Táto odborníčka má na starosti hendikepované zvieratá.
SLOVENSKÝ RAJ. Keď sa zrania voľne žijúce zvieratá, ochranári sa snažia vyliečiť ich, aby sa čo najskôr vrátili do svojho prirodzeného prostredia. Zbytočné city a návyky na ľudí sú preto nežiaduce.
Dravé vtáky so zlomeninami, vyčerpané myšiaky, vypadnuté mláďatá z hniezd či ubitý rys na smrť. Aj o takýchto zverencov sa starala Andrea.
„Ľudia si všímajú a volajú nám, ak vidia zranené zviera. Je to dobre. Ale stávajú sa aj humorné situácie. Telefonujú nám, že videli na chodníku v meste orla. Vyšli sme do terénu pripravení na odchyt dravca a našli sme tam malého vtáčika. Alebo hlavne na jar sa stáva, že ľudia nám hlásia vypadnuté mláďatá z hniezd. Sú už veľké a vyskočia z hniezda, ale rodičia na ne dávajú pozor. Stačí, ak ich vyložia ľudia na konár, samozrejme, ak sú to zdravé jedince,“ vysvetľuje A. Macková.
Aj sa s nimi rozpráva
Unavené či vyčerpané. Aj takéto tvory treba dať v Správe Národného parku Slovenský raj do poriadku.
„Napríklad myšiaky nachádzame v zime veľmi vyčerpané, pretože veľa energie potrebujú na tvorbu tepla. Potravy je však menej, preto im hrozí nebezpečenstvo, že uhynú. V starostlivosti máme aj dážďovníky či belorítky. Každú hodinu im podávame dvadsať až tridsať mušiek,“ s úsmevom opisuje Andrea.
Vtáky si vraj ľahko zvyknú na človeka, alebo lepšie povedané na rituál kŕmenia. „Naučia sa, že v presne stanovenú hodinu dostanú potravu od konkrétneho človeka. Môže sa stať, že potom stratia plachosť. Hlavne mláďatá si rýchlo obľúbia toho, kto sa o ne stará. Našou snahou je preto dať ich zdravotne do poriadku a vypustiť do voľnej prírody. Tam sa cítia najlepšie, zajatie nie je pre ne,“ tvrdí odborníčka.
Nečudo preto, že svojim zverencom radšej nedávajú mená ani im neprejavujú city. Andrea však pripúšťa, že s ranenými zvieratami sa napriek tomu aj porozpráva.
„Sem tam sa pri práci prihodí aj ďobnutie do ruky, ale beriem to ako samozrejmosť. Strach z nich nemám, pristupujem k nim s väčšou istotou ako k ľuďom, pretože zvieratá sú čitateľnejšie a viem, čo môžem od nich čakať,“ vyznáva sa sympatická Andrea.
Niekto ubil rysa
Šokovala ju aj ľudská krutosť. Niekto sa totiž vyvŕšil na mladom rysovi, ktorého domáci chytili do pasce. Na dôvažok ho niekto ubil a zlomil mu všetky končatiny. Šelme už nebolo pomoci, museli ju utratiť.
Prekvapením pre túto odborníčku bol bučiarik močiarny. „U nás sa vyskytuje veľmi zriedka. Preto ma prekvapilo, keď ho v blízkosti Harichoviec našli s otvorenou zlomeninou,“ dodala A. Macková.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš