Skrývajú v sebe poklady v podobe živočíchov, ktoré nikde inde na svete nenájdeme. Ak si ich ale nebudeme vážiť, môžeme stratiť to najkrajšie, čo v Tatrách máme.
TATRANSKÁ ŠTRBA. Turistické chodníky sú už pre tohtoročnú letnú sezónu sprístupnené a mnohé z nich vás dovedú práve k tatranským jazerám a plesám. Najviac ich nájdete vo Veľkej studenej doline. Ich celkový počet vo Vysokých Tatrách je až 175.
Plesá blízko civilizácie, ako Štrbské, Popradské a Zelené pleso, sú najviac znečistené. Na konci sezóny v jeseni ich každý rok čistia. Desiatky potápačov vyzbierajú až stovky kilogramov odpadu. Podarilo sa im vyloviť aj kuriózne kúsky, napríklad plynový sporák, záchodovú misu alebo stavebný materiál.
Kŕmenie kačíc takisto znečisťuje jazerá. Prispieva k rozmnožovaniu dusíka a rôznych baktérií, ktoré pohlcujú vo vode kyslík. „Turisti, kochajte sa krásou tatranských plies, ale neznečisťujte ich!“ apeluje na ľudí riaditeľ Správy TANAP-u Pavol Majko.
Zaujímavosťou je, že každé pleso má svoju farbu, ktorú vie preniesť aj z okolitých štítov. Najvyššie položené Modré pleso je najčistejšie a vzťahuje sa k nemu aj zaujímavá legenda.
„Pri výstupe k nemu zahynul mládenec a jeho dievčina tak silno plakala, že zo sĺz, ktoré tiekli z jej nádherných modrých očí, vytvorila jazero,“ prezradil Majko.
Čo ukrývajú pod hladinami
Málokto vie, že v dávnej dobe žili v tatranských jazerách aj lososy. Na Popradské pleso sa dostali z poľskej strany cez rieku Poprad a chodili sa tam neresiť.
Netradičným druhom je aj ryba síh maréna, ktorá pôvodne slúžila ako potrava pre ľudí. Teraz žije len v niekoľkých desiatkach v Štrbskom plese. Studená voda jej neprospieva, málo sa rozmnožuje.
Skutočným unikátom je ráčik žiabronôžka arktická. Žije iba na našom území v Tatrách a nikde inde na svete ju nenájdete. Pre zachovanie sa jej výskyt snažia ochranári tajiť.
Autor: Lucia Klimková
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš