V lesoch nad Hnilčíkom v Spišskonovoveskom okrese si začína vytvárať svoje teritórium medveď. Pravdepodobne sa sem presunul zo Slovenského raja. Najprv ho zachytila fotopuška, neskôr ho videli aj miestni.
HNILČÍK. Novovešťan Rudolf Augustín je poľovníkom vyše 30 rokov. Svoju vášeň postupom času rozšíril aj na fotografovanie.
V revíri, kde je členom, nainštaloval fotopasce, prostredníctvom ktorých monitoruje pohyb zvierat.
Na fotografiách defilujú čriedy diviakov, jelene, rys, jazvec, dokonca aj vlk. Fotopasca zachytila aj nevídaný úlovok. Na záberoch v časti Trubačovec sa objavil medveď.
„V tejto časti som medveďa doteraz nikdy nestretol. Pravdepodobne sa sem presunul zo Slovenského raja, z oblasti vrchu Matka Božia,“ ukazuje fotografie R. Augustín.
Predpokladá, medveď má tri až štyri roky a váži okolo 120 kilogramov. „Je to medveď samotár, pravdepodobne si hľadá nové teritórium. Na stromoch zanecháva svoju vizitku, zoškrabuje kôru pazúrmi. Svojím pachom upozorňuje ďalších jedincov, kto je tu pánom,“ vysvetľuje skúsený poľovník.
O pár dní neskôr zachytila šelmu ďalšia fotopasca nad Novoveskou Hutou.
Šok zo stretnutia
Medveďa videli aj obyvatelia Hnilčíka v blízkosti dediny. „Viezla som sa autom domov okolo šiestej podvečer. V časti Gretľa mi takmer vybehol pod kolesá medveď. Neviem, kto bol vo väčšom šoku. Maco zaskočený zacúval a stratil sa v húštine,“ opísala stretnutie žena z Hnilčíka.
Minulého týždňa sa údajne v neďalekej usadlosti dobýjal medveď do rodinných domov, čím poriadne vystrašil miestnych.
Okolie obce je známou oblasťou lesných plodov. Na čučoriedky, maliny a černice sem chodievajú ľudia aj z okolia.
„Hoci je medveď plaché zviera, radšej som návštevníkov lesa upozornil, aby boli opatrní. Je možné, že sa s ním v týchto končinách stretnú,“ ukazuje R. Augustín na vyvesený oznam na strome. Stojí na ňom, že vstup do lesa je na vlastné nebezpečenstvo.
Bez očného kontaktu
Ochranár František Divok sa počas svojej praxe s najväčšou šelmou žijúcou na Slovensku stretol niekoľkokrát a nikdy nebol v priamom ohrození.
„Netreba prepadať panike. Medvede v Slovenskom raji nie sú odchované na odpadkoch ako v Tatrách, sú bojazlivé. Nepamätám sa, že by v tejto lokalite vôbec zaútočili na človeka. Ak by ste pri zbere malín zaregistrovali mrmlajúceho spoločníka, je lepšie neudržiavať očný kontakt a v tichosti sa vytratiť,“ radí F. Divok.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš