok boli to sesternica s bratrancom. Keď sa dievča doma priznalo, čo robila v parku, matka ju sama odviedla na políciu.

Vyšetrovateľ síce na prípade začal pracovať. „Keďže podozrivým je štrnásťročný chlapec, vzhľadom na vek v zmysle Trestného poriadku nie je možné ho stíhať,“ povedala nám vtedy krajská policajná hovorkyňa.

Škodu môže vymáhať na súde

Polícia síce v prípade dieťaťa - zločinca spis odloží, na rad ale príde úrad práce sociálnych vecí a rodiny. Sociálni pracovníci potom uplatňujú v praxi rôzne výchovné opatrenia, ako napríklad napomenutie či dohľad.

Ak sa dieťa aj naďalej opakovane dopúšťa závažnej protispoločenskej činnosti, súd môže rozhodnúť o umiestnení do niektorého z ústavov. Ak niekoho okradne dieťa, dotyčný sa môže obrátiť na súd.

„Môže v občianskoprávnom spore od zákonného zástupcu dieťaťa vymáhať náhradu hmotnej škody. V praxi je však takýchto prípadov veľmi málo,“ povedal právnik Pavol Papcun.

V Európe je to rôzne

Na Slovensku je trestná zodpovednosť od 14 rokov od roku 2005. Zmenu vtedy inicioval vtedajší minister spravodlivosti Daniel Lipšic. Dovtedy u nás mohli trestne stíhať zločincov až od 15 rokov. Pred časom nám tento politik povedal, že zmenu neľutuje, podľa neho je to zmysluplné opatrenie. Možné posunutie veku trestnej zodpovednosti smerom nadol pokladá za predmet odbornej diskusie.

Pre porovnanie, v Belgicku je trestná zodpovednosť od 18 rokov, v Holandsku a Grécku zase od 12 rokov. Vo Veľkej Británii je to už od 10 rokov a v Rumunsku stíhajú zločincov od 15 rokov.

ico

Brutalita mladých stúpa

Vek páchateľov násilnej trestnej činnosti klesá. Napriek tomu, že ich polícia chytila, v domovoch končia len veľmi problematicky. Podľa polície vraj nie sú voľné miesta.

KOŠICE. Veková hranica páchateľov klesá a rastie ich brutalita. Nie je ničím výnimočným, že sa mládež podieľa na znásilneniach, lúpežných prepadnutiach či krádežiach. Pred dvoma rokmi deti dokonca vraždili.

Ide o skupinky delikventov

„V roku 2010 došlo k spáchaniu 21 skutkov, ktorých sa dopustili 23 maloletí páchatelia. Vlani pätnásti maloletí páchatelia spáchali jedenásť trestných činov. V roku 2011 teda došlo k poklesu páchania trestnej činnosti maloletými osobami na teritóriu Okresného riaditeľstva PZ v Košiciach,“ vysvetľuje krajský policajný hovorca Alexander Szabó.

Na otázku, aké najvypuklejšie prípady tieto deti páchajú, odvetil, že v Košiciach ide najčastejšie o prípady majetkového charakteru. Čo je však horšie, niektorí už majú na rováši aj pokus o znásilnenia.
K skutku došlo lna sídlisku Terasa. Nahé dievča v priľahlom parčíku našla žena, ktorá akurát išla okolo. Privolala políciu, ktorá rozbehla pátranie po páchateľoch.

Polícia od začiatku tohto roka eviduje viacero prípadov násilnej trestnej činnosti páchanej opakovane maloletými a mladistvými osobami.

„Zaznamenali sme štyri prípady lúpežných prepadnutí, krádeží a tiež priestupky, ktoré sa týkajú majetkovej trestnej činnosti. Dopúšťajú sa ich tie isté osoby vo veku od 8 do 15 rokov. Títo páchatelia sú aktérmi aj prípadu znásilnenia 10-ročného dievčaťa a tiež minuloročného prípadu šírenia nákazlivej choroby, kde injekčnou striekačkou na zastávke MHD zranili školáčku.“

Polícia: Zodpovednosť si neuvedomujú, je to zábavka

Polícia opakovane žiadala Úrad práce sociálnych vecí a rodiny o nariadenie ústavnej výchovy týmto delikventom. Aktéri pokusu o znásilnenie už skončili v ústavoch.

„Polícia v prípadoch zadržania maloletých páchateľov obratom informuje Úrad práce sociálnych vecí a rodiny a taktiež ich zákonných zástupcov. Skutočnosť, že mladí delikventi behajú po uliciach a páchajú trestnú činnosť s vedomím, že sa im nič nestane, vnímame negatívne. Navyše oni túto trestnú činnosť chápu ako len zábavku, nie sú si vedomí trestnej zodpovednosti,“ vraví Szabó, ktorého sme sa opýtali aj na to, či sú za vyčíňanie detí zodpovední rodičia. Boli už aj obvinení?

„Za vyčíňanie detí sú zodpovední aj ich zákonní zástupcovia, ktorí v prípade zanedbania starostlivosti o deti sú stíhaní za trestné činy ohrozovania mravnej výchovy mládeže.“

krs, sam

ico

V polepšovni sa chlapci naučia aj vyšívať

Mať čo najviac červených srdiečok sa v Reedukačnom centre v Mlynkoch – Biele Vody oplatí. Tieto znamienka za dobré správanie znamenajú okrem iného aj skorší odchod na prázdniny domov. A na ten sa chlapci, ktorí by sa pod záštitou štátu mali obrátiť k lepšiemu, vždy tešia. Na jednej miske váh strecha na hlavou, posteľ a pravidelná strava, ale v zamrežovanej budove. Na druhej zase sloboda hraničiaca s anarchiou, ktorá ich čaká doma. Väčšina detí od 10 do 16 rokov, ktoré sú v tomto zariadení aj za hrubé porušenie zákona, má vo svojich hodnotách jasno. Sloboda je sloboda.

MLYNKY. Šesťdesiatdva chlapcov podľa zákona nazývajú zamestnanci zariadenia – klienti. Čo chlapec, to príbeh. Najmladší má desať rokov, chodil poza školu a kradol.

Je tu však aj taký klient, ktorý má na rováši pokus o vraždu. Iný zase so svojimi rodičmi býval v lese. Výnimkou nie sú ani bratia alebo taká rodina, že rodičia sú vo väzení a deti v reedukačnom centre.

Výnimkou sú iba zamrežované okná

„Chceme docieliť, aby sa zbavili zlých návykov z domu, zmenili svoju hierarchiu hodnôt a v prvom rade, aby si uvedomili, čo urobili zlé. Je obvyklé, že sa ich pri nástupe opýtame, za čo sú tu. Vedieme ich k samostatnosti, robia činnosti, ktoré predtým nepoznali. Je to aj obyčajné upratovanie či rôzne technické práce. Dokonca máme tu aj chlapcov, ktorí sa naučili vyšívať,“ povedala nám vedúca vychovávateľka Ľubica Stanislavová.

Odmena a trest sú slová, ktoré sa zrejme na tejto pôde často skloňujú. Málo srdiečok na nástenke a naopak veľa čiernych bodov, to znamená aj zákaz obľúbenej činnosti, akou je hlavne šport, dokonca to môže byť aj zadržanie listov z domu či zatrhnutie návštevy.

„Celodenný režim je tu podobný ako v iných zariadeniach. Chlapci chodia do školy, venujú sa rôznym záujmovým činnostiam, chodievajú na prechádzky, športujú. Výnimkou sú len zamrežované okná,“ tvrdí sociálna pracovníčka Ľuboslava Fioleková.

Návrat do anarchie

Priemerná doba takzvanej nápravy trvá pol roka. Je to dosť času na nápravu chlapca, ktorý balansoval na hrane zákona? Mnohí z nich sú z rodín, kde neplatil takzvaný normálny režim. Niektorí rodičia sa totiž nestarali, ako je zvykom, či dieťa je napríklad o desiatej večer doma. Chýbala aj taká bežná starosť, či je ich syn v škole, či má napísané domáce úlohy a podobne.

Návrat zo zariadenia, kde vládol prísny režim, do prostredia, kde vládne anarchia. Aj toto platí v prípade niektorých chlapcov. Skúsenosti zamestnancov sú rôzne. „Poznám nášho bývalého klienta, ktorý žije v Spišskej Novej Vsi, má rodinu a pracuje,“ opisuje Ľ. Stanislavová.

Ale poznajú aj také rodiny, z ktorých otcovia pobudli ako deti v ich centre a dnes sú tu ich synovia. Alebo dostanú žiadosť z väzenia od bývalého klienta, aby mu poslali jeho vysvedčenie, pretože za mrežami sa chce ďalej vzdelávať.

kar

ico

Reedukačných centier viac nebude

Na území Košického kraja sú tri reedukačné centrá, v Bačkove, Mlynkoch a Bankove. V Prešovskom kraji sú dve zariadenia – v Medzilaborciach a Spišskom Hrhove.

„Podľa zákona, môže mať maximálnu kapacitu 60 detí, teda pre najviac 6 výchovných skupín, čo považujeme za obmedzujúci stav, keďže na Bankove máme oveľa vyššiu kapacitu,“ uviedol vedúci oddelenia odborných a metodických činností Krajského školského úradu v Košiciach Ján Pavelčák.

Momentálne je v Reedukačnom centre Bankov 52 detí vo veku od 12 do 18 rokov. Ďalších 8 miest je blokovaných pre požiadavky kurátorov z celého Slovenska, ktorí priebežne umiestňujú deti na základe rozhodnutia súdu.

Na Slovensku je 14 reedukačných centier. Podľa údajov k 15. 9. 2011 bola ich celková kapacita 856 miest, počet v nich umiestnených detí bol 690.

Situácia v Košickom kraji je podľa krajského školského úradu (KŠÚ), ktorý je zriaďovateľom reedukačných domovov, vážna. „Umiestňovanie detí aj napriek celkovej kapacite týchto zariadení je značne limitované. Počet týchto výchovných zariadení, resp. voľných kapacít je v súčasnosti nedostačujúci,“ tvrdí Viktória Rozsypalová z KŠÚ v Košiciach.

Výstavbu ďalších reedukačných zariadení ministerstvo školstva neplánuje. Podľa hovorcu Michala Kaliňáka je ich kapacita dostatočná. „Pokiaľ ide o zámery rezortu školstva, je naším zámerom orientovať sa najmä na skvalitňovanie existujúcich centier prostredníctvom ich diferenciácie so zameraním sa na cieľovú skupinu detí podľa dôvodov ich umiestňovania,“ povedal hovorca.

sam, ako

ico

Maloletých páchateľov pribúda

V Prešovskom kraji vlani polícia eviduje 293 prípadov, kedy bola páchateľom osoba mladšia ako 14 rokov.

Podľa prešovského policajného hovorcu Daniela Džobanika bolo vlani trestne stíhaných 362 detí do 14 rokov. „Dominujú krádeže. Išlo o 159 prípadov a týkali sa 182 osôb. Nasleduje trestný čin porušovania domovej slobody. Tu išlo o 26 prípadov, v ktorých figurovalo 40 mladistvých. V 32 prípadoch išlo o vydieranie, v 20 o pytliactvo a v 13 o poškodzovanie cudzej veci,“ upresnil hovorca.

ak

ico

Čo robia sociálni kurátori?

Maloletými páchateľmi násilnej trestnej činnosti sa okrem polície zaoberajú aj úrady práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR).

Sociálni pracovníci musia pristupovať ku každému problémovému dieťaťu osobitne. Pri niektorých trestných činoch použijú len napomenutie, ale zo skúseností vedia, že táto forma je neúčinná.

Druhou formou je dohľad, a ten znamená, že dieťa kontrolujú každé dva mesiace, ale aj to považujú za veľmi málo účinné.

Až potom nasleduje výchovné opatrenie, ktoré môže nariadiť ÚPSVaR alebo súd, a tým je umiestnenie do špecializovaného zariadenia na 6 mesiacov alebo nariadenie ústavnej starostlivosti v reedukačnom, liečebno-výchovnom alebo inom zariadení.

ak, sam

Najčítanejšie na Spiš Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 2. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 3. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 4. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 5. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 6. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 7. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 8. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 9. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 10. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 1. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 2. Prokrastinujete? 5 overených tipov, ako nestratiť radosť z práce
 3. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 4. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 5. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 6. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 7. Najobľúbenejšie auto Slovákov je opäť ŠKODA
 8. PLANEO Elektro funguje aj počas lockdownu - má akčný výpredaj
 9. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 10. MATADOR Group mení vizuálnu identitu značky
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 31 029
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 28 566
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 12 740
 4. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 10 205
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 9 161
 6. Ohlúpli sme počas Covid roka? 8 259
 7. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 569
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 695
 9. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 392
 10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom? 4 972
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Takto by mohlo po rekonštrukcii vyzerať okolie Angels arény.
Pľúcny lekár Pavol Pobeha má v súčasnosti najviac práce s pacientmi s koronavírusom.

V Sheffielde sa objavujú plagáty s negatívnym obsahom voči Slovákom

Rodená Krompašanka Bibiana: Sme posudzovaní podľa neprispôsobivých.

Plagát nalepený v časti Tinsley pripomína novoročné želanie namierené proti Slovkom.

Na výtlky a kanál osadili značky. Vodiči ich zbadajú na poslednú chvíľu

Mesto Košice čaká na lepšie počasie a výrobu teplých asfaltových zmesí.

Prekážka na ceste niektorých vodičov prekvapí.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Vláda o testovaní rokovala päť dní, aj tak spravili chybu

Zákaz vychádzania bude platiť aj 25. a 26. januára.

Predseda vlády SR Igor Matovič, vľavo minister obrany SR Jaroslav Naď a minister zdravotníctva SR Marek Krajčí (všetci OĽaNO).
Dobré ráno

Dobré ráno: Kotleba je navždy vodca, fašisti sa hádajú

Prečo nastal rozkol v ĽSNS.

Ako prvý dostal vakcínu proti covidu profesor Krčméry.
NADÁCIA ZASTAVME KORUPCIU

Holý o výnimke nehovoril pravdu, papalášizmus dokazuje úspešný vedec

Pracuje v Anglicku, žiadosť mu zamietli.

Podpredseda vlády pre legislatívu a strategické plánovanie Štefan Holý (Sme rodina)

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop