Ide o rodinku malých ježkov, ktorú našli v záhradke majitelia domu v Pongrácovciach. Pre ich záchranu ihneď kontaktovali ochranárov.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Ježkov im priniesli ešte ako dvojtýždňové mláďatá. Ochranárka Andrea Macková ich každý deň kŕmila mačacím mliekom zo striekačky.
Ide o štyroch samčekov a dve samičky. A. Macková prezradila, že dvom z nich už aj dali mená.
„Podľa toho, ako sa správajú. Jeden stále spí, zalezený v sene, druhý by len vždy jedol. Takže dostali mená Spachtoš a Pažroš. Už troška podrástli. Jedia malé kúsky mäsa, ryžu, ale chutí im aj mrkva či ovocie. Na začiatku sme ich kŕmili viackrát do dňa, teraz stačí dvakrát. Vidieť, že už podrástli a sú aktívnejší,“ zdôraznila ochranárka.
Ježkov sa snažia vykŕmiť minimálne na hmotnosť pol kila, potom ich vypustia do voľnej prírody.
Dážďovníka kŕmi muchami
Ježkovia však nie sú jedinými najdúchmi, o ktorých sa A. Macková stará. Zo Smižian jej doniesli mláďa dážďovníka tmavého.
Našli ho ľudia pri jednom z panelákov na sídlisku. Dážďovník, vtáčik podobný lastovičke, je ešte maličký, preto ho ochranárka kŕmi pomocou pinzety muchami.
„Pre dážďovníkov je typické, že rodičia svoje mláďatá vykŕmia na hmotnosť vyššiu, ako má dospelý jedinec a potom ich opustia. Mláďa ešte istý čas žije z týchto zásob, keď vychudne, opustí hniezdo a stará sa samo o seba. Chceli by sme preň nájsť nejakú náhradnú mamu s rovnako starými mláďatami. No i napriek tomu, že výskyt dážďovníka je v meste pomerne častý, nájsť jeho hniezdo je ťažké. Určite ho však budeme kŕmiť ďalej a potom ho vypustíme do prírody.
Rok bohatý na najdúchov
Ako poznamenala ochranárka, tento rok bol skutočne bohatý na zachránených najdúchov.
„Myslím si, že ľudia sa stávajú uvedomelejšími. Kontaktujú nás. Buď nám nájdené zviera donesú, alebo si my ideme poň.“
Toho roku mali mimoriadne veľa takýchto prípadov. V zime to boli mláďatá myšiakov, ktoré trápili vysoké mrazy a boli zoslabnuté, teraz je zasa obdobie sokolov i dážďovníkov.
„Rada by som však upozornila na jednu skutočnosť, týka sa to najmä dravcov. Ak je takéto mláďa na zemi, nie je potrebné hneď ho brať so sebou. Rodičia sú určite niekde poblízku a nájdu si ho. Pomôcť však ľudia môžu tak, že mláďa vypadnuté z hniezda vyložia na nejaký strom, aby sa ho nezmocnila napr. mačka. Rodičia si ho už nájdu. Samozrejme, iná je situácia, keď je zranené. Vtedy nech ho donesú alebo si my poň prídeme,“ odporúčala A. Macková.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš