Turisti by mali byť v Národnom parku Slovenský raj opatrní. Nie vo všetkých studničkách je totiž voda vhodná na pitie. Hygienici kontrolovali vodu z dvadsiatich prameňov. Len v siedmich z nich sa môžu návštevníci národného parku napiť bez problémov.
SLOVENSKÝ RAJ. Odborníci kontrolujú vodu dvakrát v roku. Zameriavajú sa len na studničky v blízkosti turistických trás.
„Spolu s hygienikmi prechádzame terén, vzorky vody odoberáme pred sezónou a po sezóne. Niekedy môže výsledky skresliť aj počasie, ak vytrvalo prší, voda je špinavšia. Inokedy zase môže byť v blízkosti studničky uhynutý živočích. Napriek týmto okolnostiam odporúčame návštevníkom rešpektovať pokyny správcu,“ vysvetlil nám Marián Vaľo zo Správy Národného parku Slovenský raj.
Ako dodal, vlani boli výsledky o čosi priaznivejšie.
Riskujú črevné problémy
Hygienici zistili v 13 prameňoch zvýšený limit v mikrobiologickom ukazovateli. Išlo o enterokoky či koliformné baktérie, ale aj E. coli. Znamená to, že voda môže byť znečistená od výkalov.
Turisti by sa preto radšej mali vyhnúť prameňu Čierna dolina – Sokol, Sokolský prameň – Čingov, studnička Suchá Belá. V prameni Kyseľ dokonca objavili hygienici aj E. coli. Signalizuje to, že voda je bohatá na živiny.
Podobne je na tom aj prameň na ceste medzi Kláštoriskom a Podleskom a prameň Maisgripin pri Glackej ceste. Vhodná na pitie nie je ani voda z prameňa Klauzy či prameň pri potoku Lesnica. Enterokoky sú aj v studničke na Bikšovej lúke a v prameni Breznovica v Prielome Hornádu.
V Letanovskom mlyne zistili hygienici aj prekročený limit železa a mangánu. Vyhnúť sa treba aj Kráľovemu prameňu v Novoveskej Hute a v Zejmarskej doline.
Tí, ktorí to predsa risknú a vody sa napijú, môžu mať črevné problémy.
Naopak, turisti sa môžu bez obáv napiť vody v Novoveskej Hute pod Lanovkou, v Skromnej studničke na Košiarnom briežku, z Grófskej studne na Košiarnom briežku, na Podlesku oproti parkovisku aj oproti reštaurácii. Bez chýb je aj prameň Sv. Bruna na Kláštorisku a prameň Stratenská píla.
Oznamy o stave studničiek zverejní Správa Národného parku Slovenský raj v informačných strediskách. Podobne budú postupovať aj obce, v katastri ktorých je Slovenský raj. Výsledky rozborov by mali byť na vývesných tabuliach.
Znečisťujú aj ľudia
Ako nám povedal M. Vaľo, o studničky sa ochranári aj dobrovoľníci pravidelne starajú. Budujú zastrešenia, obnovujú drevené doplnky.
Naposledy tak dávali do poriadku prameň v Zejmarskej doline. V pláne je zrenovovať aj studničku Maisgripin smerom na Kláštorisko.
„Voda zo studničiek je chuťovo úplne iná ako tá z vodovodu. Ľadová voda úžasne chutí hlavne počas horúcich letných dní. Mnohé nečistoty v studničkách sú prírodné, ale stáva sa, že ich znečisťujú aj ľudia. Bohužiaľ, do Slovenského raja chodievajú rôzni ľudia,“ dodal M. Vaľo.
Vodu si nosia aj z domu
Na Košiarnom briežku sme stretli rodinu Františka Šimu. So svojimi troma deťmi mali práve za sebou jednu z cyklotúr.
„Pravidelne navštevujeme Slovenský raj, či už ako peší turisti alebo na bicykli. Zo studničiek bežne pijeme, nemáme obavy, zatiaľ sa nikomu z nás nič nestalo. Ale vodu si nosievame aj z domu vo fľašiach,“ povedal nám F. Šimo.
Turista Miroslav je v Slovenskom raji o čosi opatrnejší: „Nepijem vodu v lokalitách, kde sa pohybuje veľa turistov, myslím si, že voda môže byť znečistená. Naopak, bez obáv sa napijem vody z prameňov, ktoré sú ďaleko od civilizácie.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš