VYSOKÉ TATRY. Každý z nás po otočení vodovodného kohútika očakáva kvalitnú priezračnú vodu.
Masívna reklamná kampaň nás presviedča o výhodách čerstvej vody z vodovodu. Najmä v čase extrémnych horúčav, aké panujú v týchto dňoch.
Ak po nej zatúžite na smokoveckom sídlisku Sibír, čaká vás do červena sfarbená špinavá voda. Jeho obyvateľom tak neostáva nič iné, ako dlhšiu dobu vodu odpúšťať.
„Niekedy musím čakať aj pol hodinu, kým začne tiecť relatívne čistá voda. Za čo potom platím vodárenskej spoločnosti?“ rozhorčene sa pýta Ľuboslava Muselová. Podľa jej slov problém s vodou trvá už dvanásť rokov, odkedy sa nasťahovala do novostavby bytového domu.
Nekvalitná voda jej znemožňuje používať viaceré domáce spotrebiče. „Na práčke vo vlastnom byte neperiem už sedem rokov, sprchovať sa chodím k rodičom. Vodu z vodovodu pochopiteľne piť nemôžem,“ opísala komplikácie spôsobené zakalenou vodou. Rovnaký problém majú aj ďalší obyvatelia tatranského sídliska.
Niektoré byty v bytovkách prenajímajú ich majitelia sezónnym turistom. Vtedy sa problémy s vodou zjemnia, no nevytratia sa úplne.
„Ak do apartmánov prídu hostia, tak vodu tak dlho odpúšťam, kým začne tiecť priezračná,“ povedala staršia obyvateľka bytovky.
Mestský poslanec Igor Sedlár (nez.) priniesol na ukážku na rokovanie mestského zastupiteľstva pollitrovú fľašu, v ktorej bola niekoľkocentimetrová usadenina červeného kalu.
„Na vodárenskú spoločnosť budeme musieť zatlačiť, aby sa problémom zaoberala a čo najskôr vyriešila,“ konštatoval Sedlár.
Podľa vodárov je všetko v poriadku
Na základe sťažnosti z Mestského úradu Vysoké Tatry sa začala Popradská vodárenská a prevádzková spoločnosť venovať tomuto problému.
„Vykonali sme nielen pravidelné, ale aj mimoriadne preplachy potrubí na verejnom vodovode sídliska Sibír. Akreditované rozbory pitnej vody po odkaleniach však nevykazovali nadmerné množstvo železa vo verejnej sieti,“ uviedla hovorkyňa vodárov Božena Dická.
Podľa Dickej je príčinou problémov mimoriadne nízka spotreba vody v málo obývaných nehnuteľnostiach sídliska.
To môže mať za následok práve zvýšenie obsahu železa, ktoré sa však nachádza v rozvodoch domov, chatiek a domových prípojkách.
„Verejné vodovodné potrubie sídliska Sibír nie je po dobe životnosti. Dodávaná pitná voda vo verejnej sieti našou spoločnosťou je neškodná a vyhovuje kvalite určenej pre ľudskú spotrebu,“ dodala hovorkyňa vodárov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš