Pred 18 mesiacmi obecné zastupiteľstvo v Smižanoch rozhodlo o zrušení poslaneckého mandátu Jaroslava Šarišského (nez.), keďže v čase skladania poslaneckého sľubu bol ešte zamestnancom obce. Nezlučiteľnosť funkcií poslanca a zamestnanca obce potvrdil aj Krajský súd v Košiciach. Šarišský sa odvolal na Ústavný súd. Ten mu dal za pravdu a rozsudok krajského súdu zrušil. Poslanec sa dnes domáha mandátu aj mimosúdneho vyrovnania.
SMIŽANY. Obecné zastupiteľstvo sa pri rozhodnutí o zrušení poslaneckého mandátu odvolávalo na zákon o obecnom zriadení.
Podľa neho poslanec nemôže byť zároveň aj zamestnancom obce. Poslanci na to pred 18 mesiacmi upozornili vedenie obce.
Šarišský mal v čase skladania sľubu s obcou uzavretú dohodu o vykonaní práce. Tá sa skončila k 30. decembru 2010. Poslanci skladali sľub 27. decembra. Teda v čase, keď bol ešte J. Šarišský v pracovnom pomere s obcou.
Poslanci požiadali o stanovisko ministerstvo vnútra. To potvrdilo, že mandát poslanca zaniká v prípade nezlučiteľnosti funkcií. Preto J. Šarišského zbavili mandátu. Nahradil ho Miroslav Horváth (SRK).
V októbri 2011 Krajský súd v Košiciach (KS) rozhodol, že išlo o nezlučiteľnosť funkcií, keďže v čase skladania sľubu J. Šarišský neukončil svoj pracovno-právny vzťah s obcou.
Zasiahli nezákonne
Rozhodnutie však v týchto dňoch zrušil Ústavný súd (ÚS), na ktorý sa J. Šariššský obrátil s tým, že boli porušené jeho ľudské práva a slobody, jeho právo podieľať sa na správe veci verejných, a že došlo k nezákonnému zásahu orgánu verejnej správy.
Z nálezu ÚS vyplýva, že J. Šarišský mal dostať 30–dňovú lehotu na to, aby mal čas a možnosť si tieto veci vysporiadať.
Podľa ÚS krajský súd aplikoval ustanovenia o nezlučiteľnosti funkcií príliš formalisticky, čím bolo zasiahnuté do základného práva sťažovateľa na súdnu ochranu, ako aj do práva na spravodlivé súdne konanie.
Počkajú na rozhodnutie súdu
Starosta Michal Kotrady (nez.) poslancov informoval o tom, že protiprávny stav funguje už 18 mesiacov. Potvrdil, že J. Šarišský teraz žiada o mimosúdne vyrovnanie.
Právny zástupca obce Miloš Tarageľ zdôraznil, že obecné zastupiteľstvo konalo v dobrej viere, čo potvrdil aj krajský súd. Ústavný súd sa však na vec díval z pohľadu ústavy: „Väčšiu právnu silu má právo byť zvoleným, ako ustanovenie zákona o obecnom zriadení o nezlučiteľnosti funkcií. Teda, ústavné zákony sú nad obyčajnými zákonmi. Nález je jasný. Obec má teraz dve možnosti. Počkať, kým znova rozhodne krajský súd, ktorému Ústavný súd vec vrátil. Alebo prehodnotiť svoje rozhodnutie a zmeniť stav na taký, aby sa naplnil nález Ústavného súdu. Obec by nemala konať protiprávne. Rozhodnutie je na poslancoch.“
„Uvidíme, aké stanovisko nám dá krajský súd, ktorý sa tým bude opätovne zaoberať. Ak bude zhodné s nálezom Ústavného súdu, tak to budeme rešpektovať,“ zdôraznil poslanec Miroslav Grečko (nez.).
Tarageľ však zdôraznil, že krajský súd bude viazaný nálezom Ústavného súdu, ale môže aj žalobu sťažovateľa zamietnuť.
Nič to však podľa neho nemení na skutočnosti, že J. Šarišskému bol mandát poslanca odobratý neoprávnene. Vec poslanci vzali na vedomie s tým, že počkajú na ďalšie rozhodnutie krajského súdu.
Názor J. Šarišského
Od obce žiada odmeny
Na rokovaní bol aj J. Šarišský, sedel medzi občanmi. Opýtali sme sa ho, ako sa na vec díva on.
„Konečne som sa dovolal pravdy. Aj keď Ústavný súd rozhodol, nedovolia mi ešte sadnúť na poslaneckú stoličku. Povedali, že budú čakať na ďalšie rozhodnutie krajského súdu. Nech čakajú, ale musia rešpektovať rozhodnutie Ústavného súdu. Jednoznačne mi bolo odobrané moje občianske právo, žiadam len to, čo mi patrí. Za tých 18 mesiacov som mohol pre svojich voličov v treťom volebnom obvode urobiť veľa, no polovica môjho poslaneckého mandátu je už preč. Verím, že vec je na správnej ceste,“ uviedol.
Potvrdil, že bude žiadať finančné zadosťučinenie na úhradu trov konania vo výške takmer 324 €, ako aj ušlé poslanecké odmeny za ostatných 18 mesiacov.
šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš