Príležitosť dozvedieť sa všetko o živote tohto chráneného vtáka máte možnosť do konca septembra.
POPRAD. Jana Kušniráková s Podtatranského múzea oceňuje výstavu, ktorá prezentuje bociana ako chráneného živočícha.
„Bociany sú všade známe a ľudia o nich vedia veľa. Zaslúžia si našu ochranu už len preto, že ich potravou sú rôzni škodcovia. Všetci si ho predstavujú so žabou v zobáku, ale on nepohrdne drobnými hlodavcami, drobným vtáctvom, či malými hadmi,“ priblížila jedálny lístok Kušniráková.
Podľa Kušnirákovej je výstava plná zaujímavostí, ktoré bežný človek o bocianovi nevie. „Má zvláštny tráviaci systém a to, čo nestráv,i vyvrhne v podobe vývršku guľatého tvaru. Na základe toho sa dá zistiť, čo jedol. Vek bociana sa dá poznať podľa zobáka. Mladý jedinec má svetlejší a starší má červený zobák,“ vysvetlila.
Preparáty z uhynutého vtáctva
Na výstave sa nachádza niekoľko preparátov bociana. Jana Kušniráková nás ubezpečila, že kvôli výstavám sa bociany nezabíjajú.
„Tieto dermoplastické preparáty sú vyhotovené z uhynutého vtáctva. Ornitológovia mnohé druhy vtákov nachádzajú denne,“ dodala.
Výstava je lákadlom najmä pre deti. „Je to pekná výstava. V hniezdach som už videla veľa bocianov, ale takto zblízka ešte nie,“ povedala školáčka Timea Pjechová.
Jej spolužiačka Patrícia Balcová má s bocianom iné skúsenosti. „Bociana som takto zblízka už videla. S bratom sme jedného naháňali, ale to sme boli menší. Dnes viem, že ich treba chrániť, lebo ich nie je až tak veľa,“ uviedla Balcová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš