Po zrušení hier sluchovo postihnutých zostal štadión rozostavaný a s veľkými dlhmi. Zdá sa, že všetko by sa mohlo zmeniť k lepšiemu.
KEŽMAROK. Škandál okolo zrušených deaflympijských hier, ktoré sa mali konať na Slovensku, zanechal množstvo nedoriešených problémov.
Jedným z nich je aj zimný štadión v Kežmarku. Ten mal prejsť kompletnou rekonštrukciou s termínom ukončenia vo februári minulého roku. Dodnes sa tak nestalo a nad jeho osudom stále visia otázniky.
Stavebné práce na zimáku si od Trnavskej stavebnej spoločnosti (TSS) objednala Prvá popradská developerská (PPD).
„Podpísali sme chybnú zmluvu. Všetkému sme verili a oklamali nás,“ uviedol s odstupom času podpredseda predstavenstva TSS Miroslav Beka.
Ako garancie obrovskej investície mali slúžiť aj neexistujúce bankové záruky. „Hľadáme ich už dva roky, ale nepodarilo sa nám ich nájsť. Asi sa stratili pod zem,“ komentoval Beka skutočnosť, za ktorú sa bývalý prezident Slovenského deaflympijského výboru (SDV) Jaromír Ruda zodpovedá pred súdom.
Ten mal garantovať okrem iného aj financie na opravu kežmarského zimáku, ktorý mal následne bezodplatne prejsť späť do majetku mesta Kežmarok.
„Jediným schodným riešením je rozzmluvnenie pôvodných obchodných vzťahov, aby sme sa vyhli súdnym ťahaniciam. Chceme sa dohodnúť s mestom Kežmarok na dostavbe. Nikto iný totiž tento problém za nás nevyrieši,“ zdôraznil Beka a vyzval mestských poslancov k dohode.
Podľa nej by mal Kežmarok odkúpiť 60 percent dlhu PPD voči trnavským stavebníkom. V reči čísiel ide o čiastku vo výške 1,5 milióna eur.
„Medzi mestom a stavebníkmi z TSS sú korektné vzťahy. Komunikujeme spoločne o tomto variante riešenia dostavby hokejovej arény,“ ozrejmil kežmarský primátor Igor Šajtlava (nez.).
Peniaze na dostavbu dá štát, mesto aj súkromný investor?
„Problém sa snažíme aktívne riešiť, ako mesto sme podali na PPD súdnu žalobu. Chceme zamedziť tejto spoločnosti, aby si v budúcnosti nenárokovala nejaké majetkové práva,“ uviedol primátor.
Prostriedky na dostavbu vo výške jedného milióna eur chce Šajtlava získať z dotácie vlády na projekty výstavby malých zimných štadiónov.
Mesto vedie rokovania aj so súkromným investorom a zhruba 200-tisíc eur by doložilo z vlastných prostriedkov. Štadión by sa potom mohol dostavať tak, aby vyhovoval potrebám Kežmarčanov.
Okrem korčuliarskych športov by sa tam podľa Šajtlavu mohli konať aj výstavy či kultúrne akcie. V skromnejšej podobe bez hotela by sa to mohlo podariť do konca budúceho roka.
„Mojím prianím je, aby sa hokejová sezóna 2013/2014 začala hrať na domácom ľade,“ zaželal si Šajtlava.
„Výhodou Kežmarku je, že časť štadióna už stojí. Oproti stavbe na zelenej lúke je to obrovská výhoda,“ povzbudil Kežmarčanov Miroslav Beka.
Levočania sa obrátili na súd
Podobná situácia ako v Kežmarku vládne aj v Levoči. Aj v tomto meste pod pláštikom pripravovanej deaflympiády naleteli podvodníkom. Aj tu majú namiesto moderného štadióna len torzo z objektu.
LEVOČA. TSS Grade, a. s., tak ako od Kežmarku, aj od Levočanov pýta peniaze za prácu a materiál. Mesto však argumentuje, že s Trnavčanmi nepodpísali žiadnu zmluvu.
V príde Levoče ide o sumu 2, 8 milióna eur. Trnavčania žiadajú 60 percent z nákladov alebo inú protihodnotu.
Sú ochotní pristúpiť aj na splátkový kalendár. Zmluvu však nemajú podpísanú s mestom, ale s Prvou popradskou developerskou. Táto spoločnosť si vybrala TSS Grade za subdodávateľa.
„Zveľadili sme však váš majetok. Robili sme len to, čo ste nám dovolili,“ adresoval M. Beka na jednom z mestských zastupiteľstiev vedeniu mesta a poslancom.
Všetko je na súde
Mesto Levoča by rado štadión sprevádzkovalo, dokonca už našli aj investora. Ten by areál dal do poriadku v čo najskromnejšej verzii. Následne by sa upravili aj majetkovoprávne vzťahy s investorom.
Mesto totiž nemá peniaze na to, aby práce financovalo. Žiadajú Trnavčanov, aby sa zo štadióna vypratali, tí to však odmietajú. Mesto sa preto obrátilo na súd. Prvé pojednávanie bolo odročené.
kar
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš