Mixujú papier. Aj takéto zaujímavé činnosti robia v Štátnom archíve v Levoči. Odborníci, ktorých je na Slovensku málo, uplatňujú pri svojej práci rôzne postupy, okrem iných aj spomínané mixovanie na klasickom kuchynskom mixéri.
LEVOČA. Včera sa v Štátnom archíve v Levoči konal deň otvorených dverí. Návštevníci tu mohli vidieť také záležitosti, ktoré sa každý deň bežne nevidia.
Veľký záujem bol aj o reštaurátorskú dielňu. Pracujú tu dvaja reštaurátori, ktorí sú aj ročníkoví spolužiaci.
Študovali na jedinej škole svojho druhu, a to v Banskej Štiavnici. Obaja majú 28 rokov, v ich ročníku reštaurovanie papiera študovali spolu piati.
Peter, ktorý sprevádzal návštevníkov, dostával hlavne otázky, kde študoval, či používa pri svojej práci veľa chemických prípravkov, či zabíja zvieratá, ktorých kožu používa práve na opravu pergamenov a či má dostatočnú trpezlivosť na takú mravčiu prácu.
„Máme tu aj vzácne pergameny, na ktoré vtedajší panovník písal udelenie erbu príslušníkom vyšších vrstiev. Na reštaurovanie využívame kožu z jahniat či oviec. Všetkým milovníkom zvierat odkazujeme, že kože nám nosievajú miestni chovatelia. Ak by sme ich nevyužili my, určite by ich vyhodili, či použili na iný účel,“ s úsmevom nám opísal Peter Ližbetin, ktorý sa do Levoče kvôli práci presťahoval z Krupiny.
Papier z handier
Listinné vzácne dokumenty zase reštaurujú tak, že špeciálny reštaurátorský papier najprv mixujú a keď má kašovitú konzistenciu, nanášajú ho na zničený dokument. Kým však dostane konečnú podobu, musia uplatniť niekoľko postupov. Sušia ho, presvetľujú či farbia.
„Ide o vysoko koncentrované farbivo,“ ukazuje nám Peter farebné akoby malé granuly.
Dnes sa papier vyrába strojovo, každý vie, že potrebným materiálom je drevo. Pred 19. storočím sa však papier vyrábal výlučne ručne a zo starých handier.
„Na tento účel sa zberali staré nepoužité handry, ktoré sa dali najprv vyhniť,“ vysvetľuje P. Ližbetin.
Laik by nerozoznal papier vyrábaný strojovo a ten z handier. Odborníci však za pomoci svetla vidia na handrovom papieri stopy po site, pretože práve za pomoci tohto nástroja ho vyrábali. „Papier z handier bol veľmi kvalitný,“ tvrdí Peter.
Momentálne majú v dielni vzácne dielo na reštaurovanie, ide o Účtovný protokol – Spišskí kopijníci z rokov 1662–1720.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš