V poslednom období ukončilo svoju životnú a so športom v Spišskej Novej Vsi spojenú púť niekoľko jednotlivcov, ktorí sa aj svojím možno nepatrným pričinením podieľali na posúvaní jeho celkovej úrovne smerom nahor.
SP. NOVÁ VES. Dalo by sa dokonca povedať, že pomaly odchádza jedná celá generácia športových zanietencov.
Štefan Brezovaj sa narodil v Spišskej Novej Vsi 20. júna 1946. Bol presvedčený, že by si nikdy nevedel predstaviť svoj život niekde inde ako na Spiši.
Minulý piatok 25. mája 2012 však pred polnocou musel svoju životnú cestu ukončiť v Košiciach, v tamojšom Východoslovenskom onkologickom ústave, kde podľahol dlhému a nerovnému boju zo súperom, na ktorého ešte doteraz nijaký protivník nenašiel úspešnú taktiku.
Do posledných chvíľ si ale nepripúšťal, že nedokáže svojho súpera poraziť a svojou statočnosťou a silou, akou neférovej presile čelil, vzbudzoval vo všetkých, ktorí o jeho trápení náhodou vedeli, značnú dávku obdivu.
„Nikomu totiž o svojom utrpení nehovoril, nikoho ním nechcel zaťažovať. Aj napriek pokročilej chorobe, ešte dokázal sledovať aspoň chvíľku z úspešného vystúpenia našich hokejistov proti Česku, či pár minút víťazného zápasu jeho obľúbenej Chelsey Londýn vo finále Ligy majstrov. Potom však už mal nerovný protivník navrch. Do poslednej minúty svojho zápasu sa však riadil tým známym športovým krédom, že sa nikdy nesmiete vzdávať!“ opísal posledné chvíle otca syn Patrik Brezovaj.
Šport, to bol Brezovaj
Od svojho nástupu do svojho prvého zamestnania na vtedajšom OV ČSZTV po skončení vojenčiny v roku 1967, zostal verný športu a telovýchove až do posledných chvíľ, keď stále pôsobil ako tajomník Olympijského klubu Spiš a ešte v úvodných tohtoročných jarných kolách sme ho mohli stretnúť aj ako delegáta SOFZ na okresných zelených trávnikoch.
V roku 1981 bol zvolený za vedúceho tajomníka OV ČSZTV v Spišskej Novej Vsi. Neskôr po rozdelení Československa viedol okresnú organizáciu ATJK a pôsobil vo funkcii tajomníka OZ SZTK. Dlhé roky pracoval v orgánoch ATJK Slovenskej republiky ako člen jej Správnej rady a bol členom jej Revíznej komisie. Pracoval ako profesionálny a dobrovoľný funkcionár v ďalších športových a telovýchovných organizáciách či telovýchovných jednotách. Neodmysliteľne bol spojený zo spišskonovoveskou športovou halou, kde prežil značnú časť svojho funkcionárskeho a pracovného života so svojimi spolupracovníkmi, z ktorých rád spomínal najmä na dnes už žiaľ, tiež nebohého, Vlada Jasenčáka či pánov Dušana Fógela, Michala Demečka, Mariána Jasenčáka či Vladimíra Dobšinského. Nezabúdal ani na mnohé spoločné športové či turistické zážitky s Richardom Prognerom. Veľmi rád si totiž aktívne odpočinul aj v nezameniteľnej a čarovnej prírode Slovenského raja či jedinečných Vysokých Tatrách.
Podieľal sa na založení Olympijského klubu v Spišskej Novej Vsi, prostredníctvom ktorého sa šírili olympijské myšlienky z jeho obľúbeného Grécka najmä medzi našou mládežou.
„Chcel sa ešte raz vydať do gréckeho mesta Preveza, ktoré bolo družobným mestom Spišskej Novej Vsi a ktoré párkrát navštívil. Osobne mal k ideám francúzskeho baróna Pierra de Coubertina, zakladateľa novodobého olympizmu veľmi blízko. Tešil sa, že sa mu vďaka Slovenskému olympijskému výboru na čele s jeho predsedom pánom Františkom Chmelárom, ináč jeho dlhoročným spolupracovníkom podarí v lete pozrieť na Letné olympijské hry do Londýna. SOV tu plánoval pre svojich dlhoročných podporovateľov usporiadať za odmenu krátky pobyt, no nakoniec musel kvôli nepriaznivému zdravotnému stavu svoju účasť na poslednú chvíľu odrieknuť,“ uviedol Patrik Brezovaj.
Nedá sa vymenovať naraz množstvo športových podujatí, na ktorých organizovaní sa podieľal. Či už išlo o masové podujatia, či akcie na najvyššej úrovni. Spomeňme len bývalé známe spartakiády, cyklistické preteky Okolo Slovenska alebo celosvetovo známe tatranské Zimné univerziády. Podieľal sa aj na už dnes zabehnutých Vyhodnoteniach športovcov roka z našich regiónov.
Svoje osobné presvedčenie riešiť vzniknuté športové či životné problémy vždy slušným spôsobom preniesol aj na syna Patrika, ktorý sa vybral aj podľa jeho vzoru tiež na neľahkú funkcionársku dráhu. Vždy mal radosť z úspechov svojich detí a tiež jedinej vnučky Nikoly. Veľmi sa potešil decembrovému oceneniu na Konferencii SOFZ, ktoré mu osobne odovzdal generálny sekretár Slovenského futbalového zväzu Jozef Kliment, či cenám za dlhoročnú aktívnu prácu pre rozvoj športu na Spiši, ktoré mu odovzdávali v spišskonovoveskej Redute pri príležitosti 65. narodenín.
Žiaľ, oslavy ďalších 66. narodenín už nebudú a nestretneme sa už ani na žiadnom športovom podujatí či štadióne. Neférový súper v jednoznačne nerovnom boji totiž nakoniec nezaslúžene zvíťazil.
Pokojný odpočinok!
Posledná rozlúčka zo Štefanom Brezovajom sa uskutočnila v utorok 29. mája 2012 v Dome smútku v Spišskej Novej Vsi za účasti predsedu Slovenského olympijského výboru Františka Chmelára.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš