STARÁ ĽUBOVŇA. O štedrejšie odmeňovanie mestských úradníkov požiadal ich prednosta Anton Karniš.
Argumentoval tým, že v minulosti bola položka odmeňovania v rozpočte vyššia. Jeho návrh podporil aj primátor, poslanci ho schválili.
„Chcel by som vás poprosiť, aby ste v položke odmien schválili sumu 35-tisíc eur. Bol by som vám povďačný,“ povedal prednosta poslancom.
Poznamenal, že v minulom roku išla táto položka výrazne nadol, a to z 50-tisíc pri predchádzajúcom vedení mesta na 20-tisíc eur. Vtedy sa o to pričinili všetci poslanci, ktorí v tom čase takmer bez výnimiek nevedeli nájsť spoločnú reč s vedením mesta.
Po roku sa situácia zmenila. „Vtedy sme čosi krátili, blokovali primátora, úrad. Myslím, že ak chceme výkonnosť, navrhujem schválenie odmien,“ poznamenal Peter Sokol, šéf poslaneckého klubu Smer–SD.
Poslanec Gurega: Nestavajte otázku tak, že sme proti
Mestským úradníkom k plánovaným 20-tisícom eurám pribudne po hlasovaní ďalších 15-tisíc eur. Za položku odmien vo výške 35-tisíc hlasovali poslanci Smeru, pravicový klub sa najmä zdržal.
„Nemôžete stavať otázku tak, že my poslanci sme proti odmenám. S tým nesúhlasím. Myslím si, že proti odmenám nie je nikto z nás. My poslanci však tvoríme rozpočet. Dávame teda aj prostriedky na mzdy. Akým spôsobom tieto prostriedky na meste rozdelíte, je na vás, nám to môže byť jedno,“ reagoval Pavol Gurega (KDH).
Podľa primátora Michala Biganiča (nez.), odmeny pre zamestnancov majú byť morálnym ocenením.
„Nepotrebujeme byť pekní v očiach zamestnancov. Ak však nemáte možnosť odmeniť zamestnanca, neviem, ako sa má jeho riadiaci pracovník tváriť,“ podotkol.
Peniaze pre učiteľov chce Oláhová
Poslankyňa Edita Oláhová (Smer) počas diskusie pripomenula, že pri odmenách by mesto nemalo zabúdať ani na pedagógov.
„Odmeniť treba každého, je to istá forma motivácie. V meste však máme aj armádu učiteľov. Aj v oblasti školstva by sa teda mala nájsť rezerva, aby sme sa pedagógom mohli takto poďakovať,“ povedala.
Svoje do diskusie vniesol aj šéf pobočky Sociálnej poisťovne, poslanec Milan Knapík (nez.).
„Osobne si myslím, že nie je nič horšie, ako keď vedúci zamestnanec nemá nástroj a nemôže motivovať ľudí. Motivácia však musí byť daná pravidlami. Napríklad u nás sme motivovaní tak, že musíme ušetriť peniaze na tovaroch a službách. Ide napríklad o kancelárske potreby. Nesmelo by sa však siahať na základnú údržbu. Ak by sme dokázali ušetriť, presunuli by sme to do mzdovej položky. Možno by sme mali ísť touto cestou, bolo by to férové,“ povedal.
Podľa A. Karniša prerozdeľovanie odmien podlieha pracovnému poriadku na úrade. „Každé oddelenie individuálne hodnotí jeho vedúci. Nejde teda o paušál pre zamestnancov, hodnotí sa podľa výkonnosti, ako všade inde,“ priblížil.
Priemerná mzda na úrade je 639 eur
Podľa predloženého materiálu pre poslancov, priemerná mzda na mestskom úrade bola 639 eur.
„Je to niekde na úrovni rokov 2008 - 2009. Je to na zamyslenie, na úrade totiž pracuje veľa vysokoškolsky vzdelaných zamestnancov. Navyše sa nedá povedať, že mesto nešetrí. Napríklad dnes zdravotná sestra zarobí u nás (v Ľubovnianskej nemocnici – pozn. red.) pri nástupe 640 eur,“ pridal poznámku poslanec a riaditeľ nemocnice Peter Bizovský (Smer).
Schvaľovanie položky odmien bolo súčasťou úpravy rozpočtu na tento rok, ktorá prebiehala na poslednom rokovaní mestského zastupiteľstva.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš