O značenie turistických trás v okolí Starej Ľubovne sa stará deväť dobrovoľníkov. Každoročne nachodia desiatky kilometrov, aby vyznačili cesty pre turistov zapísané v mapách. K ich výbave patria nielen farby, ale napríklad aj motorové píly.
STARÁ ĽUBOVŇA. Značkári majú na starosti asi 230 kilometrov trás. Vedú najmä cez zalesnené kopce, ale i doliny. Všetci dobrovoľníci zo Staroľubovnianskeho okresu sú zároveň aj registrovanými turistami. K značeniu ich zvádza najmä vzťah s prírodou a zdravší spôsob trávenia voľného času.
„Chceme, aby aj ľudia z iných krajov o nás vedeli, aby nás spoznali aj cez turistické chodníky. Máme nádherné trasy s výhľadmi do dolín či na Tatry,“ povedal Miroslav Olejník, predseda značkárov.
V staroľubovnianskom regióne sú vyznačené desiatky kilometrov turistických trás, ktoré vedú našimi lesmi. Postupne ich treba obnovovať. Každú cestičku totiž poznačí čas i vrtochy prírody.
„Naša činnosť je o dobrovoľníctve, je to koníček spätý s prírodou. Veď čo by ste neustále robili doma v bytovke,“ poznamenal M. Olejník.
Podľa neho si značkári svoje povinnosti užívajú. „Značiť trasu ide vždy minimálne dvojica hlavne pre bezpečnosť. Na dlhých trasách sa môže stať všeličo. Veď na Magure sme už stretli aj medvedicu s dvoma mladými. Z toho, čo nechali po sebe, sa ešte parilo. Niekedy naozaj zažijete kopu zábavy,“ pousmial sa Miroslav, ktorý do fachu značkovania zasvätil manželku i syna.
Vo výbave aj motorová píla
Na tratiach treba odstrániť popadané konáre, ale aj vyznačiť miznúce značky. Netreba zabúdať ani na dôležité smerovníky, ktoré navádzajú na trasy.
„Plány na sezónu si chystáme v zime. Zháňame si materiál, nakupujeme náradie, rozdeľujeme si trasy. Spolu je nás deväť dobrovoľných značkárov. Všetci sme registrovaní aj medzi turistami,“ upresnil predseda oddielu značkárov.
Podľa neho takú desaťkilometrovú trasu zvládnu štyria značkári aj naraz. „Samozrejme, pribaliť si musíme nejaké to jedlo, ale niekedy aj motorovú pílu.“
Značkárska sezóna trvá od jari do neskorej jesene.
„Trasy sa označujú podľa noriem každé tri roky. Najhoršie je maľovať značky na brezu alebo borovicu, lebo za to obdobie sa strom rozpučí, a tak sa zmení aj norma pre značku. Takže znova to treba oškrabať, upraviť a namaľovať. Používame ekologické farby,“ zdôraznil skúsený značkár.
Dodal, že značenie medzi smerovníkmi neplatí na zimu. Vtedy môžu byť trasy napríklad zasypané a tým pádom aj nebezpečné.
Pre povodeň museli meniť trasu
Smerovníky, ktoré osadzujú dobrovoľníci na drevených stĺpikoch, sa často vyskytujú pri autobusových či železničných zastávkach. Aj tie musia kontrolovať a aktualizovať.
Pri povodniach pred dvoma rokmi sa napríklad stalo, že ponad rieku Poprad zmizol most medzi Hajtovkou a železnicou v Plavnici. Trasu museli preto meniť.
Trasy
V regióne Starej Ľubovne sú tieto trasy:
Nižné Ružbachy – Stará Ľubovňa 16,8 km
Stará Ľubovňa – minerálny prameň Sulínka 17 km
Podolínec – Veľký Lipník 18,5 km
Veľký Lipník – ústie Lesnického potoka 16,5 km
Mníšek – minerálny prameň Sulínka 10,9 km
Stará Ľubovňa – Jarabina 12,6 km
Vyšné Ružbachy – Magurské sedlo 14,6 km
ústie Lesnického potoka – Červený Kláštor 8,2 km
Forbasy – lúka pod Špicou 6,9 km
Čirč – št. hranica Borysow 12,2 km
Čirč – Sedlo pod Dlhou 4,6 km
Stará Ľubovňa – Orlovská Magura 14,8 km
Veterný vrch – Pod Zbojníckym stolom 3,1 km
Vyšné Ružbachy – Sedlo pod Vysokými skalkami 15,2 km
Osly – Mníšek 11,2 km
Lesnica – Haligovce 5,3 km
Lesnica – Sedlo pod Šafrankou 1,6 km
Lesnické sedlo – Šľachovky 2,3 km
Litmanová – Sedlo Rozdiel 2,7 km
Ľubovnianske Kúpele – Uboč 6,7 km
Vyšné Ružbachy - Sovia poľana 4,1 km
Orlov – Kurčínska Magura 7,5 km
Huta – Targov 2 km
Forbasy – Lúka pod Špicou 3,6 km
Osly – Sedlo Vabec 3,7 km
Hliniská – Sedlo Marmon 3,5 km
Veterný vrch – Na Poľane 2,9 km
rin
Dobrá nálada. Tá medzi značkármi nesmie chýbať.
Najstaršia smerovka. Ponechali ju na trase, pochádza z roku 1965.
Značkári. Ich tím tvorí deväť ľudí. Miroslav Olejník, Magda Barnovská, Ján Barnovský, Ján Koršňák, Samuel Olejník, Margita Olejníková, Milan Ružík, Jozef Slavkovský a Jozef Strakula.
Trať upravuje aj Helena Nevlazlová. Foto k článku: www.znaceniesl.sk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš