Lekári mu pritom sľubovali približne päť rokov života. Stal sa tak vzorom pre mnoho ďalších pacientov.
SPIŠSKÉ BYSTRÉ. Tomáš Bendík sa narodil s vrodenou genetickou chorobou. Jeho životným partnerom sa stala cystická fibróza.
„Zistili mi ju, keď som mal deväť mesiacov. Priebeh tejto choroby je u každého iný. Najviac postihuje pľúca, ktoré sa upchávajú hlienom. Vznikajú preto časté zápaly a pľúca postupne prestávajú plniť svoju funkciu,“ začal 36-ročný Tomáš rozprávanie o svojom celoživotnom boji.
Narodil sa s negatívnymi vyhliadkami na život
Ešte pred pár desiatkami rokov nepoznala lekárska veda spôsob účinnej liečby. Deti s takýmto ochorením sa dožívali desiatich až jedenástich rokov.
„Ja som mal šťastie v tom, že otec bol športovo založený. S ním som cvičil, behal, bicykloval,“ vymenoval možné dôvody, ktoré mu pomohli oddialiť zdravotné komplikácie.
Cystická fibróza postupne napádala všetky orgány s vnútorným vylučovaním v Tomášovom tele.
Písal sa rok 2000 a Tomášovi sa natoľko priťažilo, že mu lekári bez podstúpenia komplikovanej operácie pľúc nedávali šancu na prežitie.
Operovali ho vo Viedni
K unikátnej transplantácii sa dostal čírou náhodou: „Transplantácia bola jedinou možnosťou, ako mi zachrániť život. Moja teta v tom čase napísala Nadácii Oľgy Havlovej, ktorá mi zariadila operáciu. Lekári v Bratislave sa čudovali, že som ešte vôbec živý.“
Ďalšou liečbou oddialili potrebu operácie o necelé tri roky. „Počas tohto obdobia som musel byť dvadsaťštyri hodín na kyslíku. Nemohol som sa pohnúť z domu,“ opísal Kubašan život na konci tridsaťmetrovej hadice prístroja filtrujúceho vzduch.
Keď mu však začali praskať cievy v pľúcach, nedalo sa už viac vyčkávať. Tomáš čakal niekoľko krušných mesiacov na vhodného darcu. Päťkrát ostal sklamaný, správny darca sa našiel až na šiesty pokus.
"Náročnú operáciu som podstúpil na klinike vo Viedni. Po návrate domov som musel byť v izolácii, aby som nedostal nejaký vírus. Moje telo sa ale cudziemu orgánu bránilo, čo sa napokon liečbou podarilo potlačiť,“ ozrejmil udalosti pred vyše deviatimi rokmi.
Jedným víťazstvom sa vojna nevyhráva
Ako Tomáš zdôraznil, ani po úspešnej transplantácii nie je celá vojna vyhratá. Stále musí byť pod drobnohľadom celej armády doktorov a podstupovať pravidelné kontroly.
„Operácia ma odbremenila a zaradila do normálneho života, teraz sa mi žije najlepšie. V minulosti som napríklad musel spať po sediačky, teraz si spánok vyslovene užívam,“ zhodnotil.
Tomáš stále užíva množstvo liekov a musí aj pravidelne inhalovať. V dĺžke života s transplantovanými pľúcami patrí na Slovensku medzi rekordérov.
„S mojou diagnózou po transplantácii bol odhad dĺžky života päť až šesť rokov. Pacienti po retransplantácii pľúc žijú približne desať rokov,“ poznamenal s úsmevom.
Užíva si život
Na šport nikdy nezanevrel, ale športovať môže len s veľkými obmedzeniami.
„Limitovaný som kapacitou svojich pľúc. V minulosti som však dokonca absolvoval aj dve cyklistické súťaže,“ pochválil sa.
Aj keď vie, že zdravý nikdy nebude, teší sa na každý jeden deň. „Neplánujem dopredu, žijem zo dňa na deň. Jednoducho si naplno užívam život. Nepremýšľam nad tým, ako dlho tu budem,“ zdôraznil.
Tomáš Bendík si uvedomuje, že bez podpory rodiny, kamarátov, známych a priateľky by svoju diagnózu nedokázal každodenne prekonávať.
Podľa jeho slov sa však nájdu aj takí ľudia, ktorí mu závidia ešte aj jeho chorobu. Nad takými iba mávne rukou, pretože pohľad do očí smrti mu dávno ukázal pravé životné hodnoty.
Zistili sme
Cystická fibróza
Čo je cystická fibróza: Je to multiorgánové ochorenie. Postihuje hlavne pľúca, pankreas, pečeň a neskôr aj ďalšie orgány. Najčastejšími príznakmi sú slanší pot, časté a opakované zápaly prínosových dutín, priedušiek, pľúc, bolesti brucha, problémy spojené s priberaním na váhe a ďalšie.
Úspešnosť liečby: Cystická fibróza je neliečiteľná choroba. Aby sa väčšina detí dožila aspoň dospelosti, je potrebné ich čo najskôr diagnostikovať a nasadiť každodennú celoživotnú liečbu. Tá má niekoľko stále sa opakujúcich fáz: lieková terapia, rehabilitácie-cvičenia, špeciálne vysokokalorické stravovanie.
Ako prebieha liečba: Liečba pozostáva z pravidelných preventívnych kontrol raz za 1-3 mesiace v špecializovanom pracovisku podľa zdravotného stavu. V súčasnosti sú na Slovensku 3 centrá pre deti a 3 pre dospelých pacientov v Bratislave, Banskej Bystrici a Košiciach. Pacienti prežijú trikrát do roka 10-14 dní v nemocnici, kde dostávajú antibiotiká. Do 18. roku strávia deti v nemocnici na pravidelných preliečeniach asi 3 roky. V prípade akýchkoľvek zápalov resp. komplikácií sa nasadzuje ešte ďalšia konkrétna liečba.
mn
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš