Ešte ako maloletú ju sterilizovali počas pôrodu v roku 2001 v gelnickej nemocnici. Ide už o druhé rozhodnutie v obdobnej veci proti Slovensku.
GELNICA. Kauza nútených sterilizácií prepukla na východe Slovenska v rokoch 2002 - 2003.
Rómske osady navštívila americká komisia, ktorá tieto prípady riešila. Zavítala aj do osady nad obcou Richnava.
Matka šiestich detí Renáta H. tvrdila, že ju sterilizovali ešte v roku 2002 pri pôrode dvojičiek. Mala o tom aj lekársku správu.
Aj jej suseda Ingrid G. potvrdila, že ju v roku 2000 sterilizovali, keď porodila svoje druhé dieťa. Práve výpoveď tejto ženy je súčasťou správy, ktorú pred rokmi vypracovalo Centrum reprodukčných práv v New Yorku.
Prvé rozhodnutie Európskeho súdu pre ľudské práva prišlo vlani v novembri. Súd potvrdil odškodnenie za násilnú sterilizáciu rómskej ženy v nemocnici v Prešove.
Sťažovateľka bola sterilizovaná v nemocnici v auguste 2000 pri pôrode jej druhého dieťaťa. Súd jej priznal odškodnenie vo výške 31-tisíc € a právo na úhradu nákladov.
Druhý prípad odškodnenia
Druhý verdikt o odškodnení prišiel v týchto dňoch, po siedmich mesiacoch od prvého rozhodnutia. Rovnako ako v predchádzajúcom prípade, aj teraz Európsky súd priznal sťažovateľke (N. B.) v konaní anonymitu, jej meno a identita nesmú byť zverejnené.
Tá mala v čase zákroku 17 rokov a bol vykonaný bez súhlasu jej zákonných zástupcov. Od roku 2004 sa sťažovateľka domáhala svojich práv na slovenských súdoch.
V máji 2008 jej Okresný súd v Spišskej Novej Vsi priznal odškodnenie 48-tisíc korún, to však nebolo podľa jej právnych zástupcov primeranou satisfakciou s ohľadom na závažnosť zásahu.
Práv sa domáhala v Štrasburgu
V roku 2010 sa obrátila na Európsky súd pre ľudské práva, kde sa sťažovala na porušenie jej práv garantovaných Európskym dohovorom o ochrane ľudských práv a základných slobôd.
Vo svojom rozhodnutí Európsky súd konštatoval, že udelenie formálneho súhlasu k vykonaniu sterilizácie sťažovateľkou v čase, kedy už mala pôrodné bolesti s tým, že vykonanie sterilizácie je nevyhnutné na záchranu jej života, predstavuje porušenie práva sťažovateľky na fyzickú integritu a závažný zásah do jej ľudskej dôstojnosti.
Európsky súd žene priznal odškodnenie vo výške 25-tisíc € a právo na náhradu nákladov.
„Ďakujem Európskemu súdu, že vyhovel mojej sťažnosti. Ďakujem mu v mene svojom i v mene ostatných násilne sterilizovaných žien. Je smutné, že my, rómske ženy, sa musíme domáhať spravodlivosti až v Štrasburgu,“ komentovala N. B.
Názor
Rozhodnutie privítali
Rozhodnutie ES privítala aj Poradňa pre občianske a ľudské práva.
„Tento prípad predstavuje ďalší významný posun v našej dlhoročnej snahe dosiahnuť odškodnenie pre ženy. V súlade s Európskym dohovorom i ďalšími medzinárodnými dohovormi o ľudských právach vláda nesie zodpovednosť za dodržiavanie reprodukčných práv žien, za efektívne vyšetrenie každého možného porušenia týchto práv a za poskytnutie zadosťučinenia pre každú poškodenú ženu. Zároveň musí zabezpečiť dôslednú prevenciu týchto prípadov v praxi,“ uviedla Vanda Durbáková, právna zástupkyňa sťažovateľky.
šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš