Zamestnanci Mestského úradu v Starej Ľubovni budú mať klimatizáciu. Súhlas na kúpu technológie dali poslanci.
STARÁ ĽUBOVŇA. Vedenie mesta sa kvôli klimatizácii obrátilo na poslancov opäť po roku. Žiadalo, aby peniaze odobrili.
Poukazovalo na nevhodné pracovné podmienky, ktoré sa vystupňovali v minulých dňoch. Dôvodom boli vysoké teploty.
„Odporúčal by som vám, páni poslanci, aby ste sa prišli pozrieť k nám hore, keď sú vysoké teploty. Minule som mal na návšteve zástupcu od maltézskych rytierov a mali ste vidieť, ako sa tváril. Jednoducho priestory sú v lete hygienicky nevyhovujúce,“ posťažoval sa poslancom primátor Michal Biganič (nez.).
Klíma do najvyššieho poschodia v budove úradu má podľa prednostu Antona Karniša stáť okolo 15-tisíc eur. O peniaze radnica žiadala aj pred rokom.
Vtedy nepochodila, poslanci totiž tvrdili, že v meste sú peniaze potrebnejšie na iné aktivity.
Teraz sa ale k celej veci postavili inak. Peniaze na klimatizáciu väčšina odobrila, za neboli iba piati poslanci. Proti hlasovali Pavol Gurega (KDH), Michal Šipoš a Branislav Strišovský (obaja SDKÚ). Zdržali sa Milan Knapík (nez.) a František Orlovský (KDH).
Pätnásťtisícovú klímu zavedú za päť dní
Myšlienku zaviesť klímu v najvyššej časti budovy oprášila radnica na štvrtkovom mestskom zastupiteľstve.
„Ak to odsúhlasíte, vybraná firma nám vie klímu zrealizovať v priebehu piatich dní,“ poznamenal A. Karniš.
Dodal, že celú vec riešil aj s odborármi na mestskom úrade, ktorí sú jednoznačne za zlepšenie pracovných podmienok. Pripomenul, že v čase vysokých teplôt by hygiena mohla zamestnancom zakázať pracovať.
V budove úradu sú teploty ťažko znesiteľné hlavne v podkroví. Do týchto priestorov navrhoval klimatizáciu aj architekt pri pôvodnej výstavbe.
O potrebe klimatizácie hovorili aj závery pracovnej zdravotnej služby istej firmy. Tá robila obhliadku pracoviska ešte v roku 2010.
V jej závere, ktorý mal odporúčací charakter, sa konštatovalo, že podkrovné priestory nespĺňajú optimálne mikroklimatické podmienky.
Napriek všetkému, potrebu klímy začalo výraznejšie presadzovať až súčasné vedenie mesta.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš