Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
Povedal to počas prvého dňa pobytu na východe Slovenska medzi Rómami v obci Lomnička v Staroľubovnianskom okrese.
LOMNIČKA. Do prvej obce v rámci Tour de Roma pricestovali I. Matovič a Alojz Hlina z hnutia Obyčajných ľudí na karavane.
Miestni si často kládli otázky, o koho ide. Niektorí ich však spoznali. „Je to ten, ktorý chce búrať čierne stavby?“ opýtal sa nás okoloidúci mladík.
„Pán Matovič, tu chcú ľudia v prvom rade robotu. Ak ju mať nebudú, nikdy nebude dobre,“ oslovil poslancov Jozef Mirga.
Mnohí ľudia netušili, čo robia Matovič s Hlinom v dedine. Niektorí sa pri nich pristavili, iní zazerali a porovnávali politika so zábermi v televíziách. Istý mladík si ho dokonca pomýlil s Ficom.
Pár ľudí oboch poslancov vpustilo do domu. Väčšinou sa ostýchali, poslancom hovorili zväčša o problémoch v dedine.
„Ak chce poslanec Národnej rady o rómskom probléme niečo hovoriť, mal by ten problém poznať. Doteraz som nezažil v parlamente poslanca, ktorý by strávil aspoň jednu noc v osade. Chceme byť v tomto vzorom,“ prezradil I. Matovič.
Na našu otázku, či nejde o prejav populizmu, odpovedal: „Prejavom zbabelosti je neísť do osád.“
V niektorých návrhoch majú poslanci jasno
V Lomničke sa poslanci stretli so starostkou, farárom či rehoľnými sestrami. Neskoro popoludní bolo naplánované aj stretnutie s obyvateľmi.
„Chceli by sme zmeniť systém, aby sa neplatili príspevky za to, že deti chodia do školy. Tiež chceme, že ak niekto spácha trestný čin a bude teda posúdený ako vyvrheľ, nech trebárs dostáva jedno teplé jedlo denne, ale nie dávky. Tieto zmeny chceme navrhnúť v parlamente,“ naznačil Matovič.
Dodal, že svojím turné chcú vyburcovať vládu, aby pred rómskym problémom nezatvárala oči. „Aby napríklad ponúkla Rómom nízko kvalifikované pracovné miesta a prinútila ich takým spôsobom robiť.“
Problém je aj vo vzdelaní starostov
Takmer výlučne rómska Lomnička atakuje hranicu 2 500 obyvateľov. Zastupujúca starostka i jej predchodkyňa pred funkciami pracovali ako upratovačky. Ich základné vzdelanie však v rómskych dedinách nie je ani zďaleka výnimkou.
„Každý starosta by mal mať adekvátne vzdelanie. Ak to tak nie je, vtedy by mal nastúpiť štát a dať kvázi nútenú správu, aby starostovi ukázal, čo má robiť. Takíto starostovia nie sú dobrým riešením,“ poznamenal líder Obyčajných ľudí.
Hlina predpovedá erupciu problémov
Obaja poslanci sa na východ priviezli na prenajatom karavane z Čiech. Na Slovensku im ho vraj nik nechcel požičať, keď sa dozvedel, kam majú namierené.
Prišli bez ochranky, v spoločnosti jedného fotografa. Obaja politici nie sú v rómskych getách prvýkrát.
„Niektoré neďaleké osady už poznám – Veľkú Lomnicu, Podhorany a Rakúsy,“ povedal A. Hlina.
Podľa neho je rómsky problém zlyhaním sociálneho systému. „Dvadsať rokov sa u nás kupoval sociálny zmier. Došli sme po magickú hranicu, že sa to nedá zaplatiť a už ani nie je z čoho. Môžeme predpokladať, že dôjde k lokálnym problémom, ktoré budú mať tendenciu prerásť do väčších problémov,“ zaprognózoval.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš