Vďaka nemu ľuďom v lete neznepríjemňuje život neznesiteľný zápach zo smetných nádob.
POPRAD. Firma Brantner Poprad, ktorá zabezpečuje v Poprade a okolitých obciach zber, prepravu a nakladanie s komunálnym odpadom, čistí v letných mesiacoch kontajnery na sídliskách raz za mesiac.
Ako jedna z mála miest na Slovensku vlastní zberové vozidlo, ktoré po vysypaní smetí kontajner automaticky dezinfikuje.
„V prípade silného znečistenia sa postup opakuje ešte raz,“ uviedol riaditeľ spoločnosti Brantner Poprad Ondrej Korenko.
Podľa Korenka vozidlo kúpili po diskusii s mestom na základe jeho požiadavky. Ďalšie takéto vozidlo zakúpiť momentálne neplánujú.
„Je podstatne drahšie ako bežné zberové vozidlo, zhruba o 30 až 40 percent. Pri frekvencii, ktorú sme si stanovili, úplne postačuje. Vypomáhame čiastočne aj v Spišskej Novej Vsi a už sme čistili aj v Martine,“ dodal Korenko.
Od apríla do októbra vozidlo nečistí len kontajnery na sídliskách, ale aj dvakrát ročne tie pri rodinných domoch. Zberové vozidlo, ktoré kontajnery čistí, vyzerá rovnako ako obyčajné zberové vozidlá. Aj napriek tomu Korenko verí, že ľudia si novinku všimli. „Berú to už ako samozrejmosť,“ myslí si.
Zistili sme
Separácia sa rozšírila o zber olejov
Mesto Poprad rozšírilo separáciu odpadu o zber použitých jedlých rastlinných olejov a tukov. „Občania majú možnosť od prvého júla odovzdať starý olej v zbernom centre a my ho zhodnotíme cez spracovateľa,“ uviedol riaditeľ spoločnosti Brantner Poprad Ondrej Korenko. Zatiaľ túto službu nestihol nik využiť. Zberné centrum sa nachádza na ulici Ludvíka Svobodu v Poprade. „Olej je možné priniesť v hocijakej fľaške,“ povedal Korenko.
Brantner Poprad vlani vyzbieral 2 163 ton druhotných surovín. Občania za prvých päť mesiacov tohto roku odovzdali 918 ton druhotných surovín.
Zaujímavosťou je, že obyvatelia bytových domov na sídliskách triedia odpad lepšie ako obyvatelia rodinných domov. „Problémom je nedisciplinovanosť občanov,“ uviedla Daniela Polaštiková z Oddelenia životného prostredia Mestského úradu v Poprade.
Na sídliskách sa úroveň čistoty vyseparovaného odpadu pohybuje na úrovni 90 percent, pri rodinných domoch len 60 až 65 percent. „Z nášho pohľadu je to paradox, pretože na sídliskách je väčšia anonymita,“ povedal Korenko.
Odpad, ktorý do zberných zvonov alebo vriec nepatrí, treba prevážať na skládky, čo zvyšuje náklady. Podľa Korenka však v súčasnosti neexistuje možný postih za nesprávne separovanie.
ls
Autor: Lenka Schmidtová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš