Zjavne si krátil dlhé chvíle ničnerobenia. Iný muž zasa hasičov privolal do Krompách k fiktívnemu požiaru pivníc v bytovke na Baníckej štvrti. Takýchto falošných telefonátov majú hasiči aj niekoľko desiatok za deň. Na razantný postih volajúceho však naša legislatíva až tak nemyslí.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Pred časom na hasičskú linku zavolal muž z Krompách, ktorý ohlásil požiar v pivničných priestoroch bytovky.
Hasičský operačný dôstojník Ľubomír Karkula si telefonát nahral, opätovne volal na číslo volajúceho, aby si informáciu potvrdil.
Okolo pol druhej popoludní vyslal trojčlennú hliadku na miesto aj s autom. Išlo o falošný poplach. Hasiči stratili 27 minút.
Za ten čas mohol niekto na opačnom konci okresu potrebovať pomoc hasičov, ohrozené mohli byť životy i majetok ľudí. Našťastie sa v tomto prípade nič také nestalo.
Volania z anglických i českých mobilov
S takýmito i podobnými volaniami majú hasiči dennodenné skúsenosti. Ide o deti, ktoré volajú z telefónnych búdok, neprispôsobivých s českými a anglickými mobilmi, ktorí si krátia chvíle ničnerobenia.
Hasiči si vypočujú smiech, vtipkovanie, v najhorších prípadoch nadávky či dokonca vyhrážanie bitkou.
Hasiči denne prijmú desiatky a desiatky telefonátov. Operačný dôstojník má iba pár sekúnd na to, aby vyhodnotil situáciu.
„Rýchle sa treba rozhodnúť, nielen si človeka vypočuť, ale potrebné je zapojiť aj intuíciu, niekedy byť i psychológom. Na základe toho všetkého rozhodnúť, či vyslať alebo nevyslať hliadku. Či ide o skutočný alebo len falošný telefonát. Pritom za vyslanie hliadky je zodpovedný samotný operačný pracovník. Ak niečo zanedbá, bude braný na zodpovednosť. Niekedy je to ťažké,“ opisoval zo skúsenosti Ľ. Karkula.
Podľa neho indíciou pre správne rozhodnutie môže byť aj množstvo volajúcich ohľadom rovnakého prípadu. Niekedy však volajú aj chorí ľudia, či ľudia krátko po nehode.
Ťažšie artikulujú, sú v šoku a hovoria akoby z cesty. Vtedy je rovnako potrebná rozvaha a správne uvažovanie, rozhodnutie. Každý hovor má svoje špecifiká.
Archív „srandistov“
Hasiči na operačnom stredisku majú už aj akýsi súkromný „archív“ notorických volajúcich. Ide o volajúcich, ktorí si robia srandu, vulgárne nadávajú a pod.
Keď zatelefonujú, už im jednoducho nedvíhajú. Je to aj na ich škodu. Neuvedomujú si, že ak nabudúce budú potrebovať skutočne pomoc, môže sa stať, že nedorazí.
Karkula má aj svoje osvedčené metódy, ktorými otravných volajúcich odzbrojí.
„Keď vidím, že volanie prichádza z čísla s anglickou predvoľbou, okamžite začnem komunikovať v anglickom jazyku. Ak je to cudzinec, ktorý potrebuje pomoc, hneď zareaguje, ak sú to len deti, ktoré si robia srandu, prejde ich to a poväčšine s tým prestanú,“ hovoril zo skúsenosti hasič.
Problémom pri výjazdoch k falošným volaniam je najmä časová strata. Ide o možné ohrozenie života, zdravia i majetku ľudí, ktorí v rovnakom čase budú potrebovať skutočnú pomoc.
Nehovoriac o tom, že volajúci znepríjemňujú život i prácu hasičom, najmä keď volajú v noci či nadránom 30-či viackrát.
Za zneužitie je pokuta 165 eur
Zaujímalo nás, čo v takýchto prípadoch môžu, či nemôžu hasiči robiť. V prípade častých telefonátov kontaktujú políciu a tá si volaného preverí.
Stávajú sa však prípady, a tých je väčšina, kedy volajúceho vystopujú v jednej z osád a ten nahlási stratu mobilu. Postih je v tomto prípade nemožný.
Ako na to myslí naša legislatíva, sme zisťovali na Prezídiu hasičského a záchranného zboru. Za zneužitie tzv. linky tiesňového volania, resp. bezdôvodného privolania hasičskej jednotky, platí v Slovenskej republike ustanovenie zákona o ochrane pred požiarmi. „Zakazuje fyzickej osobe vyvolať bezdôvodne požiarny poplach, privolať bezdôvodne hasičskú jednotku alebo zneužiť linku tiesňového volania. Za takéto porušenie zákonnej povinnosti je možné fyzickej osobe uložiť pokutu do 165 €,“ uviedla Dominika Kinkorová, odborný inšpektor Prezídia HaZZ.
šim
Vedeli ste?
Ako je to u susedov
Inšpiráciou pre našich zákonodarcov by mohol byť aj príklad od našich západných susedov.
Hasiči majú právomoc číslo s falošným „otravným“ volajúcim na čas odstaviť. Aj sankcia za porušenie zákona je vyššia ako u nás. „Podľa zákona o požiarnej ochrane, priestupku na úseku požiarnej ochrany sa dopustí ten, kto vedome bezdôvodne privolá jednotku požiarnej ochrany alebo zneužije linku tiesňového volania. Zo zákona je mu možné uložiť pokutu až do výšky 20-tisíc českých korún (takmer 664 €),“ informovala Ivana Svitáková, tlačová hovorkyňa generálneho riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru Českej republiky.
šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš