Levočania majú hlavu v smútku. Dostali peniaze na rekonštrukciu námestia. Víťaz verejného obstarávania však ponúka sumu nižšiu o približne 40 percent, ako je k dispozícii. Volení predstavitelia mesta sa obávajú dodatočných nepredvídaných nákladov. Mestská pokladňa je prázdna, ďalšie úvery už neprichádzajú do úvahy. Na dôvažok, dodávateľ prác má nevyriešený konflikt so samosprávou ohľadom zimného štadióna. Prípad je na súde.
LEVOČA. Levoča je historické mesto zapísané v UNESCO. Stavbári tu preto môžu pri práci naraziť na nepredvídané situácie. Mesto budovali v 13. storočí. Posledné stavebné úpravy sa konali niekedy v minulom storočí.
S rekonštrukciou južnej časti mesta by mali začať teraz v lete. Pôjde o úsek od evanjelického kostola po spojovaciu časť ulíc Nová a Vysoká.
Vybudujú tu nové chodníky a cesty, vymenia kanalizačné a vodovodné rozvody, pribudnú drobné architektonické prvky ako napríklad lavičky.
Do verejného obstarávania sa prihlásilo až 25 firiem. Súťaž vyhrala spoločnosť TSS Grade, a. s., Trnava. Mesto by mohlo dostať v rámci projektu z eurofondov 1,23 milióna eur. Víťaz však tvrdí, že námestie zvládne zrekonštruovať za 861-tisíc.
„Taký je zákon o verejnom obstarávaní. Vyhráva ten, čo ponúkne najnižšiu sumu, bez ohľadu na projekt. Či je to šťastné riešenie, to musí posúdiť verejnosť. Mesto vybralo externú firmu, ktorá viedla verejné obstarávanie, podobne externý bude aj stavebný dozor, aby nás nikto neupodozrieval z akéhokoľvek prepojenia,“ povedal nám primátor Miroslav Vilkovský (Smer).
Jednu pôžičku už čerpali
Poslanci aj vedenie mesta sa obávajú, či námestie skutočne zrekonštruujú za spomínanú sumu.
„Levoča je staré historické mesto. Nevieme, na aké komplikácie môžu stavbári natrafiť. Mám z toho naozaj vážne obavy. Nemáme peniaze na krytie nepredvídaných nákladov. Na druhej strane bola by veľká škoda vzdať sa grantových peňazí,“ dodal primátor.
V Levoči nemôžu uvažovať ani o úvere, poslanci schválili na začiatku tohto roka pôžičku na samotné kofinancovanie projektu. Ide o sumu vo výške 5 percent z celkových nákladov.
„Rozpočet máme napätý, nečudo, že poslanci sa obávajú, ako to bude s námestím. Na rozdiel od iných miest musíme použiť prírodné drahé materiály, samotná práca bude preto náročnejšia a drahšia,“ tlmočil stanovisko mestského zastupiteľstva Ján Babej (SDKÚ).
Mesto sa so stavbármi súdi
Rekonštrukciu námestia sprevádza aj ďalší zaujímavý fakt. Víťaz verejného obstarávania TSS Grade, a. s. Trnava a mesto sa spolu súdia. Ide o zmarený projekt veľkolepej rekonštrukcie levočského zimného štadióna. Práve Trnavčania vykonali v objekte stavebné práce, za ktoré im nik nezaplatil.
Mesto, ale aj trnavská spoločnosť naleteli podvodníkom. Napriek tomu, že tieto dva subjekty nepodpísali žiadnu zmluvu, na svete je spor.
Trnavčania žiadajú od mesta peniaze a samospráva zase žiada stavbárov, aby sa vypratali zo štadióna. Mesto má totiž vlastného investora, ktorý by dal objekt do prevádzkyschopného stavu.
Levoča iniciovala súdny spor, prvé pojednávanie bolo zatiaľ odročené.
Miroslav Beka zo spoločnosti TSS Grade pre Korzár uviedol, že Levočania nemusia mať vôbec strach: „Ide o dve rozdielne záležitosti. Existuje predsa zmluva o diele a presne stanovené podmienky. Okrem toho je tu aj stavebný dozor.“
Čo hovorí historik
Vraj sa obávajú oprávnene
Známy historik Ivan Chalupecký nám povedal, že obavy Levočanov sú oprávnené. Pri rozsiahlej rekonštrukcii môžu nastať aj problémy.
„Dnešný evanjelický kostol bol postavený až v 19.storočí. Dovtedy tu stáli iné budovy. Stavbári môžu nájsť ich základy. Je možné aj to, že v 15. storočí posunulo mesto svoje hradby. Diskutabilná je aj Nová ulica. Podľa názvu je nová, v jej blízkosti sa však môžu vyskytovať základy historických stavieb,“ vysvetlil I. Chalupecký.
V ranom období socializmu vraj v utajenej akcii – civilná obrana - v blízkosti evanjelického kostola vybudovali podzemnú vodnú nádrž.
kar
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš