Preto aj počet návštev v jaskyniach s dažďom narastá.
VYSOKÉ TATRY. V sychravom počasí prúdia do jaskýň zástupy ľudí. „Nie je výnimkou, že v takomto prípade našu jaskyňu navštívi aj dvetisíc ľudí,“ uviedla mladá sprievodkyňa v Belianskej jaskyni.
Súčasná návštevnosť Belianskej jaskyne je približne rovnaká, ako každý rok.
„Denne k nám príde od 600 do 1 600 návštevníkov, závisí to od počasia. Ak vonku prší, tak sa dá povedať, že peniaze nám padajú z neba,“ reagoval na zvýšený záujem počas júlových daždivých dní správca Belianskej jaskyne Jozef Bachleda.
Že je jaskyňa vhodná alternatíva v nepriaznivom počasí, to si myslí aj predavačka suvenírov v stánku na parkovisku: „Ak je vonku sychravé počasie, do jaskyne prúdia zástupy ľudí, pretože na kúpalisko v takomto počasí nepôjdu.“
Ale ani dážď jej nezabezpečí viac zákazníkov. „Ľudí chodí veľa, ale zákazníkov veľmi málo. Poliaci sú hrdý národ, pristavia sa pri stánku a povedia - kúpime si v Zakopanom. Slováci sú tiež veľmi hrdý národ, ale povedia tiež - kúpime si v Zakopanom. Ceny tu mám rovnaké ako na trhu v Zakopanom, ale to je taký zafixovaný trend, že v Poľsku je lacnejšie,“ posťažovala sa.
Turisti sa riadia aj počasím
Do Belianskej jaskyne prišla aj Martina Kavačová, ktorá trávi dovolenku v Tatrách: „Chceli sme sa sem aj tak prísť pozrieť a keďže je takéto počasie, ktoré nie je vhodné na túru, tak v podstate nemáme toho veľa na výber. Jaskyňa sa mi páčila. Najlepšie bolo, že sme nemuseli dlho čakať v rade, aj keď je tu veľa ľudí,“ uviedla.
Dovolenku v Tatrách trávi i Dušan Šmejda: „Jaskyňu sme mali naplánovanú už vopred. Myslím, že ak prší, určite je tu viac ľudí. Už sme pár jaskýň na Slovensku navštívili, napríklad sme boli v Demänovskej ľadovej, ale táto sa nám páči zatiaľ najviac.“
Pozrieť sa do jaskyne prišiel aj Marek Maczejewski. Počasím sa neriadil. „Mali sme tento výlet v pláne a dážď v tom nehral žiadnu rolu,“ povedal.
Najvyššie položená
Pre verejnosť je na Slovensku sprístupnených dvanásť rozličných jaskýň. Belianska jaskyňa je najvyššie položenou sprístupnenou jaskyňou na Slovensku.
Umelo vytvorený vchod do podzemných útrob skaly Kobylieho vrchu sa nachádza v nadmorskej výške 890 m. n. m.
Jaskyňa má dĺžku takmer 3 800 metrov, prehliadková trasa meria 1 370 metrov a výškový rozdiel medzi najnižšie a najvyššie položeným bodom je 112 metrov. Ten musia turisti prekonať pomocou 866 schodov.
Objav jaskyne pripisujú Júliusovi Huszovi a Johanovi Britzovi, ktorí našli otvor do podzemia v roku 1881.
Autor: Lenka Schmidtová, mn, mv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš