POPRAD/STARÁ ĽUBOVŇA. Medzi dvoma kráľovskými mestami by podľa navrhovaného grafikonu malo jazdiť menej až o sedem párov vlakov.
Ministerstvo chce cestujúcich presmerovať do autobusov. Návrh grafikonu ešte nie je schválený, podnety a pripomienky môže podávať každý.
„Od železníc mi chýba väčšia snaha marketingovo pritiahnuť cestujúcich. Ak niečo neustále rušia a obmedzujú, je prirodzené, že ľudia si od vlakovej dopravy odvyknú. Potom sa čudujú, že je málo cestujúcich,“ povedal cestujúci Martin Špes.
Vlakové spojenie Plaveč – Lipany má takmer vymiznúť
Viaceré osobné vlaky by podľa návrhu mali premávať naďalej medzi Popradom a Kežmarkom. Ďalej do Starej Ľubovne či do Plavča a Lipian už ale ísť nemajú.
Doteraz ich počas týždňa premávalo jedenásť, ponechať plánujú iba štyri páry počas týždňa, cez víkend tri. Trať Plaveč – Lipany má byť dokonca odstavená okrem jedného vlaku v piatky a nedele.
„Náš návrh je zachovať existujúci počet vlakov a prispôsobiť grafikon aktuálnym potrebám v regióne a to tým, že trasy vlakov sa predĺžia do Lipian, kde vznikne prepojenie na krajské mesto Prešov. Následne chceme obnoviť vlaky do Poľska kvôli turistom i nákupom,“ povedala Zita Pleštinská, prednostka Obvodného úradu v Starej Ľubovni.
Návrh grafikonu momentálne predložilo ministerstvo dopravy na pripomienkovanie. Podľa niektorých je ale proti logike. Rovnaké ministerstvo totiž aktívne podporuje aj regionálne organizácie cestovného ruchu.
„Ako máme rozvíjať cestovný ruch a toľko spomínanú cykloturistiku, keď nám napríklad pre turistov z Tatier budú premávať štyri vlaky, v ktorých je pohodlné voziť bicykle? Železničná spoločnosť by mala viac spolupracovať aj s nami a nielen sucho rátať čísla a hovoriť o nerentabilnosti,“ krútil hlavou Aleš Solár, ktorý vedie turistickú organizáciu Severný Spiš – Pieniny.
Prešovský kraj bude žiadať zachovanie
Ministerstvo i železničná spoločnosť budú o prípadných zmenách grafikonu rokovať aj s Prešovským samosprávnym krajom. Ten má vo veci jasno.
„Uvedomujeme si, že trať je stratová, ale presne taký istý problém riešime v autobusovej doprave. Napriek tomu, že je menej cestujúcich, nerušíme výrazne autobusové linky. Preto chceme požiadať železničnú spoločnosť, aby sa rovnako citlivo zachovala aj voči regiónom, ktoré sú na železničnú dopravu odkázané,“ povedala nám Veronika Fitzeková z PSK.
Obmedzenie vlakov chce vraj ministerstvo preto, lebo je v nich postupný pokles cestujúcich. „V úseku Kežmarok – Stará Ľubovňa výkony plynule klesajú z asi 470 cestujúcich za Kežmarkom na asi 290 denných cestujúcich pred Starou Ľubovňou,“ povedal Martin Kóňa, hovorca ministerstva.
Podľa neho sú medzi Kežmarkom a Plavčom oveľa viac vyťažené autobusy. Cítiť to vraj v Spišskej Belej, pri Toporci, či Plavnici. V autobusoch vraj dokonca prúd cestujúcich stúpa. M. Kóňa zdôraznil, že návrhy sú stále predbežné.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš