Podľa folklóru majú bylinky nazbierané v predvečer sviatku sv. Jána magickú moc. Táto a aj iné povesti boli súčasťou sobotňajšieho podujatia Magická moc liečivých bylín v Podtatranskom múzeu.
POPRAD. Ľudí do múzea lákala kapela ľudovými piesňami. Deti si vyrobili herbáre. Návštevníci mohli zistiť, ako sa vyrába nechtíková masť, ochutnať bylinkové čaje či dozvedieť sa viac o rituáloch pri zbere.
„Čaje sú vyrobené z čerstvých bylín, ponúkame bazový, žihľavový a čaj z myšieho chvosta,“ uviedla zamestnankyňa múzea Zuzana Polorecká.
To, aké byliny sú vhodné na konkrétne choroby, radila predavačka Ivana Muličáková. „Čaje určite pomáhajú, zákazníci si ich kupujú opakovane,“ uviedla.
Podujatie vzniklo na podnet etnografičky Michaely Kočišovej. Sviatok sv. Jána Krstiteľa je podľa nej spojený s mnohými povesťami: „Aby sa zachovala magická moc byliniek zbieraných počas svätojánskej noci, nesmeli sa zbierať holými rukami. V túto noc má taktiež zakvitnúť papradie a jeho zlatý kvet ukáže cestu k pokladu. Pôvodne pohanský zvyk – zapaľovanie a preskakovanie ohňov má navrátiť Slnku jeho životnú silu.“
Bylinky sa zbierajú aj dnes
Zbieranie byliniek je stále populárne, o čom svedčili aj otázky, ktoré návštevníci kládli.
„Niektorí možno vedeli o liečivých účinkoch a o tom, ako správne bylinky zbierať viac, ako my,“ povedala Polorecká.
Bylinky zbiera aj návštevníčka Anna Melegová: „Pamätám si, ako sme ich chodili zbierať, keď sme boli deti. Teraz využívame najmä tie, ktoré nám rastú na záhrade.“
Autor: Lenka Schmidtová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš