HNIEZDNE. Pamätnú tabuľu vyhotovila Konfederácia politických väzňov. Slávnostný akt odhalenia sa konal za prítomností miestnych, ale aj množstva hostí.
Tabuľa je venovaná ľuďom z Hniezdneho odvlečeným do gulagov, mučeným, ale i protiprávne väzneným. Všetkých postihol komunistický režim v rokoch 1948 až 1989. Po viacerých ostali v obci žiť ich potomkovia.
Samotný akt odhalenia tabule na priečelí budovy obecného úradu bol súčasťou 12. ročníka podujatia Spiš Františka Javorského a mal slávnostný charakter. Zúčastnil sa ho aj predseda Konfederácie a známy kňaz Anton Srholec. Súčasťou odhalenia bola aj omša v miestnom kostole, ktorú celebroval Ján Duda.
Desiatky miestnych, ale aj asi deväťdesiat hostí, si pozreli v kinosále film Ústavu pamäti národa Gulagy. „Na túto tému zazneli aj prednášky. Hovorilo sa aj o obyvateľoch Hniezdneho, ktorí sa ocitli vo vyšetrovacích spisoch Štátnej bezpečnosti,“ priblížil Viktor Selep (HZDS), starosta obce.
V závere podujatia sa k slovu dostali aj samotní pamätníci udalostí.
Smutná štatistika
Obete z Hniezdneho
Odvlečení boli Teodor Krupka, Ján Hobor, Celestín Nigrini, Ján Raab, Berhart Raab, Róbert Raab, Ján Raab, Konrád Klein, Andrej Klein, František Olešak, František Danielovič, August Kožík, Aladár Klein, Paulína Korschová, Edita Kleinová, Alžbeta Hoborová, Štefan Korsch, Štefan Regeš.
Prenasledovaní politickí väzni boli Ján Hurkala, Ján Scholtz, Lujza Scholtzová, Leo Nigrini, Fridrich Simoník, Jakub Ivančák, Ján Selep, Helena Kislerová a Eva Takáčová.
rin
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš