Za všetkým sú najmä vandali, ktorí železné kryty často speňažujú. Problém už dlhšie rieši aj obecné zastupiteľstvo.
ĽUBICA. Chýbajúce ochranné kryty rozčuľujú mnohých obyvateľov obce. Obávajú sa prípadného nešťastia najmä teraz, keď v čase prázdnin po uliciach pobehujú deti.
„Dosť sa tu kradne. Vandali poklopy porozbíjajú a potom ich odnášajú do zberu. Raz som to bola nahlásiť na obecnom úrade,“ povedala nám pani Matilda.
Aj ďalšia Ľubičanka vníma vec ako problematickú. „Hlavne z hľadiska bezpečnosti je to veľký problém. Hrávajú sa nám tu deti, neviete, kedy sa môže prihodiť nešťastie. Poklop niekedy zmizne tak, že si to ani nevšimnete,“ dodala.
Šofér na pick–upe idúci z domu nám ukázal, ako dieru do šachty radšej prikryl plechom. „Ten poklop síce nie je ukradnutý, ale je prasknutý a je tam diera. Takto je to od februára. Otáčame tu autom, takže musíme dávať pozor,“ poznamenal.
Zatiaľ na problém nikto nedoplatil
Miesta s chýbajúcimi poklopmi často spomínali na rokovaniach aj tamojší poslanci. Navrhovala sa napríklad obhliadka obce a následné vykonanie náprav. Problém ale pokračuje.
„Za ostatné obdobie sme vymenili asi sedem poklopov. Máme však s nimi problém aj naďalej. Pritom jeden nás stojí okolo dvesto eur. Sú tam aj ďalšie náklady, keď ho treba znížiť či zvýšiť - teda prispôsobiť výške povrchu,“ povedal Peter Repčák (Most–Híd), starosta Ľubice.
Ako dodal, je šťastie, že tu doteraz nezaznamenali úraz. „Chvalabohu sa tak nestalo alebo aspoň som to nemal hlásené.“
Starosta: Štát by mal kontrolovať zberne
Za miznúcimi krytmi zo železa sú vraj dlhoprstí spomedzi neprispôsobivých. Hovorí sa však, že nejde o miestnych.
„Keď som to monitoroval, ukázalo sa, že to nie sú ani tak naši, ako cudzí. Dokonca ani nie z nášho okresu,“ povedal starosta.
Úradovať do Ľubice vraj chodia vandali z iných častí Spiša. Z obce si neraz k poklopom pribalia aj meď či mosadz. Potom to speňažia v zberných surovinách.
T
o by sa podľa starostu nemalo stávať. „Podľa mňa by sa z tohto hľadiska mali zberne viac kontrolovať štátom. Ak sa zistia porušenia, treba zobrať zberni oprávnenie a hotovo,“ podotkol P. Repčák.
Postoj zákonodarcov
Ničenie poklopov nie je trestným činom
Odstránenie poklopov verejnej kanalizácie či odstránenie krytov energetických zariadení nie je trestným činom. Národná rada totiž odmietla novelu Trestného zákona z dielne poslancov OĽaNO Alojza Hlinu a Miroslava Kadúca.
Trestný čin sa mal podľa návrhu poslancov OĽaNO vzťahovať na konanie, keď páchateľ úmyselne odstráni alebo poškodí všeobecne prospešné zariadenie alebo jeho časť a vydá tým iného do nebezpečenstva smrti alebo ťažkej ujmy na zdraví alebo vydá cudzí majetok do nebezpečenstva škody.
Poslanci NR SR však začiatkom júla predloženú novelu neschválili.
tasr, r
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš