Návštevníci podujatia Noc a ráno s Venušou v Astronomickom ústave v Tatranskej Lomnici sa dočkali a na chvíľu mohli pozorovať prechod Venuše pred Slnkom aj na vlastné oči.
TATRANSKÁ LOMNICA. Prechod Venuše pred Slnkom sa aj napriek nepriaznivému počasiu v oblasti Vysokých Tatier vydaril.
„S počasím je ešte vždy čo vylepšovať, ale som na výsosť spokojný, pretože pri predpovediach sme trnuli, či tí skalní uvidia na vlastné oči Venušu, ale každý účastník na vlastné oči videl Venušu na Slnku, čiže nemárnil cestu a dozvedel sa veľa nového,“ povedal pre SITA riaditeľ Astronomického ústavu Slovenskej akadémie vied v Tatranskej Lomnici Aleš Kučera.
Slnko s Venušou sa približne hodinu pred koncom úkazu ukázalo spoza mrakov aj vo Vysokých Tatrách, takže účastníci mohli „naživo“ sledovať tento jav.
V Astronomickom ústave dnes bola dlhá noc hlavne pre niekoľko desiatok žiakov a študentov základných a stredných škôl z blízkeho okolia, ktorí celú noc strávili pozorovaním prechodu Venuše pred Slnkom, ktoré bolo spojené s odborným výkladom astronómov a množstvom prednášok.
Hoci Slnko vychádzalo u nás až o 4:45, účastníci podujatia nazvaného Noc a ráno s Venušou mohli tento úkaz pozorovať prostredníctvom internetu od jeho začiatku o 00:05 až do jeho konca o 6:55.
Na plátne mali účastníci pozorovania zábery z Nórska a Havajských ostrovov. Celú noc sa návštevníkom venovali astronómovia.
Počas priameho prenosu sa návštevníci dozvedeli, ako celý úkaz prechodu Venuše pred Slnkom vzniká, kde všade sa pozoruje.
Astronómovia priblížili návštevníkom posledné pozorovanie prechodu Venuše pred Slnkom v roku 2004, keď bolo veľmi dobre pozorovateľné aj z územia Slovenska.
„Boli prednášky historického kontextu, vyzdvihla sa úloha nášho rodáka Maximiliána Hella, ktorý zohral významnú úlohu v tejto veci, keďže vďaka nemu bola v tej dobe určená veľmi presne astronomická jednotka,“ dodal Aleš Kučera.
Okrem Venuše a Slnka sa návštevníci, ktorých ráno pribudlo, dozvedeli viac aj o prechode Merkúra pred Slnkom či ďalších astronomických zaujímavostiach. Práve prechod Merkúra pred Slnkom bude možné pozorovať už o štyri roky.
„Bude to menšie divadlo, lebo Merkúr je menší, a verím, že zase budeme schopní ponúknuť s našimi ďalekohľadmi zážitok, ktorý bude hodný tohto úkazu,“ povedal Kučera.
Najbližšie bude možné zo Zeme pozorovať prechod Venuše pred Slnkom v roku 2117, z územia Slovenska až v roku 2125.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš