Sprievodných podujatí osláv už bolo niekoľko, no nedávno si na knihovníkov spomenulo aj vedenie mesta. Súčasnú i bývalú riaditeľku spoločne s pracovníkmi knižnice privítal v priestoroch Mestského úradu viceprimátor Popradu Adrián Kromka.
POPRAD. Podtatranská knižnica má šesťdesiat rokov. Za toto obdobie sa mnohokrát sťahovala, menila svoju tvár a prežila množstvo zmien. Tie si pamätá aj bývalá riaditeľka knižnice Katarína Martonová.
„Spomienok je veľa, vytvárali sa nové oddelenia, opravovali sa budovy. Práca v knižnici bola a je vždy zaujímavá. Knihovník sa musí vložiť do svojej práce, musí mať vedomosti, trpezlivosť, ale aj vzťah k čitateľom,“ rozhovorila sa Martonová, ktorá počas svojho pôsobenia zažila v knižnici len troch zamestnaných mužov.
Snaha vybudovať moderné centrum
A tak ďalšia žena a súčasná riaditeľka Anna Balejová, ktorá prevzala z rúk popradského viceprimátora ďakovné listy a kvety, predstavila ďalšie ambície, s ktorými chce vstúpiť do šesťdesiateho prvého roku existencie knižnice.
„Chceme sa stať moderným informačným a kultúrno-vzdelávacím centrom regiónu. Potrebujeme na to nielen kvalitne budovaný knižničný fond, ale aj technické vybavenie, ktorého vývoj ide závratnou rýchlosťou dopredu,“ povedala riaditeľka.
Vyvrcholením snahy bolo podľa Balejovej vypracovanie projektu v rámci regionálneho a operačného programu na štrukturálne fondy Európskej únie. „Ten bol podporený a v súčasnosti sa už len čaká na odozvu ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja,“ dodala.
Pracovníčka Podtatranskej knižnice Monika Illenčíková je knihovníčkou telom i dušou. Prácu v knižnici si nesmierne váži, je s touto inštitúciou spätá odmalička.
„Aj naďalej sa budeme snažiť skvalitniť činnosť v poskytovaní služieb a budovať vzťahy s novými čitateľmi, lebo to je najdôležitejšie,“ povedala.
Prínos pre mesto
Viceprimátor mesta Poprad Adrián Kromka vyslovil riaditeľke knižnice a všetkým pracovníkom veľkú vďaku za ich doterajšiu činnosť a poprial im stále viac čitateľov.
„Podtatranská knižnica dlhý čas plní svoje poslanie a obohacuje Popradčanov o literatúru v rôznych oblastiach. Myslí sa aj na zdravotne postihnutých, pre ktorých je vybudovaný bezbariérový vstup, majú k dispozícii zvukové knihy pre nevidiacich a slabozrakých. Ruka v ruke s významnými podujatiami to všetko vytvára záslužnú a neoceniteľnú prácu, ktorá je veľkým prínosom pre mesto,“ uviedol Kromka.
Anketa
Želajú jej peniaze a čitateľov
Emília Fráková je pravidelnou návštevníčkou knižnice: „Chodím tu veľmi často. Požičiavam si detektívky, cestopisy, romány, v podstate hocičo. Je to taká všehochuť. Knižnici by som popriala viac nových kníh a hlavne veľa peňazí.“
Do knižnice často chodieva i Silvia Šunová, najmä kvôli odbornej literatúre. „Aj napriek vyššiemu veku študujem na vysokej škole, preto si požičiavam hlavne odbornú literatúru kvôli seminárnym prácam. S deväťročnou dcérou chodíme aj do oddelenia na Výkriku. Ona si požičiava romány príslušné jej veku alebo encyklopédie. Výber je pre nás postačujúci,“ uviedla Šunová a knižnici k výročiu popriala najmä dostatok čitateľov: „Aby sa nestalo, že nám ju náhodou zatvoria, čo by bol obrovský hriech pre dušu čitateľa.
ls
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš