Poslankyňa Lea Grečková je presvedčená, že zákon o odpadoch sa v praxi dostatočne nevyužíva.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Ešte v roku 2008 prekladala v parlamente poslankyňa Lea Grečková (Smer) s poslancom Jánom Babičom (Smer) novelu zákona o odpadoch, ktorá nadobudla účinnosť v januári 2009.
Reagovali tak na čoraz častejšie prípady krádeží poklopov na východe Slovenska a na dlhodobý problém, ktorý zákon dostatočne neriešil.
„Novela sprísnila podmienky výkupu odpadu z farebných kovov a iného kovového odpadu. Pri ich vykupovaní sa vyžaduje preukázanie totožnosti predložením osobných dokladov predávajúcich osôb, prípadne podnikateľa či obchodnej spoločnosti. Vykupujúci musia viesť a uchovávať evidenciu o osobách, o druhoch a množstve kovových odpadov. Ak ide o odpad z farebných kovov alebo iný kovový odpad, je potrebný aj jeho popis a fotodokumentácia,“ uviedla poslankyňa.
Novela zákona myslela aj na ďalšie opodstatnené veci. „Farebné kovy alebo iný kovový odpad pozostávajúci z dopravných značiek a dopravných zariadení, z kanalizačných poklopov a krytov kanalizačných vpustí alebo javiaci znaky, že z nich pochádzajú, sa môžu vykupovať iba od správcu pozemných komunikácií a od podnikateľských subjektov pracujúcich s nimi na zmluvnom základe. Je dôležité si uvedomiť, že aj rozbitý poklop je stále poklopom a teda jeho vykupovanie od občanov je nezákonné,“ spresnila.
Tento paragraf je rozšírený o ďalšie zariadenia z rezortu poľnohospodárstva a železnice.
Krádeží neubúda
Aj napriek prísnejšie ladenému zákonu sa krádeže poklopov, koľajníc a medených drôtov na východnom Slovensku naďalej rozmáhajú. Ide však nielen o krádeže, ale predovšetkým sú ohrozené ľudské životy.
„Myslím si, že samosprávy ani občania nevyužívajú v praxi možnosti, ktoré im zákon dáva. Ak majú ľudia informáciu, že sa v miestnych zberných surovinách vykupujú takéto odpady, môžu to oznámiť starostovi. Obec je oprávnená požadovať od držiteľa komunálneho odpadu potrebné informácie a preveriť si skutočný stav, prípadne skontaktovať sa s obvodným úradom životného prostredia či inšpekciou životného prostredia,“ uviedla L. Grečková.
Sprísnila sa aj pokuta za porušenie zákona, ktorá môže byť od 7 000 do 16 000 eur.
„Treba si uvedomiť dôležitý fakt, že je to práve obec, ktorá dáva súhlas a uzatvára zmluvu na otvorenie takejto prevádzky. Ak bola pokuta udelená dvakrát, je možné dokonca zrušiť oprávnenie na výkup. Ak budeme dôsledne uplatňovať už existujúci zákon aj zo strany obce a kontrolných orgánov, k takýmto prípadom by nemalo dochádzať,“ myslí si poslankyňa.
Poklopy na drobné kúsky
Predsedníčka Združenia miest a obcí Spiša Zuzana Nebusová (SNS) ktorá je zároveň starostkou v Spišských Tomášovciach (okres Spišská Nová Ves), má s týmto zákonom málo skúseností.
„V obci nemáme zberné suroviny, využívame služby novoveskej prevádzky, ktorá k nám chodí vykupovať šrot raz ročne. Aj u nás sa rozmáhajú krádeže medi a kovového odpadu. Zlodeji sú nápadití, znehodnocujú poklopy, aby sa nedali identifikovať. Medené drôty režú na čo najmenšie kúsky,“ vysvetlila Z. Nebusová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš