VYSOKÉ TATRY. Pracovníci odbornej organizácie Ministerstva životného prostredia Štátnej ochrany prírody SR, Správy Tatranského národného parku (TANAPu) odstránili v uplynulých dňoch v blízkosti Starého Smokovca vo Vysokých Tatrách 50 boľševníkov obrovských.
V prípade priameho kontaktu s pokožkou spôsobuje táto nebezpečná invázna rastlina zdravotné problémy. Jej šťava vďaka účinkom slnečného svetla vytvára ťažké alergie podobné popáleninám.
"Tento invázny druh rastliny ohrozuje pôvodné druhy rastlín na Slovensku a ich spoločenstvá, pretože ich vytláča zo svojich stanovíšť. Postupným rýchlym rozširovaním a osídľovaním stále väčších plôch zapríčiňuje rozsiahle zmeny v druhovom zložení celých ekosystémov a znižuje ich rozmanitosť," vysvetlil hovorca envirorezortu Maroš Stano.
Boľševník sa rozširuje prostredníctvom vodných tokov a vďaka ľudom, ktorí ho odstraňujú zo svojich záhrad na iné pozemky.
Ide o dvojročnú až trvácu, jeden až päť metrov vysokú rastlinu s nápadnými, viac ako 50 centimetrov veľkými bielymi kvetmi.
Vytvára veľký počet semien s tým, že zelené nezrelé plody sú schopné dozrieť aj po oddelení mimo rastliny a za vhodných podmienok môžu vyklíčiť aj po piatich rokoch.
Najstarší údaj o výskyte tejto ázijskej rastliny na Slovensku je podľa Stana z roku 1963, avšak predpokladá sa aj jeho skorší výskyt. Tento druh sa v minulosti z okrasných dôvodov bežne pestoval v parkoch a záhradách.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš