Jedným z prioritných športov v meste Stará Ľubovňa je už pomerne dlhú dobu karate. Neustále zlepšovanie mladých talentov účinkujúcich v tunajšom ŠKM prináša v súťažiach na domácej, ale i medzinárodnej scéne čoraz viac radosti.
ST. ĽUBOVŇA. Výraznou mierou sa o to podpisuje zisk čoraz väčšieho množstva vynikajúcich výsledkov a zaslúžených ocenení. Na dosahovaní týchto skvelých pozitív ma nesmierne veľký vplyv skúsený tréner František Vorobeľ, ktorý sa svojej práci pri výchove začínajúcich talentovaných karatistov venuje už 32 rokov. Pod jeho rukami v ŠKM vyrástol už nejeden perspektívny karatista, ktorý na náročných a známych podujatiach výborne reprezentuje nielen Starú Ľubovňu, ale aj Slovensko. Touto cestou viacerých pozitív sme sa v nasledujúcom dialógu spoločne pozhovárali so spomínaným trénerským odborníkom Františkom Vorobeľom, pre ktorého má táto dlhodobá činnosť s karatistickou mládežou veľmi veľký význam.
Zastávať dve funkcie v spoľahlivej a zodpovednej výchove mládeže pri športovom napredovaní nie je nikdy jednoduché. Čo sa ukrýva za výrazným vzostupom vášho klubu na slovenskej a medzinárodnej scéne?
„Hlavný úspech závisí od prístupu a práce detí, pre ktoré je tento šport vzorom do ich ďalšieho napredovania. Jednoznačne, že veľký podiel na rozvoji má aj práca trénera a ostatných osôb pri karate, ale predsa len ak nebudú prejavovať záujem samotná mládež, dosahovať kvalitné výsledky spojené s úspechmi je dozaista veľmi ťažké. Osobne ma preto teší, že v našom klube neustále pracujeme ako jedna rodina a táto činnosť sa následne premieta na skvelom presadzovaní sa na karatistickej scéne. Impulzom pre všetkých je taktiež skutočnosť, že mladé talenty si vo veľkej miere jeden druhému navzájom pomáhajú, či už je to na tréningoch, v príprave, ale i pri spoločných cvičeniach a povzbudzovaní. Keď chce byť jeden z nich lepší ten druhý chce byť ešte lepším, no a keď k tomu pridáme určité množstvo trénerskej činnosti okamžite sa to prejaví v dosahovaní dobrých výsledkov.“
Každá z osôb, ktorá šport v tomto meste dlhodobo a pozorne sleduje, si všimla podstatný nárast a záujem vekovo najmenších detí o karate. Čo podľa vás asi najviac priťahuje túto mládež k tejto športovej činnosti?
„V prvom rade treba podotknúť, že karate je dynamickým športom, ktorý rozvíja rýchlosť a pohyb celého tela. Ide vlastne o všestrannú prípravu aj na ostatné typy športov. Potvrdzuje to fakt, že z našich radov vzišli niekoľkí športovci, ktorí začínali ako deti s karate u nás. Svoje nadanie v súčasnosti aktívne využívajú, či už vo volejbale, zápasníctve, ale i futbale, kde sa im aj veľmi darí. Karate však patrí iba medzi mála zo športov, kde môžu cvičiť deti zhruba už od tých piatich rokov. Navyše pritom ani tak nejde o finančne náročný šport. Veď jedno kimono pre začínajúceho maličkého karatistu stojí do 20 eur. Okrem tohto športového úboru, keď nechodí pritom na športové zápasy a súťaží iba v súbornom cvičení kata, v podstate mu už viac nič netreba.“
Dá sa podľa vás zásluhou prejavu dieťaťa vypozorovať, či mu karate právom sedí a inklinuje?
„O tom nepochybujem, ale chcem poznamenať, že niekedy sa dbalo na športový talent o čosi viac, než v súčasnosti. Samozrejme, talenty sú obdivuhodné aj dnes, ale to je však len 30 % úspechu. Ostatných 70 % je však už maximálna drina, bez ktorej sa želateľné ovocie dosiahnuť nedá. Nesmierne dôležitá je tiež výdrž pri tomto športe ostať čo najdlhšie. Neraz sa totiž stáva, že ak sa karatistovi nedarí podľa želania a sprevádzajú ho neúspechy, tak sa to snaží vlastne odbúrať tým, že ho tento šport prestane zaujímať a už ďalej naň nechodí. V opačnom prípade ten, ktorý dokáže túto krízu prekonať, postupom času sa z neho stáva úspešný karatista. Spoznáva sám seba, pričom pochopí, že nie na každej súťaži, na ktorej sa zúčastní, môže byť len a len výhra.“
Veľký podiel na výchove a ďalšom rozvoji dieťaťa majú dozaista v prvom rade rodičia. Ako podľa vás dokážu odhadnúť vnútorné odhodlanie a motiváciu svojho potomka?
„Je jasné, že rodičia už od malička spoznávajú, ako sú ich vlastné deti pohybovo nadané. Pritom väčšinou hovoria, že ich potomkovia zvyknú byť až priveľmi aktívne. Podotýkam ale, že v prvom rade so samotnými deťmi majú čoraz väčšiu chuť chodiť už aj ich rodičia. Keďže vekovo najmladšie päť- šesťročné deti ešte na tréning samé neprídu, ide vlastne najmä o obetu rodičov. Tí svoje ratolesti na tréningové cvičenia nielenže dovezú, ale ich na ne aj oblečú a spoločne s nimi trávia aj čas. Najviac chcem ale naozaj vyzdvihnúť a pochváliť fakt, že potom taktiež chodia aj na súťaže, kde pomáhajú nielen vlastným ratolestiam, ale aj ostatným z kolektívu.“
Dosahovať veľmi skoré úspechy na karatistických podujatiach rôzneho typu je vo vašom klube takmer nepretržitou záležitosťou. Čo sa na tomto pozitíve podľa vás najviac podpisuje?
„Hlavný vplyv na dosahovaní úspechov majú predovšetkým deti samé. Ak vidia jeden na druhom, že sa dajú získať veľmi pekné výsledky, presvedčia, že cesta k nim vedie formou poctivej a zodpovednej prípravy. Navyše častokrát, nielen na tréningoch, ale i súťažiach chce byť jeden z nich lepší a pritom sú to vlastne kamarátske vzťahy.“
Karatistické talenty prinášajú vďaka svojim túžbam presadiť sa v konkurencii rovesníkov určite viac radosti a chuti pre prácu samotného trénera. Ako je to vo vašom prípade?
„Musím podotknúť, že tento šport robím už plných 32 rokov a táto práca mi priniesla so sebou množstvo príjemných chvíľ, ale i sklamaní. Keď si niekto myslí, že táto dlhodobá trénerská činnosť prináša so sebou len radosť, ten sa veľmi mýli. V nejednom prípade som totiž už aj tuho uvažoval zavesiť kimono na klinec, k čomu našťastie nedošlo. V prevažnej miere to spôsobil príchod akéhosi maličkého talentu, ktorý vo mne znovu prebudil entuziazmus a opätovne oživil dovtedajšiu trénerskú prácu. Prišiel som preto k uzáveru, že nadobudnuté skúsenosti by bolo veľkou škodou naďalej účelne využívať. Stále som sa presvedčil, že ak odovzdané poznatky dokáže dieťa vo svojom napredovaní výborne využiť, to je potom pre trénera tou pravou motiváciou a korením do nastávajúcej činnosti.“
Rozvoj dieťaťa v akejkoľvek športovej činnosti je dlhodobou záležitosťou. Na ktoré hlavné faktory sa pri výchove mladých talentov budete v nastávajúcom období vo vašom klube špecializovať?
„Príprava talentov nie je žiadnym problémom, ak sa rozhodnú karate venovať rekreačne. V tom prípade kladieme hlavný dôraz na kondičnú stránku a rôzne pohybové aktivity. Do tréningového procesu zapracovávame, či už akékoľvek pohybovo-loptové hry, alebo ak majú záujem tak i na zdokonalenie rýchlosti. Veľký dôraz a špecializáciu musíme klásť na kvalitnú prípravu pretekárov, ktorí nás reprezentujú na rôznych súťažiach. Keďže zápasy na nich sú čoraz viac náročnejšie, vyžadujú najmä zvýšenie kondičnej prípravy. Ich súperi sú pritom na súboje čoraz viac pripravení, čo znamená, že ak sa chcú naši zverenci v silnej konkurencii presadiť, tak 80 % úspechu je kondícia, na ktorej rozvoji musia neustále a zodpovedne pracovať.“
Čo by ste osobne asi najviac privítali k ešte väčšiemu zviditeľneniu vášho ŠKM na karatistickej scéne?
„Otvorene môžem povedať, že za posledné obdobie sme sa už dobre zviditeľnili. Potvrdzuje to skutočnosť, že v seniorskej kategórii máme z našich radov reprezentantov. Sú z nich dokonca i účastníci svetového pohára, ktorí sa navyše zúčastňujú centrálnej európskej ligy, čo je vlastne stredoeurópskym pohárom. Niektorí absolvujú aj medzinárodné turnaje, kde sa dokážu výborne presadiť a neraz sa im podarí doniesť si domov zaslúžené cenné trofeje.“
Ste presvedčený, že podpora zo strany rodičov a mesta Stará Ľubovňa dokáže udržiavať pevné zázemie a istotu pre ďalší rozvoj karate v tomto karatistickom klube?
„Osobne si myslím, že v poslednom období nielen spolupráca rodičov, ale aj príprava zodpovedá našim požiadavkám a je na vynikajúcej úrovni. Vzhľadom k tomu nám neostáva nič iné, len vytrvale cvičiť a tešiť sa z dosahovania akýchkoľvek skvelých úspechov. Cesta k nim ale nie je vôbec jednoduchá, pretože ak prídeme na Slovenský pohár a vidíme bohatú konkurenciu vyše 400 detí, zistíme, že presadiť sa medzi nimi nie je vôbec jednoduché. Ak sa to ale našim zverencom predsa len podarí, je to nádhernou odmenou nielen pre náš klub, ale i mesto Stará Ľubovňa a v zahraničnom meraní síl taktiež pre celé Slovensko. Veľmi ma teší, že už doposiaľ sa nám podarilo výborne presadiť na medzinárodnej univerziáde kde sme obsadili vynikajúce 3. miesto a vo svetovom pohári, kde nechýbala aj reprezentácia Slovenska, v ktorej pôsobí aj jeden z našich pretekárov.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš