Tento Spišiak je autorom všetkých sôch, ktoré sa budú nachádzať v parku v Nálepkove v okrese Gelnica. Občianske združenie Fényx Spiša sa rozhodlo v tejto dedine umiestniť nadrozmerné sochy osobností z našej histórie.
LIESKOVANY. Adam Bakoš sa zameriava hlavne na výrobu drevodomov či tradičných dreveníc. Popri tom si našiel čas aj na radosť, teda tvorbu drevených figúr.
„Skamarátil som sa s jedným Poliakom. Ten mi povedal, že na tradičné rezbárstvo nemám trpezlivosť, nech to vraj skúsim s motorovou pílou, vraj je to niečo nové. Výrobcovia prinášajú na trh rôzne motorové píly určené práve na tento účel. Sú oveľa ľahšie ako tie tradičné. Zaujalo ma, že na rôznych súťažiach stretávam aj ženy, ktoré sa tomu venujú a podľa mňa sú veľmi šikovné,“ opísal A. Bakoš.
Pracovať s motorovou pílou treba rýchlo, zároveň presne, pamätať treba na presné línie a detaily. Inak konečné dielo potom nedáva zmysel a nemá tú správnu podobu. „Ročne som, napríklad, urobil takto 400 sôch medveďov. Môj rekord je sedem medveďov denne, ale potom sa na druhý deň celý trasiem,“ so smiechom nám povedal Adam.
Za svoj osobný rekord pokladá vytvorenie medvedej hlavy za sedem minút.
Oslovujú ho hlavne reformátori
Bakoš sa v týchto dňoch naplno venuje parku v Nálepkove. Občianske združenie Fényx Spiša ho oslovilo, aby vytvoril sochy slovenských osobností. Projekt by mal prilákať do obce turistov a miestnym zase pripomenúť našu slávnu históriu.
Zatiaľ je už v parku svätý Cyril a Metod. Hotová je už socha Márie Terézie, Majstra Pavla z Levoče, kupca Sama, Svätopluka. Čaká ich len sťahovanie.
Do konca septembra by mal tento Spišiak vytvoriť aj sochy osobností z novodobej histórie. Práve na ne sa, ako nám povedal, teší. Bude medzi nimi aj Jozef Kroner či prvý slovenský kozmonaut Ivan Bella. „Svätopluk či Samo boli predovšetkým vojaci, bojovníci. Veľmi ma, čo sa histórie týka, neoslovili. Skôr sú mi sympatickí reformátori či osvietenci,“ vysvetlil A. Bakoš.
Potrápil sa s Majstrom Pavlom
Zaujímalo nás, ako to bolo s hľadaním presnej podobizne slávnych Slovákov. „Veľmi som sa natrápil s Majstrom Pavlom z Levoče. V každej literatúre či na internete bol zobrazený inak. Niekde mal kučeravé vlasy, inde rovné. Niekde mal guľatú tvár, inde zase chudšiu,“ opísal Adam.
Nakoniec mu, konečné dielo, zdá sa, vyšlo. Majster Pavol je pri svojej práci ponorený v hlbokom zamyslení. Niektorí historici totiž o ňom tvrdia, že bol introvert a hĺbavý človek.
Bonbónikom bola pre neho Mária Terézia. Táto panovníčka hrdo sedí na koni. „Historici o nej písali, že to bola telesne mohutnejšia žena. Tak som ju aj takto vytvoril,“ usmieva sa A. Bakoš.
Priznáva však, že podobizeň tejto ženy ho ako muža nezaujala. „Na môj vkus nebola veľmi pekná, mala taký špicatý veľký nos. Zapôsobila však na mňa ako panovníčka. Veď urobila v krajine záslužné reformy a nastolila poriadok. Pritom vládla ako žena vo svete mužov. Nemala to podľa mňa ľahké,“ zamýšľa sa A. Bakoš.
Osadenie sôch v parku osobností by mali v Nálepkove dokončiť v septembri v tomto roku.
Ľudovít Štúr. Adam Bakoš práve usilovne pracuje na drevenej podobizni Ľudovíta Štúra.
Majster Pavol. Adamovi Bakošovi dal vraj poriadne zabrať. Nakoniec, zdá sa, sa vcelku vydaril.
Foto k článku: kar
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš