Korzár logo Korzár Spiš

Ďalšieho starostu spod Tatier obvinili z podvodu

Starosta obce Stráne pod Tatrami obyvateľovi doprial príspevok na bývanie 21 eur, keď podpísal potvrdenie, že má uhradené náklady na bývanie. V skutočnosti patril k neplatičom.

Gustáv Bačo. Starosta podpísal potvrdenie. Tvrdí, že je neplatné, lebo bol na péenke.Gustáv Bačo. Starosta podpísal potvrdenie. Tvrdí, že je neplatné, lebo bol na péenke. (Zdroj: Marek Vaščura)

Pod starostom obce Stráne pod Tatrami v okrese Kežmarok zatriasla stolička. Obyvateľovi obce Mariánovi Badžovi doprial príspevok na bývanie vo výške 21 eur, keď podpísal potvrdenie, že má uhradené náklady na bývanie. V skutočnosti patril k neplatičom.

STRÁNE POD TATRAMI. Starostu obce Stráne pod Tatrami (okres Kežmarok) Gustáva Bača (Most–Híd) informácia, že sa tak podieľal na podvode, zaskočila.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Bol som vtedy dva mesiace na péenke. Zastupoval ma poslanec Ján Oračko. Ten si ma pozval na polhodinku na obecný úrad, lebo sa nevedel rozhodnúť, či má potvrdenie podpísať. Rodina Mariána Badža na nás robila nátlak,“ vysvetľoval starosta.

SkryťVypnúť reklamu

Starosta potvrdil, že toto nebol prvý prípad nátlaku v obci, ale prvýkrát vraj ustúpil a potvrdenie podpísal.
Podľa neho však aj tak nemôže byť podpis právoplatný.

„Môj zástupca bol splnomocnený a poučený. Môj podpis nemôže platiť, keďže som bol na péenke,“ opakoval.

Navštívili sme aj zastupujúceho poslanca Jána Oračka. „Polícii sme všetko povedali, v zápisnici to je, viac nemám čo dodať,“ zdráhal sa.

Napokon však povedal viac. „Starosta bol na úrade, vôbec som ho nevolal. Podpísali sme to obaja rovnako. Toto je vec Ľubomíry Regecovej z obecného úradu, ona sa postarala o tento rozruch,“ posúval Oračko horúci zemiak z rúk ďalej.

Spýtali sme sa na prípad aj úradníčky Ľubomíry Regecovej. Tá sa však odmietla k veci vyjadriť.

Badžo: Čo bolo treba, som vyrovnal

Ani samotnému poberateľovi príspevku Mariánovi Badžovi sa vec nezdala dosť vážna.

SkryťVypnúť reklamu

„Však ja som starostu len pekne poprosil, žiaden nátlak som nerobil. Chcel som z toho zaplatiť za bývanie, lebo žena už nie je na materskej dovolenke a nemali sme z čoho zaplatiť nájom. Čo bolo treba, to som vyrovnal,“ bránil sa Badžo.

Zastali sa ho aj obyvatelia osady v blízkosti obce Stráne pod Tatrami. „Pre 21 eur z toho robíte vedu. Všetci len na nás hádžu špinu a keď chce človek pomôcť, tak je najhorší,“ vykrikovala staršia osadníčka.

Podľa starostu Gustáva Bača obvinenie na jeho osobu inicioval Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR) v Kežmarku.

„Proti starostovi obce nebol podaný podnet na trestné stíhanie,“ povedala riaditeľka úradu Jana Trautmanová.

„Starosta Gustáv Bačo klientovi potvrdil, že má uhradené náklady spojené s bývaním, ktoré v skutočnosti neboli uhradené. Na základe potvrdeného dokladu úrad vyplácal klientovi dávku v hmotnej núdzi vrátane príspevku na bývanie. ÚPSVaR Kežmarok podal podnet na klienta pre podozrenie zo spáchania subvenčného podvodu. Vec je v štádiu vyšetrovania, preto nie je možné sa k nej viac vyjadriť,“ uviedla Trautmanová.

SkryťVypnúť reklamu

Hrozila škoda vyše päťsto eur

Krajský hovorca z Prešova Daniel Džobanik potvrdil, že z prečinu subvenčného podvodu v štádiu pokusu boli obvinení až traja muži z obce Stráne pod Tatrami.

„Podľa obvinenia jeden z mužov koncom januára predložil v Kežmarku na ÚPSVaR k žiadosti o pomoc v hmotnej núdzi potvrdenie na účely posúdenia nároku na príspevok na bývanie, o ktorom vedel, že údaje v ňom nezodpovedajú skutočnosti. Navyše tieto údaje boli rozhodujúce pre posúdenie príspevku. Podľa nich mal zaplatené nájomné a úhrady spojené s bývaním za predchádzajúcich šesť mesiacov. Takto chcel dosiahnuť, aby mu bol neoprávnene priznaný príspevok na bývanie, čím by úradu práce v Kežmarku vznikla škoda vo výške 89,20 eur,“ vysvetlil Džobanik.

Ako dodal, príspevok sa vypláca spolu s dávkou v hmotnej núdzi a poberal by ho šesť mesiacov. Takto by štátu hrozila škoda vo výške 535,20 eur.

Policajný hovorca ďalej uviedol, že ďalší dvaja obvinení dali písomný príkaz pracovníčke Obecného úradu Stráne pod Tatrami, aby vystavila potvrdenie na účely posúdenia nároku na príspevok na bývanie.

„Toto potvrdenie obvinený predložil Úradu práce a sociálnych vecí a rodiny v Kežmarku a uviedol ho do omylu v otázke splnenia podmienok na priznanie príspevku na bývanie,“ doplnil Danel Džobanik.

Všetkým trom mužom hrozí trest odňatia slobody na jeden až päť rokov.

Starosta nemusí mať čistý register, štátny úradník áno

Na východnom Slovensku pribúda starostov obvinených aj odsúdených za rôzne trestné činy. Mnohí z nich sa chcú o funkciu uchádzať opäť. Bezúhonnosť či čistý register trestov nie sú podmienkou pre kandidátov na post starostu či primátora.

POPRAD. Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) potvrdzuje, že právoplatne odsúdený starosta môže opäť kandidovať vo voľbách. Zánik mandátu totiž platí len pre príslušné obdobie.
Predchádzajúca trestná činnosť starostu nie je podľa ZMOS-u prekážkou pre kandidovanie v najbližších doplňujúcich voľbách.

Právo byť volení majú všetci

Bezúhonnosť ako podmienka pre kandidátov na funkciu starostu či primátora nie je zakotvená v našej legislatíve.

„Podľa Ústavy SR majú všetci obyvatelia obce právo byť volení do orgánov obecnej samosprávy. Obmedziť toto všeobecné právo by si vyžadovalo zmenu ústavy. Podľa zákona o voľbách do orgánov samosprávy obcí môže na post starostu kandidovať každý volič, ktorý najneskôr v deň volieb dovŕšil 25 rokov, nie je vo výkone trestu odňatia slobody a nie je pozbavený, resp. nemá obmedzenú spôsobilosť na právne úkony,“ vysvetľuje Alena Koišová z komunikačného odboru kancelárie ministra vnútra.

Starostu predsa každý pozná

Starostu si volia obyvatelia zo svojich radov ako človeka, ktorého poznajú, preto by pri voľbe mali podľa Koišovej brať do úvahy aj jeho morálny profil.

„Napriek spomínaným i ďalším nástrojom v právnych predpisoch upravujúcich fungovanie samosprávy si uvedomujeme viaceré nedostatky vo fungovaní systému. Vláda na to pamätá vo svojom programovom vyhlásení a postupne v spolupráci so zástupcami samospráv predložíme návrhy na riešenie problémov,“ dodáva.

Prvý podpredseda Združenia miest a obcí Slovenska Michal Sýkora si myslí to isté: „Je to o volebnom zákone. Ak treba sprísniť to, čo život prináša aj v tejto súvislosti s obvinenými starostami, sme na to pripravení,“ dodal.

V štátnej správe je to inak

Bezúhonnosť a čistý register trestov je v štátnej službe podmienkou.
Hovorca ministerstva školstva Michal Kaliňák informoval, že jednou z podmienok prijatia občana do štátnej služby vo všetkých služobných úradoch je podľa zákona bezúhonnosť. „Tá sa preukazuje doloženým výpisom z registra trestov nie starším ako tri mesiace,“ povedal.

Tento fakt potvrdila aj hovorkyňa ministerstva vnútra Alena Koišová. „Za bezúhonného na účely zákona sa nepovažuje ten, kto bol právoplatne odsúdený za úmyselný trestný čin, ak odsúdenie nebolo zahladené. U zamestnancov v priamej riadiacej pôsobnosti štatutára, čiže u nás ministra, respektíve vedúceho služobného úradu sa bezúhonnosť preukazuje odpisom z registra trestov,“ dodala.

Zamestnávatelia vyžadujú výpis z registra

Aj personálne agentúry vyžadujú pri sprostredkovaní zamestnania na väčšine pracovných pozícií výpis z registra trestov.

„Áno, takáto podmienka zamestnávateľov je bežná. Nemusia to byť výlučne  'zodpovedné ' funkcie, mnohé firmy výpis z registra trestov zvyknú požadovať ako štandardný dokument v prijímacom pohovore bez ohľadu na to, akú pozíciu obsadzujú,“ uviedla Andrea Lišková z agentúry Trenkwalder.

Bezúhonnosť vyžadujú nielen finančné inštitúcie. „Overovanie bezúhonnosti zamestnancov je integrálnou súčasťou náborových procesov. Platí to pre firmy prakticky z akéhokoľvek segmentu podnikania, od telekomunikácií, cez maloobchod až po médiá.“

mv, sita

Známe prípady

Lomnička

Bývalú starostku Máriu Oračkovú (HZDS) odsúdili pre prečin nevyplatenia mzdy a odstupného. „Ide o trest odňatia slobody v trvaní dva mesiace, pričom výkon tohto trestu jej bol podmienečne odložený na skúšobnú dobu v trvaní jedného roka,“ povedal Michal Drimák, hovorca súdov v Prešovskom kraji.

Holumnica

Starostu obce Holumnica Rudolfa Špesa (KDH) odsúdili za podvod. Okresný súd v Kežmarku ho v konaní o dohode o vine a treste za pokus prečinu úverového podvodu potrestal peňažným trestom vo výške 250 eur.

Žehra

Marián Mižigár (nez.) sa stal starostom v Žehre (okres Spišská Nová Ves) v decembri 2006. Na starostovskú stoličku sa posadil so šiestimi záznamami v registri trestov. Po zrušení výsledku volieb Ústavným súdom sa v apríli 2009 konali doplňujúce voľby starostu. M. Mižigár v nich neuspel. V tom čase už bol obžalovaný z obchodovania so ženami.

V novembri 2010 ho súd uznal vinným z kupliarstva. Pod zámienkou sprostredkovania práce zlákal štyri dievčatá do Českej republiky a tam ich predal majiteľovi nočného podniku. Podľa rozsudku pripravoval aj predaj ďalších piatich dievčat. Súd mu vymeral trest vo výške štyria pol roka väzenia za obchodovanie s ľuďmi.

M. Mižigár zanechal svojmu nástupcovi nedoplatky na odpadoch i energiách aj problémy pre zneužitie štátnej dotácie na sociálny podnik. Správa finančnej kontroly za to obci vyrubila pokutu 10-tisíc eur pokuty.

Malý Slivník

Medzi tých, ktorí najdlhšie čelia trestnému stíhaniu za zneužitie právomoci verejného činiteľa, patrí exstarosta Malého Slivníka (okres Prešov) Ladislav Terpák (KDH) . Najprv mu hrozil trest, lebo odmietal preberať zásielky od občanov. Súd ho v tejto veci zbavil viny.

Neskôr ho prokuratúra obvinila pre rovnaký trestný čin z dôvodu, že ešte v roku 2007 zbavil štyroch zo siedmich poslancov mandátu. Krajský súd v Prešove v tejto veci v jeseni 2009 vyriekol právoplatný rozsudok a podľa neho Terpák konal v rozpore so zákonom. Zároveň súd skonštatoval, že mandáty poslancov naďalej trvajú a starostovi zakázal pokračovať v porušovaní ich práv.

Terpák však odmietol nariadenie súdu rešpektovať. Prokurátor ho znova obvinil zo zneužitia právomoci verejného činiteľa. Okresný súd ho už druhý raz odsúdil na dvojročné väzenie, Exstarosta sa odvolal: „Je to na kraji, doložili sme nové dôkazy. Verím, že súd rozhodne v môj prospech,“ vraví.

Žehňa

Starosta Žehne v okrese Prešov Andrej Lazor (SaS) spôsobil 14. decembra minulého roka haváriu, pod vplyvom alkoholu nabúral do policajného auta. V dychu mu namerali takmer 2 promile alkoholu. Napriek už vtedy platnému zákonu o super rýchlom konaní o vine a treste pre osoby zadržané pri vedení motorového vozidla pod vplyvom návykovej látky ho orgány činné v trestnom konaní nielenže nevzali do cely policajného zaistenia, ale dokonca policajti zabudli poslať uznesenie o vznesení obvinenia na prokuratúru. A na dôvažok prokurátor rozhodol o podmienečnom zastavení jeho trestného stíhania.

Generálna prokuratúra však mala na vec iný názor a rozhodnutie prokurátora zrušila a nariadila vo veci konať. Starostu teda naďalej trestne stíhajú.

Hermanovce

Na súdne pojednávanie čaká aj bývalý starosta ďalšej obce Prešovského okresu. Eduard Grejták (nez.) opustil starostovskú stoličku v Hermanovciach dobrovoľne po tom, ako sa vlani rozšírili informácie o tom, že spreneveril vyše 200-tisíc eur z obecnej kasy.

Táto suma sa skladá z nevyúčtovaných záloh, výberov z obecného účtu a pôžičiek, ktoré v mene obce uzatvoril starosta. Požičané peniaze od rôznych firiem, ale aj súkromných osôb, si ponechal. „Je to pravda, ja som za to zodpovedný,“ priznal sa nám krátko po abdikácii v telefonickom rozhovore. Policajné vyšetrovanie stále prebieha.

rin, sita, šim, tim

Najčítanejšie na Spiš Korzár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 495
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 615
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 262
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 698
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 665
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 2 922
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 830
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 340
  1. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak
  2. Samuel Ivančák: Anton "Toník" Jaro: Keď k tomu pristupuješ srdcom, tak to nemôže byť zlé
  3. Anna Miľanová: Rodičia a duševné zdravie detí... "Dospelí",bolo by fajn, keby ste sa povrchne nerealizovali na bezbranných deťoch.
  4. Eva Bachletová: Domáce poklady
  5. Juraj Tušš: Dnešná situácia vo svete - Východisko.
  6. Vladimír Bojničan: Dodatok k môjmu blogu: Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu
  7. Lenka Hruščáková: Za našich čias to bolo lepšie.
  8. Jozef Černek: Virtuálna batéria od ZSE: Skvelý nápad alebo len dobre zabalený blud?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 727
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 62 178
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 48 462
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 487
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 938
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 661
  7. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 17 154
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 11 784
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak
  2. Samuel Ivančák: Anton "Toník" Jaro: Keď k tomu pristupuješ srdcom, tak to nemôže byť zlé
  3. Anna Miľanová: Rodičia a duševné zdravie detí... "Dospelí",bolo by fajn, keby ste sa povrchne nerealizovali na bezbranných deťoch.
  4. Eva Bachletová: Domáce poklady
  5. Juraj Tušš: Dnešná situácia vo svete - Východisko.
  6. Vladimír Bojničan: Dodatok k môjmu blogu: Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu
  7. Lenka Hruščáková: Za našich čias to bolo lepšie.
  8. Jozef Černek: Virtuálna batéria od ZSE: Skvelý nápad alebo len dobre zabalený blud?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 727
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 62 178
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 48 462
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 487
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 938
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 661
  7. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 17 154
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 11 784
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu