Zmena cestového poriadku železníc sa dotkne aj Krompašanov. Tri rýchliky, ktoré dnes v krompašskej železničnej stanici zastavujú, železnice od decembra zrušia. Ide o rýchliky v smere z Bratislavy do Košíc a späť. Vedenie mesta železnice požiadalo o zachovanie zastavovania rýchlikov v stanici.
KROMPACHY. So zmenou nesúhlasia obyvatelia mesta ani spádovej oblasti.
„Rýchliky R 760, 761 a 763 využívajú ľudia do zamestnania, škôl, do zdravotníckych zariadení v Košiciach a sú závislí na týchto spojeniach. Preto vás žiadame o opätovné zastavovanie rýchlikov (denne) v novom cestovnom poriadku na roky 2012-13,“ uviedla v žiadosti o prehodnotenie návrhu primátorka mesta Iveta Rušinová (nez.).
„Rýchlikom Poprad sa vraciam domov zo školy z Košíc. V Krompachoch som dosť rýchlo a stíham ho po skončení prednášok. Spojenie mi veľmi vyhovuje, využívam ho každý druhý deň. Bolo by dobré, keby rýchlik v Krompachoch zastavoval naďalej, určite by to privítali študenti či pracujúci, ktorí tak môžu byť doma každý deň ešte pred 16. hodinou,“ zdôraznil študent Martin Papcun.
Skorší odchod nestíhajú
Zmenou grafikonu nie sú nadšení ani Slovinčania, obyvatelia obce v susedstve Krompách. Najmä tí, ktorí cestujú raňajším osobákom do Košíc.
Teraz má osobný vlak 7803 odchod z Krompách o 4.52 hod. Po novom sa jeho odchod posunie o šesť minút skôr, teda na 4.46 hod. Spoj využívajú aj Slovinčania, ktorí prichádzajú na Železničnú stanicu do Krompách autobusom o 4.45 hod.
Takže na to, aby vystúpili, kúpili si lístok a nastúpili, budú mať po novom len minútku. Aj za ideálnych podmienok, že autobus nebude meškať, budú mať čo robiť, aby vlak do Košíc, do práce, do školy či k lekárovi, stihli.
Vedenie mesta sa preto aj s touto požiadavkou obrátilo na vedenie železníc.
U železníc nepochodili
Krompašania však so žiadosťou nepochodili. Podľa železníc by zastavovanie rýchlikov narušilo taktový systém.
„Rýchliky na trase Košice – Bratislava a späť sú vedené v taktovom systéme, t. j. rovnaké odchody a príchody vlakov do jednotlivých staníc. V tomto systéme sú vedené aj vlaky R 760, 761 Poprad a R 763 Lomnica. Zmenou zastavovania týchto rýchlikov by došlo k narušeniu taktového systému. Preto neuvažujeme so zastavovaním týchto vlakov v železničnej stanici Krompachy,“ vysvetlila v stanovisku adresovanom mestu Ivana Nováková, vedúca oddelenia cestovného poriadku Železničnej spoločnosti Slovensko, a. s.
Čo sa týka zmeny odchodu raňajšieho osobného vlaku, železnice mestu odporúčali obrátiť sa na samosprávny kraj.
„Keďže železničná doprava je špecifický dopravný systém, ktorý má svoje pravidlá, nie je možné zabezpečovať prípoj medzi prímestskou autobusovou dopravou a vlakom tak, že vlak sa bude prispôsobovať cestovnému poriadku autobusu. Odporúčame obrátiť sa s požiadavkou na zabezpečenie prípoja prímestskej linky zo Sloviniek k vlaku Os 7803 na Úrad Košického samosprávneho kraja, ktorý je objednávateľom prímestskej autobusovej dopravy v okrese Spišská Nová Ves,“ znela odpoveď.
Stanovisko župy
Autobus k vlaku zabezpečia
Zaujímalo nás, či aspoň autobusový prípoj k osobnému vlaku upravia. Ako uviedla hovorkyňa Úradu KSK Soňa Jakešová, župa každoročne organizuje tzv. parciálne porady v sídle dopravcov autobusovej dopravy za účasti zástupcov všetkých obcí KSK, autobusových dopravcov aj železníc.
„Na parciálnych poradách sa na základe požiadaviek zúčastnených prehodnocujú všetky pripomienky a návrhy s cieľom dosiahnuť optimálnu spoluprácu medzi jednotlivými druhmi verejnej dopravy. Spojenie v Krompachoch medzi autobusovým spojom číslo 810458/2 na vlak číslo 7803 bude od platnosti nových cestovných poriadkov zabezpečené,“ dodala hovorkyňa.
šim
Motorový vláčik
Ministrovi odovzdali 77 petičných hárkov
O zachovanie premávky motorového vláčika medzi mestami Spišské Podhradie a Spišské Vlachy bojujú obyvatelia týchto miest. V mestách rozbehli petíciu za zachovanie dopravy na tejto trati, ktorá má takmer 118-ročnú tradíciu.
V týchto dňoch na ministerstvo dopravy doručili petíciu. Osobne ju na rezort aj na ZMOS odovzdal zástupca primátora Spišského Podhradia Michal Kapusta (KDH). „Doručili sme 77 petičných hárkov s 1 500 podpismi. Uvidíme, či to pomôže. Spišský hrad a jeho okolie je jednou z piatich lokalít zapísaných v Zozname UNESCO, zachovanie spojenia je dôležité pre ďalší rozvoj cestovného ruchu, rovnako tak aj podpory zamestnanosti miestnych obyvateľov,“ zdôraznil viceprimátor.
Rezortné ministerstvo si zatiaľ u železníc neobjednalo na spomínanej trati kilometre. Argumentom je existujúca prímestská autobusová doprava. Pravdou však je, že paralelné priame autobusové spojenie na trati nefunguje, cestujúci autobusmi musia prestupovať na jednotlivé spojenia a 10–kilometrovú vzdialenosť absolvujú za 2 hodiny. Vlakom to trvá 4 minúty.
šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš