Mestu sa nepozdávajú navrhnuté výškové limity objektov, pripomienkovať chce aj zosúladenie návrhu s platným územným plánom.
SPIŠSKÁ SOBOTA. Koncom mája verejnosť neprejavilo záujem o verejné prerokovanie vyhlásenia ochranného pásma Pamiatkovej rezervácie Spišská Sobota a Národnej kultúrnej pamiatky Cintorín Spišská Sobota. Chýbali vlastníci nehnuteľností či prípadní investori.
„Svedčí to istým spôsobom o vzťahu ľudí k svojmu prostrediu, v ktorom žijú,“ uviedol Tomáš Kowalski z Pamiatkového úradu SR.
Ochranné pásmo sa týka aj ľudí, ktorí v ňom žijú. „Pásmo sa vyhlasuje z dôvodu zabezpečenia ochrany, v tomto prípade najmä siluety a krajinného obrazu pamiatkovej rezervácie Spišská Sobota. Po vyhlásení ochranného pásma sa bude musieť pamiatkový úrad vyjadrovať ku všetkým plánovaným stavebným aktivitám v exteriéroch objektov v ochrannom pásme, vrátane nových stavieb,“ vysvetlil Kowalski.
Budovy budú výškovo obmedzené
Jeden zo zámerov bolo zamedziť výstavbu obchodných centier či výškových budov. Na bežné nehnuteľnosti nebude mať vyhlásenie ochranného pásma výraznejší vplyv, pokiaľ nie sú s danými budovami zámery neadekvátne voči prostrediu.
„Ide o nadstavby a prístavby existujúcich objektov, ktoré by mohli výrazne zmeniť jej vplyv na vnímanie Spišskej Soboty. V prípade nových budov budú platiť nové pravidlá, ako napríklad výškové obmedzenia,“ zdôraznil Kowalski.
Obyvatelia Spišskej Soboty v obmedzeniach nevidia problém, výškové budovy podľa nich v tejto časti mesta Poprad ani nemajú význam.
„Vždy sa tu stavali len rodinné domy, a tak by to malo ostať. Spišská Sobota má čo ponúknuť a mala by byť chránená. Výškové obmedzenie je v poriadku, lebo ani nie je kde také stavať. Jediné, čo mi vadí, je kopa áut na námestí,“ povedal Eduard Kitz.
Pani Mária chcela ostať v anonymite, ale vyššie budovy si v Spišskej Sobote vie predstaviť. „Blízko centra by sa to nehodilo, ďalej od neho ale nevidím problém,“ dodala. Na Spišskú Sobotu je hrdá, ale podľa nej je nedocenená samotnými popradčanmi.
Zuzana Mlynárová má na to všetko svoj názor. „Toto je staré historické mesto a ani by sa tu nové domy stavať nemali. Nieto ešte výškové budovy,“ zdôraznila.
Zaujalo nás
Nezhodli sa v územnom pláne
Pracovníci na rokovaní o vyhlásení ochranného pásma negatívne hodnotili, že mesto nemá vypracovaný územný plán zóny aspoň v prípade mestskej pamiatkovej rezervácie Spišská Sobota, ale aj ďalších centier mestských častí.
„Mesto Poprad k pripravovanému návrhu na vyhlásenie ochranného pásma zašle pamiatkovému úradu záväzné stanovisko, v ktorom budú všetky pripomienky mesta. Najzásadnejšou je, že časť budúceho ochranného pásma je v rozpore so súčasným znením územného plánu mesta. V minulosti bolo toto územie plánované pre botanickú záhradu a dnes je určené pre individuálnu výstavbu rodinných domov,“ povedala pre SITA vedúca odboru výstavby MsÚ Kristína Horáková.
Pripomienkovať bude mesto podľa nej aj výškové obmedzenia nových budov, pretože nový návrh s maximálne jedným podlažím a podkrovím sa vedeniu mesta zdá málo.
mv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš