Sestry však tvrdia niečo iné – nepodpísali podľa nich nevýhodné dodatky k pracovným zmluvám, na základe ktorých by nedostali vyššie mzdy.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Jedna z prepustených sestier, ktorá požiadala o anonymitu, poukázala na dianie v nemocnici.
Jej dôvody sú pochopiteľné. Spoločnosť Svet zdravia, ktorá nemocnicu spravuje, do pracovnej zmluvy zakomponovala aj odsek o mlčanlivosti počas i po ukončení pracovného pomeru.
„Koncom apríla sa k nám na oddelenia dostali prvé informácie o zmenách pri hodnotení našej práce. Prvé 14 – stranové elaboráty, ktoré sme dostali len na nahliadnutie, obsahovali veľa dvojzmyselných viet. Tie sa dali vysvetliť všelijako. V podstate obhajovali len záujmy zamestnávateľa,“ reaguje bývalá zamestnankyňa.
Dodatky obsahovali okrem iného aj percentuálne rozdelenie mzdy. Časť bude platená za prácu administratívnej sily, časť za činnosť zdravotnej sestry. Služobne staršie sestry mali väčšie percentá priradené na administratívu.
„Takýmto spôsobom sa im snažili znížiť vyššie platy, ktoré doteraz mali oproti mladším kolegyniam. Hovorilo sa tiež, že do konca júna platí v nemocnici kolektívna zmluva. Po jej skončení už možno nebudú zaplatené nočné zmeny ani víkendy,“ vysvetľuje.
Psychický nátlak
V polovici mája vedenie spoločnosti pristúpilo k samotnému podpisovaniu.
„Na personálne oddelenie chodili zdravotné sestry po jednej. Čakali na nich traja zástupcovia zo Sveta zdravia. Novú zmluvu, ktorú museli podpísať nedostali do ruky, ale až pri mzde. Bol to psychický nátlak,“ tvrdí zdravotná sestra.
Tá sa rozhodla nové podmienky nepodpísať. „Nemohla som to podpísať, moje svedomie mi to nedovolilo. Považujem to za diskrimináciu nás, sestier. Nútili nás za menej peňazí odpracovať viac hodín. Vrátilo sa mi to ako bumerang, na druhý deň som dostala výpoveď,“ dodáva.
Ako ďalej uvádza, výpoveď dostala zrušením miesta z dôvodu zvýšenia efektívnosti práce. Na základe tohto rozhodnutia sa stala nadbytočnou a organizácia nemala žiadne vhodné voľné pracovné miesto, ktoré by jej mohla ponúknuť.
Od 1. júna jej mala plynúť trojmesačná výpovedná lehota, sestra využila možnosť ukončiť pracovný pomer dohodou. Dnes je už nezamestnaná.
„V tejto práci som sa videla. Nemôžem súdiť sestry, prečo sa tak rozhodli. Ale keby sme držali spolu, mohli sme niečo dosiahnuť. Nemali sme sa nechať zlomiť,“ hovorí s ľútosťou v hlase zdravotná sestra.
Prezidentka Slovenskej komory sestier Mária Lévyová vyjadrila nespokojnosť so súčasnou situáciou.
„Nesmierne nás mrzí, že sestry sú v súčasnosti takto zastrašované a zneužívané. Ničím sme sa neprevinili, len chceme, aby náš zákon, ktorý stanovuje minimálne mzdové nároky sa v praxi uplatňoval. Vyzývali sme sestry, aby nepodpisovali dodatky, ktoré ich degradujú do rôznych pozícií administratívnych pracovníčok. A to len kvôli tomu, aby zamestnávatelia obišli zákon,“ vyjadrila sa prezidentka.
Právne normy
Prepustenie piatich sestier môže podľa nej ohroziť bezpečnosť pacienta.
„Ide o poskytovanie zdravotnej starostlivosti a zamestnávateľ je povinný dodržiavať právne normy upravujúcej poskytovanie, medzi ktoré patrí aj dodržiavanie personálneho obsadenia. Prepustením 5 sestier z organizačných dôvodov sa nemôžu pracovné miesta obsadiť inými sestrami,“ uviedla M. Lévyová.
Na konkrétne otázky ohľadom prepúšťania sme od spoločnosti Svet zdravia dostali všeobecné vyjadrenie o neľahkej ekonomickej situácii nemocníc.
„V rámci ozdravných krokov dochádza, úplne logicky, aj k organizačným zmenám, či už na úsekoch zdravotníckych alebo technicko-hospodárskych. K tým pristupujeme na základe dôkladných a dlhodobých analýz efektívnosti prevádzky a vždy so zreteľom na zachovanie a zlepšenie úrovne a dostupnosti poskytovanej zdravotnej starostlivosti,“ reagovala hovorkyňa Veronika Deckerová.
Dodala, že Svet zdravia odmieta akékoľvek špekulácie o prepúšťaní a jeho prepojení s fiktívnymi príčinami.
Prezidentka M. Lévyová vyzýva sestry, ktoré boli prepustené, aby si uplatnili svoj nárok a riešili neplatnosť výpovede aj súdnou cestou.
Slovenská komora sestier dá podnet ombudsmanke a zvažuje podanie na Ústavný súd z dôvodu nerešpektovania ľudských práv a slobôd.
„Nikto nemôže nútiť zdravotné sestry vykonávať činnosti a prácu, ktorú nemáme v pracovných zmluvách,“ zdôraznila.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš