Na Mariánskej hore vyvrcholila v nedeľu slávnostnou odpustovou omšou tradičná Levočská púť.
LEVOČA. Slová celebranta, spišského diecézneho biskupa Štefana Sečku si podľa moderátora púte Jozefa Lapšanského vypočulo asi 500-tisíc veriacich.
"Vo svojej homílií sa hlavný celebrant venoval súčasnému postaveniu rodiny na Slovensku s tým, že jej zdravie, rozvoj a na koniec duchovné zdravie celej spoločnosti môže závisieť aj od toho, do akej miery máme v úcte tradíciu, nielen cyrilo-metodskú, hoci je to jubilejný rok, ale aj mariánsku," priblížil Lapšanský. Sečka apeloval aj na to, aby sme život robili ľudskejší, žičlivejší a prajnejší a prekonali tak mnohé podoby krízy, ktoré sa ľudí v súčasnosti dotýkajú.
Celá púť sa uskutočnila podľa Lapšanského bez väčších problémov, hoci teplé počasie sa podpísalo pod niekoľko nevoľností. Už tradične sa na púti zúčastnilo množstvo pútnikov, nielen z východného Slovenska, dôkazom čoho bolo i množstvo stanov na kopci pod Mariánskou horou. "Nemali sme nejaké dramatické prípady, celá púť prebiehala v pokoji," dodal Lapšanský.
Na púti boli v nedeľu prítomní aj hostia, okrem iných aj košický arcibiskup a metropolita Mons. Bernard Bober, ordinár Ozbrojených síl a Ozbrojených zborov František Rábek, nitriansky pomocný biskup Marián Chovanec, spišský pomocný biskup Mons. Andrej Imrich a opát Ambróz Martin Štrbák.
Prví pútnici prišli na Mariánsku horu pri Levoči už v pondelok 2. júla na slávnosť Navštívenia Preblahoslavenej Panny Márie. Tisíce ďalších veriacich navštívilo spomínané pútnické miesto aj počas Sviatku svätého Cyrila a svätého Metoda vo štvrtok 5. júla. Najviac veriacich sa na púti zúčastnilo cez víkend. V sobotu večer si slová celebrujúceho levočského dekana Františka Dlugoša vypočulo okolo 200.000 veriacich.
Počiatky mariánskeho kultu siahajú až do 13. storočia. V roku 1247 tu bola postavená prvá kaplnka, ktorú dal neskôr opraviť levočský farár Henrich. Mariánsky sviatok Navštívenia Panny Márie sa spája s príchodom františkánov-minoritov do Levoče v roku 1311.
Ľudia sem neprestávali chodiť ani počas reformácie, ale oživenie pútí nastalo až po rekatolizácii. Prvá veľká procesia a púť tu bola 2. júla 1671.
Dva roky na to sa s pápežským povolením stal kostol Navštívenia Panny Márie miestom získania odpustkov. Význam tohto pútnického miesta neostal nepovšimnutý ani v Ríme. Pápež Ján Pavol II. povýšil kostol Navštívenia Panny Márie 26. januára 1984 na menšiu baziliku, baziliku minor. O 11 rokov neskôr, 3. júla 1995, sa tu konala za jeho prítomnosti zatiaľ najväčšia púť, na ktorej sa zúčastnilo vyše 650.000 ľudí.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš