Na uplynulom festivale remesiel v Kežmarku sa medzi desiatkami zručných žien a mužov prezentovali aj traja zástupcovia zo Staroľubovnianskeho okresu. Dominik Mošoň, Ladislav Repka a Karol Smrek.
KEŽMAROK. Organizátori Európskeho ľudového remesla (EĽRO) na festival vyberajú najvychytenejších účastníkov, kde sa hľadí najmä na kvalitu ich práce.
Aj preto má podujatie medzi remeselníkmi vysokú prestíž. Túto možnosť mala aj trojica z okresu – všetko muži.
„Som tu po druhýkrát. Je tu veľa ľudí, nielen zo Slovenska, ale aj zo sveta, takže má to tu patričnú úroveň,“ prezradil nám Dominik Mošoň z Kamienky, ktorý mal stánok niekde v strede areálu v Kežmarku.
Dominik sa venuje výrobe hudobných nástrojov. Netradičné remeslo ľudí pochopiteľne zaujímalo. „Iste, ľudia sa pristavujú, viac sa však zaujímajú o opravy nástrojov, ako o nové výrobky. Predsa len, nie je to bežný výrobok a nie každý má pri sebe aj peniaze,“ povedal.
Naďalej poznajú majstrovstvo Karola Smreka
V blízkosti múrov Kežmarského hradu má už tradične svoje miesto Karol Smrek zo Starej Ľubovne. Je obdivuhodné, že aj vo veku 85 rokov prišiel medzi remeselníkov, aby prezentoval svoje majstrovstvo.
Pán Karol je známy kolár, ktorého výrobky sa rokmi rozniesli široko-ďaleko. „Nemám to presne spočítané, ale myslím, že som tu po 15-krát. Robotu som ešte nezavesil, pravdou však je, že síl mám už menej. Uvidíme, či sa ešte do Kežmarku vrátim,“ povedal nám zručný majster kolárstva.
Svoj priestor v Kežmarku dostal aj Ladislav Repka z Novej Ľubovne. Šikovný výrobca umeleckých kachlí ľudí zaujal aj ponukou ostatnej keramiky. Videli sme, ako ľuďom rozdával praktické rady potrebné najmä v kuchyni, kde poniektorí používajú práve keramiku.
Karol Smrek. Kolár, ktorý je známy široko–ďaleko.
Ladislav Repka. Ponúkal svoju keramiku.
Festival. V susednom Kežmarku ho tradične navštevuje aj množstvo Staroľubovňanov. Foto k článku: Peter Rindoš
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš