Takto sa začal seriál podujatí pod názvom Ľudové liečiteľstvo pod Tatrami. Čas pokročil a v múzeu sa stretli tentokrát školáci, ktorí si už z vysušených bylín vytvárali vlastné herbáre.
POPRAD. Jana Kušniráková z Podtatranského múzea v Poprade uviedla, že herbár, ktorý si deti sami vyrábali, musel spĺňať určité kritériá.
„Lepili si doň vysušené bylinky a pomocou dostupnej literatúry sa hrali na bádateľov, ktorí zisťovali, ako sa bylinky volajú, kde rastú a na čo sa využívajú. Do herbára sa zmestia štyri, no u nás dostali len tri. Poslednú si môžu doplniť sami doma,“ vysvetlila Kušniráková.
Deti si počas akcie mali možnosť bylinky od výmyslu sveta ohmatať, ovoňať, ale aj ochutnať v podobe čajov. Na svoje vlastnoručne vyrobené herbáre boli popradskí školáci hrdí.
„Dozvedela som sa všeličo o bylinkách. Ako sa volajú, na čo sa používajú a prečo ich ľudia zbierajú. Bylinkové čaje mám veľmi rada,“ povedala Zuzana Czielová.
Ľuboslav Tomáš bol prekvapený, čo všetko sa dá s bylinkami robiť. „Zaujímavé je, že sa z nich vyrábajú krémy, masti, ale aj šampóny,“ povedal. Zároveň dodal, že tento herbár nie je jeho jediný. Podobný si vraj prednedávnom vyrobil aj v škole.
Učiteľka Blanka Mišáneková, ktorá na deti dozerala, chváli takéto aktivity pre deti. „V škole sa bylinkám venujeme tiež, tu to má však úplne inú atmosféru. Chodievame na mnohé podujatia do múzea, lebo je to pre deti výborné spestrenie vyučovania najmä ku koncu školského roka,“ dodala.
Ľudové liečiteľstvo pod Tatrami bude ku koncu júna vrcholiť. Už najbližší víkend bude patriť všetkým tým, ktorí sa chcú presvedčiť o magickej sile bylín v predvečer Jána, ale najmä počas svätojánskej noci v múzeu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš