Utorok, 1. december, 2020 | Meniny má EdmundKrížovkyKrížovky

Atletické šampionáty aj s účasťou podtatranských pretekárov

Počas víkendov v druhej polovici júna a na prelome júna a júla sa konali slovenské atletické šampionáty.

Počas víkendov v druhej polovici júna a na prelome júna a júla sa konali slovenské atletické šampionáty v jednotlivých vekových kategóriách s výnimkou žiactva (žiaci budú súťažiť v septembri).

POPRAD. Týchto podujatí sa zúčastnili i pretekári z nášho regiónu (zastúpenie mal Poprad, Svit, Kežmarok i Nová Lesná), pričom sa im podarilo vybojovať i niekoľko medailových umiestnení.

Majstrovstvá SR mužov a žien

Šampionát dospelých (bez rozdielu veku) sa konal v Banskej Bystrici. Potvrdilo sa na ňom staré známe, že talenty spod Tatier odchádzajú študovať na vysoké školy do iných oblastí SR, kde reprezentujú i príslušné kluby. Jedinú medailu - bronzovú pre farby nášho regiónu na tomto podujatí vybojovala 18-ročná (vekom ešte juniorka) Veronika Austerová z AO Svit, ktorá obsadila 3. miesto v behu na 3 000 m prekážok časom 12:44,37 min. Tesne za stupňom víťazov - na 4. priečke sa umiestnil 41-ročný Štefan Sumerling registrovaný v klube Šport Team Hritz Nová Lesná v behu na 10 000 m časom 34:06,31 min. Darilo sa i odchovankyni Janke Kollárikovej zo Svitu, ktorá v súčasnosti študuje v Banskej Bystrici a preteká za VŠC Dukla Banská Bystrica. V behu na 100 m prekážok vybojovala bronz za 3. miesto časom 14,58 sek.

Majstrovstvá SR dorastu

Aj šampionát tejto vekovej kategórie (16 až 17-ročných) sa konal v Banskej Bystrici. Úspešná bola dvojica pretekárok trénujúca vo Svite pod vedením Ladislava Potočného - vybojovali spolu dve zlaté a dve strieborné medaily. 16-ročná Stanka Lajčáková získala majstrovský titul v behu na 100 m prekážok časom 14,43 sek. a 2. miesto v behu na 400 m prekážok výkonom 67,96 sek. 17-ročná Lenka Poništová zvíťazila v skoku do diaľky výkonom 566 cm a obsadila 2. miesto v behu na 100 m prekážok časom 14,67 sek. Bronzovú medailu pre AK Steeple Poprad získal jeho člen Martin Dvorský v behu na 3 000 m časom 9:41,43 min., ktorý trénuje pod vedením behajúceho trénera Jozefa Dubašáka.

Majstrovstvá SR juniorov

Dejiskom slovenského šampionátu 18 až 19-ročných pretekárov (pričom štartovať mohli i mladší) boli Košice. Opäť sa darilo dievčatám trénujúcim pod vedením Ladislava Potočného vo Svite. Majstrovský titul získala Stanka Lajčáková v behu na 100 m prekážok časom 15,14 sek. Svoju medailovú zbierku doplnila bronzom za 3. miesto v behu na 400 m prekážok za výkon 66,82 sek. Dva medailové kovy vybojovala i Zuzka Gejdošová - druhá v behu na 1 500 m časom 5:01,65 min. a tretia v behu na 5 000 m výkonom 19:50,35 min. Lenka Poništová získala striebro za 2. miesto v behu na 100 m prekážok časom 16,40 sek. a Veronika Austerová bronz za 3. miesto v behu na 3 000 m prekážok výkonom 12:33,59 min. S posledne spomenutou Veronikou Austerovou sme sa stretli tesne po návrate z tohto juniorského šampionátu, odovzdali sme jej gratuláciu a opýtali sa na dojmy. Ochotne odpovedala: „Taká dlhá trať s prekážkami dáva poriadne zabrať i mne, i keď to podľa dosiahnutých výkonov a umiestnení na papieri tak nevyzerá. Navyše, v Košiciach bolo veľmi horúco, s čím sa nie každý dokáže vyrovnať. Problém mala i veľmi talentovaná 15-ročná žiačka Timea Mihoková súťažiaca v behu na 1 500 m, ktorá sa cítila veľmi zle už pred štartom. Po odbehnutí cca 600 m dokonca musela odstúpiť. Našťastie, staršie a skúsenejšie dievčatá z našej skupiny si s náročnými klimatickými podmienkami poradili lepšie, nemuseli bojovať samé so sebou a mohli sa sústrediť na boj s časom a so súperkami.“ V závere dodávame, že na sympatickej Veronike je obdivuhodné okrem súťaženia v náročnej disciplíne i to, že pri atletike dokázala vydržať vyše osem rokov i napriek počiatočným neúspechom a mnohonásobným ziskom smoliarskych štvrtých miest. V tomto roku sa karta obrátila a Veronika z každého absolvovaného šampionátu odchádzala s medailou.