STARÁ ĽUBOVŇA. Motívom slávností bola bitka o hrad z roku 1312, teda spred sedemsto rokov, kedy si to rozdali Omodejovci a kráľovské vojská kráľa Karola Róberta. Zapojiť sa mohli aj návštevníci Starej Ľubovne. Kto podľahol pokušeniu, získal voľnú vstupenku.
„V programe Stredovekých hradných slávností vystúpilo 67 účinkujúcich a hrad navštívilo približne 3 500 návštevníkov,“ prezradila Otília Barlíková z Ľubovnianskeho múzea. Aj tieto čísla dokazujú, že o podujatie bol veľký záujem.
Práve bitka o hrad bola medzi návštevníkmi stredom záujmu. Karol Róbert pred sedemsto rokmi s kráľovskými vojskami hrad dobyl.
Proti Omodejovcom vystúpil, lebo nedodržali slovo. Synovia Ondreja Abu a vdova po ňom totiž sľúbili, že po otcovej smrti vrátia všetky kráľovské majetky.
Tento živý príbeh si niektorí z turistov mohli vyskúšať aj na vlastnej koži. „Do dobýjania hradu boli zapojení aj návštevníci, ktorých vojaci verbovali do vojska. Ich úlohou bolo pomocou baranidla rozraziť hradnú bránu. Odmenení boli žoldom v podobe voľnej vstupenky na hrad,“ prezradila O. Barlíková.
Program spestrila aj ohňová šou
Ešte v prvý večer slávností sa v zrekonštruovanom Renesančnom paláci konal koncert vážnej hudby.
Predstavila sa Štátna hudobná škola z Noweho Sacza. Vyvrcholenie podujatia bolo v znamení sprievodu hradných dám a pánov, ohňovú šou predstavili Páni Spiša zo Spišského hradu a hudobno-tanečné zoskupenie Omnion & Kathak. Slávnosť spríjemňovali aj ohnivé tanečnice zo skupiny Fatima z Prešova a Sokoliari sv. Bavona z Banskej Štiavnice.
Celé podujatie pripravili pracovníci Ľubovnianskeho múzea v rámci programu s Košicami, ktoré sú Európskym hlavným mestom kultúry 2013. V programe vystúpili aj šermiarske skupiny Sarus z Prešova a Aramis z Košíc.
Autor: rin
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš