Podľa neho odporuje platnej legislatíve aj Ústave SR.
SPIŠSKÉ PODHRADIE. Od roku 2004 v meste platilo všeobecne záväzné nariadenie (VZN) o chove a držaní zvierat a včiel. Tie mali vstup do mesta aj mestskej časti Katúň zakázaný.
Včely chovali napriek zákazu
Napriek tomu v niektorých záhradách včely domáci chovali. S vedomím, že idú proti schválenému VZN.
V apríli tohto roka na popud chovateľov včiel poslanci schválili nové nariadenie, ktoré už chov včiel povoľuje, avšak za istých podmienok. Chov musia odsúhlasiť bezprostrední susedia, úle musia byť ďalej ako 50 metrov od domu, s počtom včiel musí súhlasiť mesto a ono aj vydáva na základe žiadosti chovateľa súhlas či nesúhlas s chovaním včiel.
A práve tento článok nariadenia je jedným zo sporných. „Tieto články nariadenia jednak odporujú Ústave SR a jednak zasahujú do základného ľudského práva na súkromie i na vlastníctvo. Zásah do vlastníckeho práva zároveň porušuje ustanovenia Občianskeho zákonníka,“ namietal okresný prokurátor Karol Daniel.
Chovateľovi sa podmienky nepáčili
Podobnú nespokojnosť prejavil ešte počas schvaľovania nariadenia aj dlhoročný chovateľ včiel Ján Burík, ktorý inicioval zmenu pôvodného nariadenia, aby sa včely v meste chovať mohli.
„To, že k počtu úľov sa bude vyjadrovať mesto, s tým plne súhlasím. Nepozdáva sa mi však, že úle majú byť minimálne 50 metrov od domu. Ja určite túto podmienku nespĺňam. Nepáči sa mi ani to, že o tom, či budem mať včely v dome alebo nie, rozhodne sused. Chcem, aby sa to posudzovalo individuálne a objektívne komisiou. Ja sa tiež nevyjadrujem k tomu, či môj sused môže alebo nemôže chovať v dome psa či iné hospodárske zviera,“ zdôraznil včelár.
Na možný rozpor nariadenia upozornil aj viceprimátor Michal Kapusta (KDH). Pôvodným povolaním je veterinárny lekár, argumentoval zákonom o veterinárnej starostlivosti.
Predseda komisie a poslanci chceli vyjsť chovateľom v ústrety a zlegalizovať chov včiel v meste.
K opatrnosti vyzval aj kontrolór mesta Jozef Tekeli. „Je potrebné veľmi citlivo pristupovať k záležitostiam, ktoré sa bezprostredne týkajú ľudí a prostredia, v ktorom bývajú. Je dôležitejšie predísť problémom, ako ich neskôr riešiť,“ zdôraznil.
Nariadenie musia zrušiť
Rozpor schváleného nariadenia so zákonom o veterinárnej starostlivosti potvrdil aj okresný prokurátor. Nariadenie hovorí o úprave spoločenských vzťahov, akým je držanie a chov zvierat a včiel. Spoločenské vzťahy však nepatria do sféry samosprávy, ale sú súčasťou výkonu štátnej správy. Tá na vydanie spomínaného VZN mesto nesplnomocnila. Jednoducho, obec išla nad rámec svojich kompetencií.
„Právna regulácia týchto spoločenských vzťahov podľa zákona o veterinárnej starostlivosti prislúcha do výlučnej kompetencie orgánov štátnej správy. Obec má určité oprávnenia len v prípade pohybu a evidencie psov,“ dodal prokurátor.
Odporúčania prokurátora
Okresný prokurátor odporúčal napadnuté VZN celé zrušiť bez toho, aby bolo nahradené iným nariadením.
Poslanci sú zo zákona povinní sa týmto protestom prokurátora zaoberať.
Viceprimátor Kapusta potvrdil, že sa tak udeje na jednom z najbližších rokovaní.
Zákon hovorí, že o proteste je potrebné rozhodnúť do 30 dní od jeho podania.
Včelári v Spišskom Podhradí, či už s nariadením alebo bez, môžu včely v meste chovať.
šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš