Turisti v Slovenskom raji sú na niektorých miestach ochudobnení o informácie. V tomto národnom parku ničia informačné tabule vandali, správca však nemá peniaze na ich opravu. Raritou je náučný chodník Smižianska Maša – Čingov. Zo šiestich tabúľ tu ostala celá už iba jedna.
SLOVENSKÝ RAJ. V minulosti mohla Správa Národného parku Slovenský raj minúť na údržbu panelov a tabúľ sumu aj do výšky 3-tisíc eur.
Dnes však na tento účel nemajú vyčlenené ani euro. Ministerstvo životného prostredia priznáva, že envirorezort je dlhodobo finančne poddimenzovaný.
V Slovenskom raji je osem náučných chodníkov, na ktorých správca inštaloval približne 80 informačných panelov.
„Do národného parku však prichádzajú všelijakí ľudia, aj vandali. Práve tí informačné tabule posprejujú, poškrabú, polámu, ničia aj rámy,“ opísal nám Marián Vaľo zo Správy Národného parku Slovenský raj.
Ochranári pravidelne situáciu mapujú v teréne. Zničené tabule demontujú, ak sa dá, dajú ich do poriadku. Ak sú tabule len posprejované, dokážu ich vyčistiť. Horšie už je, ak je do opravy nutné investovať. Takéto tabule môžu len skladovať a čakať na lepšie časy.
„V rozpočte na údržbu nemáme vyčlenené peniaze,“ vysvetlila nám Katarína Škorvánková zo Správy Národného parku Slovenský raj.
Dali im menej peňazí
Peniaze jednotlivým správam národných parkov poskytuje ministerstvo životného prostredia. Príspevok však najprv putuje rezortnej organizácii – Štátnej ochrane prírody SR.
„Tá rozdeľuje finančné prostriedky jednotlivým národným parkom ako aj ostatným chráneným krajinným oblastiam podľa potreby. V tomto roku sme im poskytli 3,46 milióna eur. Vlani to bolo 3,3 milióna eur. Celkovo od roku 2007 sa však tento príspevok znížil asi o 2,4 milióna eur,“ informoval nás Maroš Stano z odboru komunikácie ministerstva životného prostredia.
Priznáva, že na envirorezort niet peňazí navyše. „Snažíme sa preto pokryť najnevyhnutnejšie výdavky, financujeme hlavne protipovodňovú ochranu, plníme si záväzky voči EÚ v oblasti odkanalizovania a čistenia odpadových vôd, ale patrí sem aj inžinierskogeologický prieskum, monitoring a sanácia havarijných zosuvov,“ dodal M. Stano.
Zaujímajú ho zvieratá
Na náučnom chodníku v Smižianskej Maši sme stretli bratov Gondovcov. Práve sa vracali zo 14–kilometrovej túry.
„Vyrazili sme od babky zo sídliska Mier. Naša trasa viedla cez Ďurkovec, Tomášovský výhľad, Ihlu, Čingov a Zelenú lávku,“ opísal nám starší 16-ročný Maroš.
On si veľmi informačné tabule nevšíma, ale jeho mladší 9-ročný brat áno. „Čítam hlavne informácie o zvieratkách, to ma zaujíma najviac. Pri jednej tabuli som sa zastavil na Ihle. Všetko, čo tam bolo napísané, bolo veľmi zaujímavé,“ povedal.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš