Tohtoročný festival Európske ľudové remeslo (EĽRO) v Kežmarku bude patriť cechu mlynárskemu a pekárskemu. Mesto Kežmarok sa na niekoľko dní stane hlavným mestom remesiel. Na 22. ročníku tradičného podujatia sa návštevníkom predstaví približne 200 remeselníkov z celého Slovenska, ale aj zo zahraničia.
KEŽMAROK. Prípravy na tradičný festival Európske ľudové remeslo (EĽRO) vrcholia. Ten tohtoročný bude venovaný predovšetkým cechu pekárov a mlynárov a uskutoční sa už tento víkend.
„Zohnať v súčasnej dobe čokoľvek súvisiace s mlynárstvom je ťažká práca, napriek tomu sme sa rozhodli venovať práve mlynárom a ich práci. Expozíciu so stánkami budú mať na hradnom nádvorí,“ komentoval jeden z hlavných motívov festivalu jeho riaditeľ Igor Kredátus.
Už v piatok sa na námestí a v hradnom areáli zídu vyše dve stovky remeselníkov z 11 štátov. V nedeľu sa jeden z nich stane korunovaným Kráľom remeselníkov.
Medzi novinky festivalu bude patriť reštaurovanie starých drevených truhlíc a ich výstava na lúke pred Kežmarských hradom.
„Na EĽRO k nám príde aj dvadsať nových remeselníkov, ktorí tu ešte nikdy neprezentovali svoju prácu. Novinkou bude aj šitie miniatúr ľudových krojov z rôznych kútov Slovenska na bábiky,“ uviedla Agáta Perignátová z organizačného výboru podujatia.
Za kultúrou nielen na hrad
Súčasťou podujatia bude bohatý kultúrny program. Na troch pódiách, pred radnicou, hradom a priamo na hrade sa počas troch dní predstaví osemnásť folklórnych súborov.
Okrem folklóru pripravili organizátori festivalu pre návštevníkov aj netradičné prehliadky hradu. Počas dňa si deti môžu pozrieť rozprávkové predstavenie pod názvom Zlaté jablko.
Starším divákom sú určené už desiate „Krvavé dejiny“ s podtitulom „Pomýlené osudy, osudové omyly“. Ide o dramatizovanú prehliadku hradu v nočných hodinách, múzeum predstaví osudy Alberta Laskeho a Beaty Laskej v netradičnej podobe.
Okrem toho sa návštevníci môžu tešiť na ukážky historického šermu, sokoliarstva a historických tancov. Medzi obnovené atrakcie bude patriť aj pečenie vola.
Návštevníci sa nudiť nebudú
Z bohatého sprievodného programu stojí za pozornosť výstava Od zrna po voňavý peceň chleba venovaná výrobe pečiva pod Tatrami.
„Výstavu sme zacielili na mladých návštevníkov, ktorí si niekedy ani neuvedomujú, z čoho a ako chlieb vzniká,“ upozornila riaditeľka Múzea v Kežmarku Erika Cintulová.
Milovníci železnice sa budú môcť aj tento rok dostať na festival do Kežmarku historickým parným vlakom.
Ten bude premávať v sobotu na trati medzi Popradom, Kežmarkom, Spišskou Belou a Podolíncom. Z Popradu i Podolínca vypravia po dva zvláštne vlaky.
Návštevníci si budú môcť urobiť aj filatelistický suvenír, keďže Slovenská pošta v spolupráci s miestnymi klubom filatelistov pripravila príležitostnú poštovú pečiatku.
Podľa organizátorov sa návštevnosť festivalu ustálila na počte okolo 40– až 50-tisíc návštevníkov. Vstupné na podujatie sa v porovnaní s minulým rokom nezmenilo, novinkou je možnosť zakúpenia trojdňovej permanentky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš