Šelmu videli ľudia pohybovať sa aj v blízkosti obytnej zóny. Mestský úrad prostredníctvom rozhlasu varoval ľudí, aby boli opatrní.
GELNICA. Už pred pár dňami stretol medveďa zoči-voči na Turzove riaditeľ spoločnosti Lesy, s. r. o., Gelnica Štefan Nemčík.
Snahou lesníkov je zistiť, čo medveď v blízkosti Gelnice robí. Môže tade len prechádzať, z teritória ho mohli vytlačiť staršie medvede. Podľa Š. Nemčíka ide o mladšieho jedinca, môže mať tak tri roky.
„Chodil okolo salaša už niekoľko nocí a mrmlal ako starý somár,“ posťažoval sa nám bača Pavol Krpčiar.
Hoci na salaši boli opatrní a na ovce dozerali aj v noci, neustrážili ich.
„Medveď polámal ohradu, jednu z oviec ukoristil. Nenašli sme žiadne stopy, že by ju vláčil po zemi. Musel ju niesť v papuli asi 50 metrov až ku ceste. Tam sme našli vnútornosti aj hlavu ovce. Za uchom mala stopy po pazúroch medveďa. Bola to najlepšia ovca, škoda jej,“ so smútkom v hlase hovorí bača.
Na mieste bola aj polícia, na maca však zrejme neplatia žiadne zákony.
Druhé stretnutie
Päť oviec medveď len „dokatoval“. Poranil im hlavy. Bača ich ošetril a mohli ísť pokojne na pašu.
Salaš stráži päť psov. Miestni sa obávajú, že maco sa vráti, preto si maringotky posunuli až ku miestu, kde ovce nocujú, aby ich mohli lepšie strážiť.
Bača Pavol pracuje na salašoch už 27 rokov. Toto bolo jeho druhé stretnutie s medveďom. „Prvýkrát to bolo pred mnohými rokmi. Vtedy však medveďa odplašili psy, zasvietil som mu poriadne veľkou baterkou do očí a ušiel,“ zaspomínal bača.
Na salaši sa dnes starajú o 558 oviec.
Medveď nie je pre Gelničanov neznámy. Pred časom ho stretol aj Š. Nemčík.
„Prechádzal cez cestu, už som videl len jeho zadnú časť, preto som šiel za ním do húštiny, aby som videl, čo je to za zver. Medveďa som videl zoči-voči, ale zrejme sa zľakol, pretože ušiel,“ opísal nám Š. Nemčík.
Prípadom sa zaoberá aj poľovnícke združenie. Miestni sa začínajú báť, špekulujú, či nie je načase požiadať o povolenie na odstrel tohto medveďa.
V Tatrách už nedávno jedného medveďa odstrelili. Tiež sa pre potravu pohyboval blízko obydlí. Ulovili ho, keď maškrtil na čerešni blízko školy v prírode.
Vedeli ste?
Ovce neutekajú, ale tlačia sa k sebe
Ovce sa pri strete s predátorom snažia dostať do stredu stáda namiesto toho, aby sa rozpŕchli. Pomocou navigačného systému GPS to zistili britskí vedci z Royal Veterinary College, University College London a University of Cambridge, čím ako prví potvrdili 40 rokov starú teóriu evolučného biológa Williama Donalda Hamiltona.
Hamilton tvrdil, že zvieratá žijúce v skupinách sa v prípade nebezpečenstva snažia dostať do stredu skupiny, aby tak znížili riziko, že ich predátor uloví. Potvrdenie tejto teórie v praxi je však zložité, pretože treba sledovať pohyby všetkých členov skupiny.
Tím Andrewa Kinga z Royal Veterinary College preto najprv vytrénoval ovčiarskeho psa plemena austrálsky kelpie, aby nahnal stádo oviec k otvorenej bráne. Potom vybavili každú ovcu GPS systémom, aby mohli zaznamenať každý ich pohyb. Z ich výsledkov vyplýva, že keď sa pes dostal do vzdialenosti 70 metrov od stáda, ovce sa začali tlačiť do stredu skupiny.
Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.co.uk.
sita
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš