Tí, ktorí však svoje mozgové bunky trápia na univerzitách u našich susedov v Česku, majú smolu. Môžu sa lacnejšie najesť, kúpiť si pančuchy, parfumy, či vytlačiť si dokumenty. Cestovné si však musia hradiť sami. Zdá sa im to nespravodlivé.
POPRAD. Popradčanka Erika Olevičová študuje ekonomiku a manažment na Mendelovej univerzite v Brne. Po skončení semestra pricestovala späť do Popradu.
Rozhodla sa obzrieť si krásy Tatranskej Lomnice. Keďže mala so sebou vo vrecku ISIC, bez obáv si vypýtala študentský lístok.
V električke však ostala prekvapená: „ Netušila som, že neberú zahraničné ISIC, keďže je to international card. Prišla revízorka a český preukaz jej v stroji nešlo načítať. Musela som si doplatiť do ceny lístka za ten, ktorý som už mala kúpený a ešte raz za celý. Celkovo som doplácala iba okolo dvoch eur, pretože som cestovala iba do Lomnice, ale čo by to bolo, keby som sa vybrala napríklad do Bratislavy?“
Málo študentov o tom vie
O ISIC–u študenti hovoria ako o svojej druhej peňaženke. Medzinárodný preukaz študenta ISIC je jediný celosvetovo uznávaný preukaz študenta denného štúdia. Umožňuje využívať sieť výhod a zliav doma i v zahraničí.
„Pochopila som to tak, že mi zľavy platia aj v zahraničí,“ dodala Erika.
Nájdu sa aj študenti, ktorí so zľavou na cestovné problémy nemali. Radoslav Pinteš študuje na lekárskej fakulte v Čechách: „Za celých 6 rokov som s tým nemal problém. Iba raz, vo vlaku, nejaké IC to bolo. Tam mi sprievodca zľavu neuznal, ale povedal mi, že keby som mal nejaký papier od školy, tak mi to uzná. Netuším však, čo odo mňa chcel.“
Ako to teda je
Zistili sme, že ak študujete v Čechách, musíte sa na Slovensku voziť za vlastné. Zľavnené cestovné, ktoré využívajú študenti slovenských vysokých škôl, je zľava garantovaná štátom.
Vysvetlil nám to Róbert Michálik, manažér CKM SYTS: „ISIC zľavy môžu využívať držitelia platných preukazov zo všetkých krajín, v ktorých sa ISIC vydáva. Pri štátom garantovaných zľavách v doprave je to však inak. Zľava pre študentov na dopravu je stanovená a garantovaná štátom. Dopravcovia na Slovensku ju teda poskytujú iba študentom slovenských škôl, univerzít. “
Povoziť sa za menej peňazí však môžu aj zahraniční študenti a to „v doprave, ktorá nie je štátom garantovaná - napríklad si zľavu môžu uplatniť na letenky či poistenie“.
Študenti zahraničných univerzít majú nárok na komerčné zľavy. „Letné ISIC zľavy majú všetci študenti na festivaloch, s ktorými sme uzavreli spoluprácu, na letných strediskách, kúpaliskách, v aquaparkoch,“ dodal Michálik.
Študentku to však neutešilo. „Áno, dostala som zľavu v zoo, ale tá na cestovanie by sa mi zišla viac. Do zoo nechodím každý deň,“ zasmiala sa Erika.
Zľavy na cestovné využívajú najviac
Študentka Lucia Kleinová si ISIC pochvaľuje: „Využívam zľavy na ISIC. Je to určite super. Študentský život je totiž ťažký. Hlavne, keď nemám brigádu. Na ušetrenie peňazí je to veľmi dobré, hlavne čo sa týka zliav na dopravu a kúpaliská.“
Popradčanka Dominika Husárová iné zľavy dokonca ani nerieši: „Nevyužívam letné zľavy, ktoré mi ISIC ponúka. Teším sa iba zľavám na cestovanie.“
Podľa Miroslavy Gálikovej, ktorá študuje na univerzite Konštantína Filozofa v Nitre, je to so zľavami o ničom: „Využívam hlavne cestovné zľavy. Občas možno v kníhkupectve. So zľavami je to ale bieda. Okrem tých na cestovanie.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš