So zážitkami z mexických kaverien sa podelí s Novovešťanmi v rámci prednáškového cyklu, ktorý v tomto roku rozbehlo Múzeum Spiša v Spišskej Novej Vsi.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Milovníci potápania vedia, že ponorenie do morských hlbín má svoje neopakovateľné čaro. Rovnako je to aj v prípade potápania v jaskyniach.
„Z medicínskeho hľadiska má ponáranie do jaskýň niekoľko úskalí, jedným z nich a najpodstatnejším je pocit klaustrofóbie. Tá je vyslovene nevhodná pre jaskynné potápanie. Určite ľudia trpiaci psychickými problémami z uzavretých priestorov by nemali skúšať takéto potápanie,“ zdôraznil.
Krásy jaskynného sveta objavoval v štyroch z 12 sprístupnených mexických jaskýň. Nad potápačmi bdie veľký Chaac – boh plodnosti, úrodnosti, ale aj mexických cenotov, zatopených podzemných priestorov, ktoré majú podoby jaskýň.
Jednou z jaskýň, ktorú N. Lukán navštívil, bola práve jaskyňa nesúca meno tohto boha Cenote Chaac-mool. Voda v týchto podzemných krásach bola neuveriteľne čistá a N. Lukána rovnako očarilo ticho hlbinného sveta.
Skúsený potápač vyskúšal aj vstup do zakázaných oblastí, samozrejme len so sprievodcom. Určite však nešiel do rizikových zón.
Ako zdôraznil, v Mexiku sú aj jaskyne, ktorých poloha ostáva utajená, z dôvodu, aby sa ich bohatstvo – vzácne kryštalické útvary – nepoškodili zvýšeným turistickým ruchom.
„Osobne si myslím, že aj tie zaplavené jaskyne, ktoré sú oficiálne sprístupnené, sú postupne odsúdené na zánik. Práve z častých návštev. Ľudia majú tendenciu ničiť túto krásu,“ zamyslel sa lekár.
Obety bohom
Rovnako ako podmorský svet uchvátili N. Lukána aj mexické pyramídy v troch mayských mestách, ktoré navštívil.
„Priznám sa, na vrchole pyramíd som mal väčší rešpekt ako pri jaskynnom potápaní. Najmä pri ceste nadol strmými schodmi bez zábradlia, či akejkoľvek opory. Nadchla ma pyramída v Chichén Itza, ktorá má z každej strany 344 schodov a posledný najvyšších schod s modlitebňou je 365. schod, presne ako má jeden rok dní,“ uviedol.
Mayské pyramídy slúžili ako miesta na obety bohom. V období blahobytu im obetovali jedlo i majetok, v období sucha zasa zajace či iné zvieratá, aby im bohovia vrátili blahobyt.
Autor: šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš