V sídle Astronomického ústavu SAV v Tatranskej Lomnici na Starolesnianskych lúkach bude môcť verejnosť v noci sledovať prechod Venuše popred slnečný disk za akéhokoľvek počasia.
TATRANSKÁ LOMNICA. Aj napriek momentálne nepriaznivému počasiu vo Vysokých Tatrách pozorovanie prechodu Venuše popred slnečný disk sa v Astronomickom ústave Slovenskej akadémie vied v Tatranskej Lomnici uskutoční.
Program sa začne dnes večer o 20:00 pozorovaním objektov nočnej oblohy ďalekohľadmi v areáli Astronomického ústavu.
„Máme pripravený aj mokrý variant, takže v prípade nepriaznivého počasia máme pripravené rôzne prednášky a prehliadky ďalekohľadov,“ uviedol pre SITA riaditeľ Astronomického ústavu Aleš Kučera. Táto časť bude trvať do polnoci.
Priamo, alebo cez internet
Samotný prechod Venuše sa začne päť minút po polnoci. Keďže u nás bude noc, až do 4:30 budú môcť účastníci podujatia sledovať priamy prenos prechodu Venuše popred slnečný disk cez internet z observatórií po celom svete.
Podujatie bude doplnené komentárom astronóma a krátkymi prezentáciami s tematikou prechodov Merkúra a Venuše popred disk Slnka a tranzitujúcich extrasolárnych planét.
Priamo sledovať prechod Venuše pomocou ďalekohľadov v areáli Astronomického ústavu budú účastníci v stredu 6. júna od 4:30 do 7:00.
„My astronómovia musíme byť vždy optimisti,“ odpovedal Kučera na otázku, či bude dobré počasie, vhodné na priame pozorovanie.
Podľa neho práve na stredu ráno je predpoveď počasia, podľa ktorej by priame pozorovanie mohlo byť úspešné.
V prípade nepriaznivého počasia bude pokračovať sledovanie priameho prenosu prechodu Venuše popred slnečný disk cez internet.
Jedinečný úkaz
Prechod Venuše popred Slnko je najvýznamnejšou astronomickou udalosťou tohto roka. Z územia Slovenska bude prechod Venuše popred Slnko pozorovateľný až v záverečnej tretine.
V stredu 6. júna vyjde Slnko na severovýchode približne o 4:45. V tom čase už bude Venuša pozorovateľná pred slnečným diskom a bude mať za sebou takmer dve tretiny prechodu.
Venuša začne opúšťať disk Slnka približne o 6:38 min, keď sa dotkne okraja Slnka. Z disku Slnka celkom vystúpi a stane sa nepozorovateľnou približne o 6:55, čím sa jej prechod skončí.
Podobný úkaz bude možné pozorovať zo Zeme až v roku 2117. Z územia Slovenska bude tento úkaz pozorovateľný až pri ďalšom prechode Venuše pred Slnkom v roku 2125.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš